ARITMETIKAI ÉS SZÁMELMÉLETI VIZSGÁLATAI

Full text search

ARITMETIKAI ÉS SZÁMELMÉLETI VIZSGÁLATAI
Másutt már említettem, hogy a múlt század végéről és a jelen század elejéről a kortársaktól vagy tanítványoktól származó sok olyan értekezést ismerünk, amelyek tárgyát Kőnig Gyula egyetlen megjegyzése, egy elejtett mondata sugallta. Ez a megállapítás magára Kőnigre is vonatkoztatható olyan értelemben, hogy előadásai során sohasem kerülte ki vagy kendőzte el a felvetődő problémákat, ellenkezőleg: kereste azokat. Bármilyen lezártnak vélt témakörben is fedezett föl nyitott kérdéseket, és azokra a választ vagy valamelyik tanítványa, vagy ő maga adta meg. Különösen a fiatal Kőnigre jellemzőek az ily módon keletkezett rövidebb írások, később többnyire terjedelmes értekezésekben, vaskos monográfiákban mutatkozott meg átfogó tudása és alkotó ereje.
Így pl. a Műegyetemi Lapokban közölt, Kőnigtől származó – főleg számelméleti – feladatokra az ország távoli vidékein is fölfigyeltek, a megoldók között olyan neveket találunk, mint Hunyady Jenő, Scholtz Ágoston, Farkas Gyula, Vályi Gyula, Klug Lipót és mások.
A számelmélet Kőnig Gyula előtt hazánkban teljesen mellőzött tudományág volt – eltérőleg a matematika több más területétől. A hátramaradt írásokból tudjuk, hogy a két Bolyai nagyra értékelte ugyan a matematika „királynőjét”, maguk azonban ezen a téren semmit sem alkottak.
Kőnig számelméleti eredményeit főleg az előadásairól visszamaradt, sokszorosított jegyzetek, valamint monográfiáinak egyes részei tartalmazzák. Ezekben tekintélyes fejezetek – még ha címük más tartalmat is sejtet – számelmélettel foglalkoznak.
A lineáris kongruencia-rendszer megoldhatóságának elméleti alapjait Gauss fektette le Disquisitiones Arithmeticae c. alapvető értekezésében. Gauss itt annak a kérdésnek a vizsgálatára szorítkozott, hogy miként lehet egy ilyen rendszert egyismeretlenes kongruenciára visszavezetni (ugyanaz a kérdés, mint az, hogy kompatibilis lineáris többismeretlenes egyenletrendszer miként vezethető vissza egyismeretlenűre). Kőniget nem elégítette ki a Gauss-féle tárgyalási mód, hanem a kongruencia-rendszer megoldhatóságának általános feltételeit kutatta, és e téren jelentős új eredményeket talált.
Ugyanezen tárgykörbe sorolandó egy speciális, az ismeretlent magasabb hatványon is tartalmazó kongruencia megoldhatóságára adott válasza. Erre vonatkozó eredménye – kiegészítve a Rados Gusztávtól származó vizsgálattal – ma Kőnig–Rados-tételként szerepel a szakirodalomban. E tételnek különféle számelméleti vizsgálatokban sokan vették hasznát. Újabban Rédei László és Turán Pál viszonylag könnyebben kezelhető formában fogalmazta át a megoldhatóság Kőnig–Rados-féle kritériumát.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi