I. AZ IFJÚ ZAY. 1505–1526.

Full text search

I.
AZ IFJÚ ZAY.
1505–1526.

4. MÁRIA KIRÁLYNÉ, LAJOS ÉS ENNEK HADI ÖLTÖZETE.
Dörre rajza.
A régi Valkó-megye birtokosai. – Vitézi élet a végeken. – A délvidéki társadalom. – A Zay-család. – A magyar anyák. – II. Lajos udvara. – Mohács.
Vukováron túl kiessé változik az Alduna vidéke, melyet eladdig mérhetetlen rónaság szegélyez. Balpartján bozótos síkság terűl; csak néhol akad egy-egy nádas, mely vízimadarak ezreinek tanyája. Jobb partján a Fruska-Gora szép körvonalai gyönyörködtetik a szemlélőt. A szelid halmokat lombos, sűrű erdő borítja, mely leér a völgybe, hol kis helységek látszanak. Helyenként a hegyek oldalain szőllők és gyümölcsösök tarkítják a tájt s itt ott a völgyekben egy-egy kolostor sötét falai tünnek elő. A Száva torkolata felé mindinkább lankásodik a vidék, odáig, hol a szlavóniai síkság kezdődik.
A mai szerémség ez, régente az Ujlakyak és Garayak birtoka.
Már a rómaiakat elbájolta a vidék. Halmos, befásított terület, jó földek, víz bortermő hely, megannyi ideálja Virgilius rómaijának. A magyarság e vidéken már művelt földet talált. Szent László alatt rendes birtoklás nyomaira akadnak; magyar birtokosok adnak s vesznek jószágot.* Ezen a területen alakúlt az egykoron híres vármegye: Valkó. Éjszakra a Dráva képezte határát, Ujlaktól Sziszekig minden vidék: valkai terület. Délről a Száva mosta partjait.*
PESTY Frigyes: Az eltűnt régi vármegyék. I. k. 254.
U. o.
E vármegye kiválóan nagybirtokosok kezében vala. A XIII. században a Csákyakat és Maróthyakat, a XV-iken a Garayakat uralja, kiknek emlékezetét Djakóvár közelében Gorjanban, egy verőczemegyei kis faluban, nehány rom s alapfal hirdeti,* míg hadaiknak fényes fegyverzetéből már csak nehány rozsdás lnádzsa maradt fenn, melyet az együgyű hovát földmíves kiszántogat a falak mellől.
Dr. KELEK djakovári püsp. titkár leírása után.
A Garayak mellett, a Lorántffy, Szentpéthery, Bersenyi, az Ujlaky, Lankai Kamarás, Alsáni, Mikolay, Hosszúbáchy, Elefánti, Vér, Bánfy, Sulyok, Kereszthury családok szerepelnek. A föld népe jobbára magyar. Kétszáz valkómegyei község nevét ismerjük,* melyeknek több mint fele magyar. Még a XVI. század derekán is túlnyomólag értelmes magyar községeket találunk itt. A baranya-megyei reformátorok hálás talajra találtak Valkó megyében: nem egy híres prédikátoruk onnan származott.
PESTY, u. o. 263. l.
Landor-Fejérvárig magyar nemesség, magyar hadak őrizték a végeket. A XV. század törökverő harczaiban a vitézi elem túlnyomóan magyar; rácz, horvát és oláh csak alárendelt szerepet játszik e hosszas és kitartó küzdelemben. A vezérek, bánok, végek kapitányai magyar főurak soraiból telnek ki. Ha idegen, kit érdeke a magyar keresztyén államhoz vonzott, e küzdelemben eszével, karja vitézségével kitűnt, azonnal a magyar nemesi rend sorába lépett át. Azontúl ráczok, bosnyákok, tengermellékiek folyton előre tolva, űzetve mindinkább végeinkbe szorúlnak. A Száván innen már felszaporodik a horvátság, a Drávatorokon túl fekvő vidéket elözönli a hazája vesztett szerbség s uraival együtt a föld népe is menedéket talál itt. Jakusicsok, Perusicsok, Petrovicsok, Osztrosicsok, Keglevicsek, a Zrínyiek már nem csak honosainkká, de vérségileg is atyafiakká lesznek a nemzet főúri osztályával. A kisebb rendű nemesség még hamarább megbarátkozott a szláv elemekkel: a tábor s a csata testvérekké tette a közös ellenséggel küzdőket. Nincs jobb békéltető, mint a bajban együttlét. A fejérvári, zimonyi, szendrei végeken nagy hamarsággal elenyészett a nyelvbéli különbség. A szerbek, hovátok megtanúlták a magyar énekeket, s szerb horvát tárgyú balladák mellett föllelkesűlt a magyar végbeli vitéz is.
Ilyen egyenletes, mondhatni bajtársi jellegű volt a magyar végvidék a mohácsi vész előtt. Birtokosai, mint már az Anjouk és Zsigmond idejében is, ellentétben a Mátyáséval, ki alatt inkább a Felföld s az éjszaki Dunántúl urai a szereplők, nagy befolyást gyakorolnak Budán. A mohácsi vész megváltoztatja az ethnographiai viszonyokat. A török hódítás együtt jár az Alvidék elnéptelenedésével. Cserni Jován a «rácz császár» Szápolyay réme s a szerbség átcsap a Dunán. A Száva melléke, a szlavon megyék idegen lakosságot vesznek fel, a magyar földnép följebb vonúl, csak a nemesség, meg az idegen eredetű is, marad meg magyarnak, a megyék sánczain s a család körén belűl.
Ez a folytonos harcz, ez az örökös szembenlét ellenséggel, idegen elemekkel okozta az alvidéki nemességnek hajlékonyabb, diplomacziai érintkezésekre alkalmasabb jellemét. Kicsiben egész magyar Levante volt akkoriban a Dunamelléke. Anyanyelvök a magyar, gyermekkorukban hallják a szerb-horvát nyelvet, török foglyokkal törökűl gagyognak, stajer lanczknechtektől rájuk ragad a német szó, velenczei kereskedők az olaszt terjesztik, a Kelet minden máig is divatos nyelve használatos. A folytonos összeköttetés következtében az alvidéki urak legjobban ismerték a török természetét, s bizonynyal maguk is némi törökséget vevének föl. Árulásban, hitszegésben, dúlásban magyar végbeli hadaink, s élükön a magyar-horvát kapitányok nem maradtak a török mögött. Ebben az iskolában növekedtek fel a XVI. század jó vitézei.
A családok belső életében birtokszerzés, vagy birtokcsere, házasság s a végrendelet képezik a főbb tényezőket. A családfő hadaival a csatamezőn táboroz, de birtoka jogait védő, vagy megerősítő okleveleivel többet gondol, mint sebeivel. Kisded gyermekeit az anya neveli, a fegyverforgatás oktatását az apa veszi át, a tudományokra keveset adnak.
Zay Ferencz ebben a környezetben látott napvilágot előkelő, jó módú családból. Hogy mikor? ahoz csak körülbelől vethetünk. A családi levéltár egyszerü feljegyzései 1498-ra teszik születésének évét, az egyik nemzedékrend meg épen 1492-re. Valószínű, hogy hősünk 1505-ben született.*
A budai káptalan előtt 1513-ban Gyentyey Dragul Gergely a kis Zayt bemutatván, erre bízza, hogy ítélje meg hogy hány esztendős. S a káptalan bizonyság-levelet adott róla, hogy nyolcz éves. Pozsonyi kápt. levéltár. Protocollum Budense Nr. 3. 1510–1522.
Csalátját ősnemzetségből eredeztetik történetíróink.*
NAGY Iván – k. – l., a családi levéltárnok és gr. ZAY Károly adatai nyomán.
Szerintök a Loya-nemzetségből származnak a Zayak.*
Okleveleinkben ennek a nemzetségnek nyomát nem leljük. Csábító a hasonlatosság a Woja és Loya, a Zay s a Vay név hangzása közt, sokat adott a föltevésre, hogy a két család egy törzsből ered. Korábbi adatok híján csak annyit mondhatunk, hogy a család a XIV. században már szerepel, Csömöri Zay Demeter fiai. Miklós és Albert, bennülnek már a pestmegyei csömöri jószágban, sőt 1388-ban az Egerváryak és Petheők részére 210 frtért magokhoz váltják. 1449-ben Hevesmegyében él az ezen ágbeli Zay János özvegye Margit; kinek pörében Hunyadi János oszt. igazságot. A XVI. század elején ismét egy Zay János ura e szép jószágnak. A fóti és czinkotai határokig terjedő jó bortermő uradalomhoz tartoztak: Csömör, Iváncs, Sápnak fele, Vároknak háromnegyedrésze, Örvösd, Tisza-Gyanta, Almágy, egy szép halastó, megannyi a mai váczi járásban találtató telep. Csömöri Zay János jószágokat a csömörin kívül bírt még Borsodban, Abaújban s Gömörben is. Ezeket 1512-ben zálogba vetette Márki Szilveszternek s feleségének 60 arany forintért. A híres paphegyi szőlőkből meg Zay Miklós egyet 1516-ban a budai dominikanusoknak hagyott. A fenmaradt oklevelekből kövekeztetve az 1449-ben már néhai Zay Jánosnak két fia volt, ugyancsak Zay János, ki a pestmegyei jószágot tartotta meg és Zay Péter, a ki a Dráva mellékére házasodott, feleségűl vévén Lankai Kamarás Borbálát, a Lankai Kamarás Mihály és Szentpéthery Dorottya leányát. Ezen a réven kerűlt Zay Valkóvármegyébe, de azért a pestmegyei atyafiságot sem hanyagolta el: a veszendőbe ment csömöri jószágokra még a XVIII. század folytán is igényt tartván.
Zay Ferencz atyja: Péter 1497-ben nősült. Lankai Kamarás Borbálával való házasságából négy gyermeke származott: Mátyás, ki ifjú korában halhatott el,* Ferencz jelen tanulmányunk tárgya s két leánya: Apollonia, kit Zoltay István az egri vitéz hadnagy, s Magdolna a legidősebb, kit Zoltay Balázs vett feleségül.
1516-on túl (Zay-ugróczi levéltár A. 68) már nincs nyoma.
Zay Péter viselt dolgairól keveset tudunk; élt, megházasodott, családot alapított, vitézkedett a török ellen. Ájtatos jámbor ember lehetett; 1502-ben feleségestől bűnbocsátó levelet nyert Sándor pápától.* Derék közharczos a végeken, a ki megállta helyét. Az ilyenféle emberek emlékezetét nem őrzi meg a családi traditio; egy íz a nemzedékrenden, semmi több. Felesége Kamarás Borbála Ferenczünk anyja, kiváló asszony. Szentpéthery vér folyt benne, azoké a Szentpétheryeké, kik az Alduna mentén, az Ujlaky-féle bosniai uralom idejében szerepet játsztak. Magában Valkó-vámegyében öt uradalmuk volt,* bírtak ezen kívül Bács- és Szörény megyékben.* Landor-Fejérvárott Szentpéthery László és hada nagy becsületben álltak. 1511-ben ő volt Ulászló király kincstartója s mint befolyásos államférfi folytonosan hangoztatá a veszélyt, mely az országot fenyegeti, ha déli végei elvesznek. Sürgette Jajczának megsegéllését, adott pénzt és élelmet Landor-Fejérvár őrségének.* Nem rajta múlt bukása. E kiváló ember unokatestvére volt Zay Ferencz anyja. Erélyes, családja érdekeit fölfelé szívósan védő,* jobbágyai iránt kegyelmes, emberbecsülő, jámbor úrhölgy. Fiát – mint levelei mutatják – az imádásig szerette, az volt a mindene. Túlélt három férjet; mikor Zay Péter meghalt, a négy gyermekes özvegy Strezsemlyey Györgyben talált támaszra. György úr Valkóban és Szolnok-megyében Ulászló királytól adományt nyert és pedig akkép, hogy a negyvenhét falus ivánka-szentgyörgyi uradalom, kis és nagy-pói uradalom feleségét és annak Zay Pétertől származott fiait: Ferenczet és Mátyást is illesse.* Harmadik férje Gethyey János volt, ki 1535-ben már nem élt.* A XVI. században családaink történetében nagyon gyakori eset, hogy háromszor négyszer házasodtak, úgy az özvegy férfiak, mint asszonyok. Jószágszerzés vágya, összeköttetések hajhászása, majd meg a nők részéről az elhagyatottság szolgált indokúl, mely az akkori pártos, zavargós világban kétszeresen is megkövetelte a férfi segítséget.
Zay-ugróczi levéltár. 6/I.
Zágrábi tart. lev. Hosszú-Bács (Bacsinze), Peklénd, Kamand, Kanotha, Pegye.
Zay-ugróczi levéltár 1511.
U. o. J. 60–62. 64.
Kivált az udvari kamarával szemben. Orsz. Lev. Benignć Res.
Zay-ugróczi levéltár. A. 1516.
U. o. J. 1/6.
XVI. századi történetünk a vitéz asszonyok egész sorozatával dicsekedhetik. A drégeli, egri s losonczi hősök szülői nem rokka mellé nevelték fiaikat. A folytonos háborúzás megedzi az asszonyokat is. Ez csak az idők természetes következménye. Föltünő jelenség azonban, ha a vér és vas e korszakában patriarchalis élet eszményi korára emlékeztető alakokat látunk. Nemesi családjaink azonkori hölgyei az istennek, férjüknek s gyermekeiknek élnek.* Mikor a férj pogánynyal küzd, felesége áll a család élére, parancsol a várbeli zord hajdúknak, vezeti a gazdaságot olykor három-négy vármegyében, neveli gyermekeit s ha ellenség üt reá, szembeszáll vele. És Zay Péterné az ilyen fajta asszonyok közé tartozott.
DEÁK Farkas: Magyar hölgyek levelei.
Már az által is, hogy írástudó volt, kivált a XV. század vége felé született hölgyek közül. Hagyományos erénye a Zay-családnak, hogy gyermekeit magasabb oktatásban részesítette. Zay János 1493-ban a krakkói egyetemen tanul, Zay Mátyás 1508-ban ugyanott senior.* Ferencz a hagyomány szerint a paduai egyetemen képezte magát.* Életpályája, iratai, olaszos gondolkozásmódja valószínűvé teszik e hagyományt. Olaszúl folyékonyan beszélt, írt és olvasott, Macchiavelli Discorsi-jait folyton magánál hordozta. Hogyan nevelkedett e valkómegyei nemes ifjú, csak képzelhetjük. Anyja s a család deákja írni, olvasni tanították, a vallás s a latin nyelv elemeibe a káplán vezette be. Parancsolni, lovagolni, vívni apjától s a környékbeli nemesektől tanúlt. A család nyelve magyar volt, szerbül horvátúl mondhatni az utczán,* latinúl, olaszúl felsőbb iskolákban tanult meg.
Bursa Cracoviensis. 17. 60. lap.
FAVARO Antal páduai egyetemi tanár értesítése szerint a páduai egyetem külföldi hallgatóiról vezetett jegyzék csak 1545. kezdődik.
Szerémi emlékiratából is kitetszik, hogy a magyar jellegű Dráva s Dunamelléken jobbára mindenki értett e két nyelven.
Anyja előkelő összeköttetései révén a képzett ifjú a királyi udvarba került. II. Lajos 1526-ban neki s Csáky Eleknek Valkóban* jószágot adományoz. Bejáró azaz kamarás lehetett az udvarnál; Mária királyné kitüntette a tudnivágyó, daliás, edzett ifjút, ki ez idő tájban sajátította el a német nyelvet is. Nagy hasznára vált ez később Ferdinándnál s Miksánál. Kétségtelen, hogy ez az udvari élet forduló pontja, irányadója Zay pályájának.
Zay-ugróczi levéltár. G. II/I.
II. Lajos udvarában mintegy kilenczven udvarnok s királyi ifjú volt. Felerészben magyarokból, másfelől németekből, csehekből, lengyelekből állt az udvari népség.* E léha, pénztelen udvarnál, hol hitelbe ettek, ittak, vadásztak, s az udvari embereket ritkán fizették, az élelmesebbek egy-egy jószágocskával kárpótolták magukat. Ilyesminek lehetett következménye az az 1526-diki jószágadományozás is. A mulatságkedvelő ifjak közt azonban éltek az udvarnál olyanok is, kik később a habsburgi időszak alatt szerepet játsztak. Brodarics István, a prépost, Batthyány Orbán, Bebek Imre, Hampó Ferencz, Nádasdy Tamás az udvarnál, mint titkárok működtek. Moré György kamarás volt, Oláh Mihlós a királyné titkára; Henckel János udvari pap, a sok idegen a királyné környezetében, a külföldi követek mindannyian tényezői a pezsgő, eleven társadalomnak. E férfiak mind ismerték Zayt, sokan közülök, mint Batthyány, barátai voltak. Mária királyné, ki élénk érdeklődésével a német hitújítási eszmék iránt, központja volt a műveltebb elemeknek, már ekkor sok szolgálatot tett Ferdinánd ügyének. Meg volt az a tulajdonsága, hogy állhatatos híveket tudott szerezni magának. Házassága első éveiben élénk részt vesz királyi férje tobzódásaiban; a kolostorban nevelkedett fiatal asszony örűl szabadságának. De 1526-ban már komoly, elszánt asszony, ki élénk részt vesz az államügyek vezetésében.
II. Lajos és udvara. Irta Dr. FRAKNÓI Vilmos. 1878. 34. l.
Landor-Fejérvár eleinte 1521-ben nyomot sem hágy a király környezetén. Eleinte megijednek, azután kicsinylik, végűl el is felejtik. Egy kis töredék mégis gondolkozóba esett s az ország veszedelmét előre sejdíté. Brodarics István folyton inti a királyt s az udvarnokok közűl is sokan roszúl érezték magukat a czifra nyomorúság közepette. Ezek közé tartozott Zay Ferencz is, kinek számos földije, rokona esett el Landor-Fejérvár alatt, s kit e csapás alvidéki rokonaival együtt közvetlenül érintett. Jószágaikat pusztítja a török; Valkó-megye ki van téve dúlásainak, melyek Zay anyját elszegényítik, s az alsó Dunavidék nemességét véginségre juttatják. A Mátyást követő korszak záró pontjához közeledik.
A mohácsi csata fejezi be Zay életének ezt a szakaszát. Ott harczol királya oldalán, Jagello udvarnépének könnyűvérű lovagjaival, kiknek bűnét enyhíti, hogy meg tudtak halni. Pulyák voltak míg éltek, de nem estek el gyáván. Királyuk a fertőbe fúlt; abba halt bele, a mi életében környezé. S a királyi ifjak nagy része oldala mellett hullott el.
Zay életben maradt.

5. A MOHÁCSI CSATATÉR.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi