Kutya-macska barátság.

Full text search

Kutya-macska barátság.
Nem éppen pozitív értelemben szokás emlegetni ezt a barátságot, pedig tkp. nincs szó gyűlöletről, már csak azért sem, mert ez a kifejezés emberi érzelmet jelöl. Legfeljebb arról beszélhetünk, hogy két ellentétes életmódú - és szokásaiban is nagyon különböző - ragadozó került össze az ember otthonában. Viszonylag természetes tehát, hogy ez a találkozás szinte mindig ellenséges, hacsak nem szoktak össze kölyökkoruk óta. Egyes tudósok szerint az ellenséges viszonynak a kutya az oka, mert eleve támadó magatartást tanúsít a macskával szemben; mások azt hangsúlyozzák, hogy a macska a kutyában a farkast látja, vagyis a félelmetes ragadozót.
Az említett okok mellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a két faj közötti ellentéteket - ha voltak ilyenek egyáltalán - az ember már az ókortól fogva jó szemmel nézte, sőt egyenesen fejlesztette, bátorította, mert örömét lelte benne, hogy az állatok marakodnak egymással. A kutya - lévén falkában vadászó vadállat - szorgalmas kötelességből támadja a macskát. Ha egyszer is ráuszították, ezt mindig gyakorolni fogja, hogy kiérdemelje gazdája elismerését; a macska pedig, ha csak teheti: elmenekül. Ám ha kényszerhelyzetbe kerül, kétségbeesett szívóssággal és vakmerőséggel száll szembe támadójával. Különösen a kölykeit védelmező nőstény macska támad rendkívül elszántan: nekiugrik a kutya pofájának és karmával, fogaival ellenfele legérzékenyebb pontjait (szemét, orrát) igyekszik megsebezni. Az ilyen dühödt roham bizony nemegyszer megfutamodásra készteti még a legvadabb ebet is!
A kölyökkoruk óta együtt nevelt v. hosszadalmas, türelmes szoktatással összebékített kutyák és macskák között viszont kifejezett barátság alakulhat ki.
Ha elfogadjuk, hogy a kutya és a macska ellenségeskedésének "történelmi gyökerei" az ókorba nyúlnak vissza, akkor arról se feledkezzünk meg, hogy még régebben, akkor, amikor mindkét állat még teljesen vad volt (olyannyira, hogy pl. a kutyát farkasnak hívták), a két faj tkp. békésen megfért egymással, hiszen csak ritkán találkoztak, életszínterük teljesen eltérő volt. Soha nem váltak táplálékkonkurenssé, legalábbis természetes életkörülmények között nem. A macskafélék ugyanis az erdőt járták, a fák között lopakodtak, és lesből cserkészték be a kiszemelt prédát, a kutyafélék pedig falkában kóboroltak a nyílt mezőkön, és szemtől szembe támadták meg, ill. üldözték a kifulladásig áldozataikat.
Sziámi macska és őzpincs békés egymás mellett élése

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi