Felhívás gondozásra.

Full text search

Felhívás gondozásra.
Az anyaállat és a kölykök közötti viszony kétoldalú kapcsolat: az anya védelmezően gondoskodik kölykeiről, a kicsinyek pedig igénylik, sőt kifejezetten keresik ezt a gondoskodást.
A kiskutyák gondoskodásra vágyó (anyát kereső) viselkedését már az első hetekben megfigyelhetjük. A kölyköknek kezdetben egyhetes korukig - viszonylag nagy melegre van szükségük, ezért egyrészt az anyához bújnak - az ő teste a hőforrás -, másrészt egymáshoz simulnak, egy kupacba másznak, és így melegítik egymást. A testi érintés nemcsak a meleget, hanem az anya távollétében a megmaradást, a védelmet is szolgálja.
Eleinte a kiskutyák gondoskodást igénylő viselkedése rendszerint segélykérésekből áll: nyüszítenek v. vinnyognak. A farkaskölykök is hallatnak hasonló hangokat, de erre kevésbé hajlamosak, mint a kiskutyák; a kutyakölykök, ha az alomból kiemelik őket, fülsértő hangon sírnak, keresgélnek, jobbra-balra szimatolnak addig, amíg anyjuk a segítségükre nem siet.
A gondoskodást igénylő viselkedés körébe tartoznak azok a kéregető mozdulatok is, amelyek révén a kutyakölykök - de a farkas v. a sakálkölykök is - ösztönzik szüleiket, hogy számukra a táplálékot előöklendezzék. Orrukkal az apa- v. az anyakutya szájszögletét lökdösik; ezt ált. a 22. naptól kezdik el. Ez a kéregető lökdösés már szociális viselkedési sablonként fogható fel, nem más, mint követelés, amelyre szolgáltatás a válasz. Ez a magatartás nagymértékben különbözik a teljesen ösztönös, veleszületett » tejlépéstől. Ugyancsak táplálékkérő mozdulat, amikor az 5-6 hetes kölyökkutya az anyja hasa alatt állva újból és újból felemeli egyik mancsát és azzal az emlő felé csapkod. Ez ált. olyankor figyelhető meg, amikor az anyakutya már nem kizárólag a fekvőhelyén szoptatja kölykeit, hanem gyakran feláll, mint a capitoliumi nőstényfarkas, a kölyökkutyák pedig fejükkel felfelé szopnak. Ebben a helyzetben nehezükre esik mindkét elülső mancsukat egyidejűleg felfelé tartani, így hamarosan megelégednek azzal, hogy az egyik mancsukkal masszírozzák az emlőt, míg a másikkal testüket támasztják.
Az emberhez szoros érzelmi kötelékkel fűződő kutyára jellemző egyébként - és ebben a gondoskodásra vágyó viselkedése jelentősen eltér a többi állatfajtól -, hogy felnőtt korában is állandóan igényli gazdájának oltalmát, gondoskodását. Sőt nem csupán igényli, hanem különböző viselkedésmódokkal egyenesen kiprovokálja. Ilyen a játékra való felhívás, a kéznyalogatás, a testi kontaktusra való törekvés stb. Viszonozza is a gondoskodást: őrzi gazdája otthonát, védelmezi a család tagjait, és a legkülönbözőbb feladatokat végzi el az ember szolgálatában.
A kölyök gondoskodást kunyeráló mozdulata

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi