4. alcsalád: Gyökeresfogú pocok-formák (Fibrinae)

Full text search

4. alcsalád: Gyökeresfogú pocok-formák (Fibrinae)
Minthogy a pockoknak ezt a csoportját Méhely foglalta össze és jellemezte, leírásukban az ő kutatásának eredményeire (Fibrinae Hungariae – Magyarország harmad- és negyedkori gyökeresfogú pockai, 1914) támaszkodhatunk.
Egészen fiatal korban a gyökeresfogú pockok zápfogai éppúgy gyökerek nélkül szűkölködnek, akár csak a közönséges pockokéi, de a két alcsalád nagyon éles különbsége már ilyenkor is teljesen nyilvánvaló. Amíg ugyanis a fiatal Microtina zápfogai alul nyitott zománccsövet tüntetnek föl, amely az alsó, azaz gyökér végén a rágólapnak teljesen hű ismétlődése, s az elülső és hátsó hurkon kívül hegyesszögű, teljesen zárt háromszögekből áll, addig a gyökeresfogúak zápfogainak alsó végén hullámos lefutású, nagyjában tojásdad lécet veszünk észre, s az általa körülzárt belső üregben egymással váltakozó és egymás közé nyomuló félgömbös befűződések ötlenek föl. Ezek onnan származnak, hogy a fog külső és belső oldalán lefutó bordaszerű zománc-hasábok között mély árkok húzódnak, amelyek zománcfala mélyen besüpped a fog belső üregébe, s ezeknek az alsó vége hólyagszerű alakot ölt a fog végén. A hólyagokat bekerítő léc további sarjadzása hozza létre a későbbi gyökereket. A fiatal, s kezdetben gyökeretlen fogon úgy indul meg a gyökérképződés, hogy a fog alsó végén levő léc két oldalról erősen befűződik, s azután a befűződés helyén összeolvad: ezzel meg van adva a két gyökér kezdete. Az ekként kettévált zománccső vége tovább növekszik, s mindegyik szakasz egy-egy gyökérben nyúlik ki. A gyökerek fejlődése a fogkorona kopásával tart lépést. A fiatal, még le nem kopott korona nagyon hosszú, de ilyenkor még nyoma sincs a gyökérnek; minél jobban kopik a korona, annál hosszabbak a gyökerek, míg a lekopott koronájú, elaggott példányoknak már teljesen kifejlődött, s alsó végükön teljesen zárt gyökereik vannak.
Az idetartozó alakokat Méhely két „nagy nemzetségbe” (supergenus) csoportosítja. A földtörténeti szemszögből régibb a tetőgyökerűek (Acrorhiza) nagy nemzetsége, amelynek képviselői ma már – az egyetlen Dolomys kivételével kihaltak. Jellemző vonásuk, hogy az alsó metszőfognak a zápfogak gyökerei között elhaladó folytatásán a második kétgyökerű zápfog mintegy lovagol. A második nagy nemzetségbe tartozó pockokon, amelyeket szerzőnk oldalgyökerűeknek nevez, ez a sajátság nincs meg. Ez utóbbi nagy nemzetségbe tartozó nemek közül a következőkben négyet fogunk részletesen ismertetni.
A) Tetőgyökerűek (Acrorhiza Méhely)
Amikor ezt a csoportot Méhely fölállította (Fibrinae Hungariae, 1914), még azt kellett írnia, hogy az idetartozó nemzetségek a harmad- vagy a negyedkor folyamán mind kihaltak. Annál nagyobb érdeklődést keltett legújabban (1921) Martinonak a Chionomys bogdanovi-ról írott tanulmánya, amely szintén a kihaltnak tekintett Dolomys nemzetségbe tartozó állatfaj előfordulásáról számol be.
A Dolomys-on kívül a Mimomys, Pliomys és Apistomys nemzetségek tartoznak ide.
1. Magyar őspockok (Dolomys Nhrg.)
Ez a nemzetség magyar szemszögből is érdekes, mert Nehring a Petényi által 1847-ben, Beremenden (Baranya vármegye) gyüjtött kövesült maradványok alapján vezette be a tudományba. Ez a leírás természetesen csupán a hiányosan napfényre került csontokra támaszkodhatott. Az élő Dolomys megismerése megfelelően kiegészíti a leírást. Itt csak azt jegyezzük meg Méhely alapján, hogy a felső fogsor első zápfoga háromgyökerű, a többi mind kétgyökerű.
A havasi őspocok (Dolomys bogdanovi Martino)
Meglehetős nagytermetű, körülbelül 10 cm hosszú állat. Farkának hossza a test hosszának mintegy háromnegyedével ér föl. Fülei nagyok, sűrűn szőrözöttek. Ötgumós tenyere és hatgumós talpa egyaránt csupasz. Bundája lágy, sűrű és mérsékelten hosszú. Színe fölül szürkésbarna, alul szürkésfehér; ez a két szín észrevétlenül megy át egymásba.
Életmódjáról még nincsenek bővebb adataink. Csak annyit tudunk, Montenegróban, Cettinje környékén 680–2060 m magasságig találták. Így valószínű, hogy a havasi pocokéhoz hasonló életmódot folytat.
B) Oldalgyökerűek (Pleurorhiza Méhely)
Ennek a csoportnak alsó metszőfoga az alsó állkapocs zápfogsorának gyökerei közt úgy halad el, hogy az első és második zápfog gyökerei a metszőfog külső, ellenben a harmadik zápfogéi a metszőfog belső oldalán állanak.
Az idetartozó nemzetségek közül a Fiber, Neofiber, Evotomys és Phenacomys nemzetségeket fogjuk ismertetni.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi