Nyitrai püspökség.

Full text search

Nyitrai püspökség.
A nyitrai egyházmegye szintén azok sorában foglalt helyet, a melyek alapítójuknak Szent-Istvánt vallották, sőt nem hiányoznak olyanok sem, kik azt egyenesen a Szvatopluk-féle püspökség közvetlen utódjának tartották.
A nyitrai püspökség alapításának kérdése azonban nem pusztán egyháztörténelmi, hanem, sőt főképen, politikai kérdés is.
A szláv irók, kikhez egynémely hasonló érzelmű magyar iró is csatlakozott, ugyanis azt a véleményt hirdették, egyoldalu cseh krónikák alapján, hogy Nyitravármegye mai területe egyházi szempontból, a honfoglalás után is, a cseh egyházhoz tartozott. Lányi például azt hiszi, hogy Nyitra a prága-polessovi egyházmegye kiegészítő része vala s hogy Szent Adalbert, mint Nyitra egyházi kormányzója, fordult meg a magyar fejedelmi udvarban. Sőt egyesek tovább mennek. Tudni vélik, hogy a honfoglaló magyarok, bár Nyitrán túl is kalandoztak, nem foglalták el az országot a Morváig, hanem a határt jóval előbb, talán valahol Nyitra táján tüzték ki.
A modern történetirás a szlávok e meséit ízzé-porrá zúzta. A régibb történetírók azonban, nem rendelkezvén még a kellő történelmi anyaggal, nem ismervén a levéltárak és levelesládák rejtelmeit, úgy vélték a kérdést megoldani, hogy a nyitrai püspökséget Szent-István alapításának mondották. Egyesek, kiknek történelmi érzéke megsejté ez állíás valótlanságát, azt a közvetítő módot találták fel, hogy Szent-Istvánnak a nyitrai prépostság és káptalan alapítását tulajdonították csupán s a nagyprépostot, – mint például Wurum tette, – felruházták quasi püspöki jogokkal. Magának a püspökségnek felujítása azután későbbi fejlemény leendett, a melyet hol Szent Lászlónak, hol Kálmánnak, hol II. Lászlónak, meg II. Gejzának tulajdonítottak. Ez utóbbiak azután, hogy a püspökség fényét emeljék, elfogadták Márton wellehradi szerzetes minden megokolás nélkül odavetett állítását, hogy a püspökséget Szent-Ambrus alapította 395. évben, mikor Rosemundot, az e vidéken uralkodó Fritigelnek, a markomannok királyának nejét, megtérítette.
Igen messze vezetne el tárgyunktól, ha e ma már amúgy is tárgytalan vitát, melyben történetiróink összes jelesei – Gánóczy, Pray, Desericzky, Szentiványi, Wurum, Katona, Fejér, Timon stb. – résztvettek, csak vázlatosan is ismertetni óhajtanók. E helyett adjuk a püspökség, illetőleg Nyitravármegye egyházi szervezetének képét úgy, ahogy az előttünk a vélemények és adatok zavarosságából kidomborodik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi