Káptalan birtokai.

Full text search

Káptalan birtokai.
Legvilágosabb képet nyerünk a káptalan birtokviszonyairól, Róbert Károlynak egy 1326-ban kelt megerősítő okleveléből. E szerint az esztergomi 542káptalan, Ethey Lőrincz királyi megbizott jelenlétében, István berencsi plébános és a nyitrai főesperes helyettese által, vizsgálatot tartott Nyitrán s a következő eredményre jutott: A nyitrai káptalannak a nyitrai várban 12 káptalan háztelke van. Az alsó-városban a káptalan-útcza az övék, egész bizonyos Paskál házáig, ki egykor várjobbágy volt, valamint a folyón egy három kőre járó malom is. Azonkívül Kis-Sarlón (Sarluska) két földrészt; a Geregeri és Sede nevü birtokokat; Czabajon két földrészt; Nagy-Sarlóban és Rippényben egy-egy birtokot, a Radosna folyó partján Choti nevü földet; Perk, Egerszeg és Kis-Bossány nevü birtokokat; Appony és Kovarcz között Szalacsot, Podluzsányt, Garabot és Dobnicsát; Tormost, a felette lévő Szent-Márton templommal; Malantát; Pogrányban öt sessiót; Nagy-Emőke és Elő között fekvő Emőke birtokot; a Vág partján fekvő Nyárast és a nyárhidi meg az udvardi vám egy harmadát vallá a káptalan magáénak. Ezenkívül előadták a káptalanbéliek, hogy hallomás után tudják, miszerint a sümegi és a baranyai birtokok is őket illetik. Természetes ez utóbbi birtoklás csak képzelt volt s onnan a káptalan soha semmit sem kapott.
1328-ban e káptalan ismét egy új birtokot vall magáénak, midőn az esztergomi káptalan előtt, Miklós őrkanonok és Pál gradnai főesperes által tiltakozik az ellen, hogy Meskó nyitrai püspök Kis-Kereskényt elidegeníthesse, mivel az a nyitrai egyház közös birtoka. 1336-ban Mogh comes özvegye, Divéki Margit, Appony táján egy földrészt, Beadon egy malmot és Elefánton egy szőlőt adott a káptalannak. 1374-ben pedig I. Lajos király megerősíti Smaragd mester adományát, mely szerint a nyitrai egyház kapta volt Püspökin, Naszticzon, Storavon és Kis-Pogrányban birt birtokait. Zsigmond királytól a káptalan 1430-ban Kis-Tapolcsányban, Malonyán, Eöseden, Malus és Bayka helységekben kapott részbirtokokat, melyeket azután 1477-ben a kis-tapolcsányi nemeseknek adott el. 1476-ban pedig Országh Mihály nádortól Nagyfalut, Ujfalut, Árkost és Lükit, 1515-ben II. Ulászlótól egy budai házat kapott.
Nagyobb jövedelmi forrása volt a káptalannak az úgynevezett hasznot hajtó jogokból: a tizedből és a vámokból. A már említett vámokon kívül, mint már tudjuk, az esztergomi érsektől számos nyitravármegyei falu tizedét, Hunyady Jánostól pedig Molnosfalván a királyi haszonélvezeti jogot kapta.
A káptalan szervezetéről ezen időből kevés adatunk van. Tudjuk, hogy a káptalani méltóságok más hasonló intézményekkel egyforma szervezéssel bírtak, kivéve, hogy a káptalan, egész újabb időkig, préposttal nem birt. A gróf Forgách-féle levéltárban van ugyan egy oklevél, mely 1298-ból származik s melyet állítólag János prépost és a nyitrai káptalan együttesen adtak volna ki, azonban ez, – ha ugyan hiteles, mit a közös kiadás kétessé tesz, – legfölebb annyit bizonyít, hogy a káptalan kebelében nem hiányzott a törekvés II. Gejza kivánságának eleget tenni s a prépostság felállítását megkisérlették. Az egyházmegyében létezett három főesperességet természetesen a káptalanbéliek viselték, valamint ők voltak jórészt a székesegyházi altariák mesterei s a káptalani iskola vezetői.
A nyitrai székesegyházban létezett oltárjavadalmakat, számszerint 23-at, Vágner felsorolja.
Ezek közül legrégibb okleveles nyoma maradt a Boldogságos szűz Máriáról elnevezett oltárnak, melynek első ismert igazgatója Domokos áldozópap volt. A többi, csaknem mind, XV. századbeli alkotásnak látszik. Ilyenek a János evangelista, Péter és Pál apostolok, Szent Ozsvát, Szent Ilona, Szent Antal, Szent Tamás tiszteletére emelt oltárok.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi