A püspökség kiváltságai. Püspökség birtokai.

Full text search

A püspökség kiváltságai. Püspökség birtokai.
Ismételve hallottuk emlegetni a nyitrai püspökség szegény voltát. Nem csoda. Ha a megye középkori birtokviszonyait figyelemmel nézzük, belátjuk, hogy királyaink csak a legnagyobb utánjárással juttathattak valamit a püspöknek. 1158-ban Gejza király, ki szent Benedek kiváló tisztelője 540volt, Nyitrán tartózkodott. Felhasználta tehát az alkalmat, hogy a püspökség helyzetén javítson. Rendezte a püspöki és a káptalani népek fölött való bíráskodást s azt kizárólag az illető főpapnak ítélte oda, kétségtelenül azért is, mert ez időtájban a bíráskodás még elég jövedelmező foglalkozás vala. Mutatja ezt az a körülmény is, hogy azokra, kik magukat a püspök vagy káptalan jogos bíráskodása alól kivonják, 40 márka birságot rótt. Segíteni óhajtott azon a visszás helyzeten is, hogy a püspök a saját jószágain egyházi tekintetben idegen személy volt s népei Esztergom joghatósága alatt állottak. Kimondotta tehát, hogy ott, hol a püspöknek birtokai vannak, az egyházi joghatóság is őt illeti. Azonkívül a püspöknek adta a dunai vámot, Kültelek községgel egyetemben, a Zsitva torkolata táján, olyképen, hogy joga volt minden, a Dunán járó s ezen ponton átmenő hajótól vámot szedni. Az így befolyó jövedelmet azonban a székesegyház javítására volt kénytelen fordítani. A püspökségnek adta továbbá Madart, hol a királyi kaszáló-népek laktak, a sellyei halászat és a vásárvám egyharmadát. Mivel pedig a káptalannak nem volt prépostja, ennek leendő beállítására és ellátására a korosi földek azon részét, a mely nem volt a korosi nemeseké, hanem ahol a királyi ácsok laktak s hol a király egy templomot épített volt. (F. II. 152.) III. Béla, atyjának művét tovább folytatta. 1183-ban a nyitrai vásárvámból, II. Gejza parancsára a nyitrai ispotálynak járó 200 pesetából egyharmadot a püspöknek adott oda. Azonkivül neki adta a Nyitra folyón levő Zobor felé néző hid, valamint a nyárhidi hid vámjának egyharmadát, oly módon, hogy bármily vám szedessék ezeken, a főispán vagy neje, vagy az udvarbíró, vagy más által, ebből a harmadrész, levonás nélkül, a püspök emberének adassék át.
Megengedte továbbá, hogy a püspök három sószállító hajót bírjon ugyanoly szabadalommal, mint a bizerei monostor s azokat Aradon vagy Szegeden tarthassa. Ezenkívül is, ha tehetségében áll, tarthat annyi hajót, hogy egyszeri menettel hozhasson annyit, a mennyit háromszoros fordulással hozni lehet. (W. XI. 47.) Abban a kimutatásban pedig, mely egy párisi kodexben maradt fenn és III. Béla idejéből, 1184-ről, a királyi jövedelmeken kívül, a főbb méltóságok jövedelmeiről is képet nyújt, mondatik, hogy a nyitrai püspök, a királyi pénztárból évenként száz márkát kap. (Párisi Cod. 6238. sz.) Tamás nyitrai főispánnak 1207–1219. közt kelt itélet leveléből pedig kitünik, hogy a nyitrai püspöknek Trencsén vára közelében is voltak birtokai, melyek közül Szkalát, Hricsót és Brusicsot említi meg. (O. L. D. O. 55.)
II. Endre és fia IV. Béla, szintén megemlékeztek a nyitrai egyházról. Az első, 1232-ben, Nádas nevü birtokot adott Jakab püspöknek, a másik, 1235 táján, a bányai adók tizedét, a sallai vám felét adományozta oda. Midőn pedig V. István 1271-ben, Vincze püspök kérésére, a püspökség elégett okiratai helyett újat állított ki s abban az eddig ismertetett birtokokat és hasznot hajtó jogokat mind felsorolta volna, kijelentette, hogy a Nyitra városi vámot az egyház ezentúl teljesen birtokolja, de köteles legyen abból a székesegyház örök lámpáit ellátni. (F. VII. II. 150.)
A királynék közül Erzsébet, IV. Béla neje, emlékezett meg a nyitrai püspökségről. 1270 táján ugyanis Nagy-Kereskény nevü birtokát, a Nyitra folyó mentén, adományozta oda a püspökségnek. A birtok egy másik részét azután Erdős nejétől, Venustól és Kereskenyi Tamás özvegyétől, Anglenttől kapta az egyház. (Mon. Eccl. Strig. II. 335.) Végűl Kún László Nyitra városát, Róbert Károly pedig a nyitrai főispánságot adta a nyitrai püspököknek, az akkor élő és kiváló szerepet játszó főpapok érdemeinek jutalmául. Utolsó birtokadományozásnak nyomát, a Mátyás-féle zobori incorporatión kívül, e korszakban, 1355-ben és 1395-ben találjuk. Mocsk Kotesoi Itajsa fia, örökös nélkül lévén, a székesegyháznak adta Kotesov nevü trencsénvármegyei birtokát, azon kikötéssel, hogy a püspök őt, halála napjáig, eltartani köteles. (O. L. D. O. 4633.) 1395-ben pedig Ilosvai Lőkös nádor itéletlevele alapján, a zobori konvent Miklós nevü papja, bevezette Mihály nyitrai püspököt Nyáras nevü komáromvármegyei község birtokába, (F. X. 2. 330.)
A Kotesovra vonatkozó adománylevél nevezetes azért is, mert megtudjuk belőle, hogy a nyitrai várban ekkor két templom állott. Az egyik, a régi 541Szent-Emmerán bazilika, a másik a Szent-András és Benedek tiszteletére emelt egyház volt.
Csere útján a püspökség birtokviszonyaiban 1236-ban és 1335-ben állott be változás. 1236-ban Ádám, nyitrai püspök, az esztergomi érsek engedélyével, Rajcsi Olivér fiának, Kázmér comesnek átengedett egy lovaglóiskolára alkalmas területet Rajcson s a helyett a Vág partján fekvő Apkát kapta. (Mon. Eccl. Str. I. 318.) 1335-ben pedig az esztergomi érsekkel cseréli el az ürményi földeket Vid püspök. (O. L. D. O. 5618.)
Hogy mennyit kellett a püspökségnek a megye területén lefolyt harczok, az egyes főurak hatalmaskodása miatt szenvednie, azt alább látni fogjuk. Itt csak annyit jegyzünk meg, hogy mikor 1318-ban az ország főpapjai Kalocsán zsinatra egybegyülének, a szintén jelenlévő János nyitrai püspökkel egyetemben, esküvel kötöttek szövetséget, hogy betörők, rablók, bitorlók ellen egyesülten kardra kelnek és hogy azt, ki az egyház népeitől valamit kicsikar, vagy a püspökök egymáshoz menesztett küldötteit bántalmazza, az egyházból kiátkozzák. (Prim. lt. Verancsics-Codex.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi