Plathy család. (Turócz-divéki és nagy-palugyai.)

Teljes szövegű keresés

Liptó, Árva és Turócz vármegyék tősgyökeres adományos családainak egyike, melynek ősei mind a három nevezett vármegyébe egyszerre egy kir. adománynyal lettek birtokosokká. Árva megyében Nádasd (Tersztena) királyi község határától egész a lengyel szélekig terjedő Chimhovai majorságnak, Turóczban Divék, Alsó- és Felső-Kálnok és Albertfölde (vagy falva), Liptó vármegyében pedig a családi főszékhelyül választott és máig annak maradt Nagy-Palugya helységnek lett birtokosa, mely utóbbi idővel még az ipochházi (andaházi), és szentkereszti szomszéd birtokrészekkel is szaporodott.
Történelmi okmányos hitelességgel a család eredete a XIII. század végére* vihető fel, miután az 1391-ben Bebek Imre országbiró által eszközlött liptói birtok vizsgálatkor* a család akkor élő tagjai Nagy-Palugyára nézve Robert király 1317. évi oklevelét is fölmutatták, ez oklevél szerint az adomány-nyerők Othmar, Péter, Fülöp és Márton mesterek, mindnyájan Marceusnak fiai voltak; ennélfogva Marceus életkora vissza a XIII. század végére mintegy az 1270. évre vihető.
Némelyek ezen időn túl is tapogatva, a család ősét az 1228-ban élt wodichai gróf Istvánban keresik, de e nagy tévedésnek és csalódásnak véget vet azon régi történelmi biztos tudat, hogy ama wodichai gróf a Blagay máskép Ursini most is élő családnak törzse volt. Lásd e munka II. kötet 116. lapját. Lehet, hogy a Blagay névnek néha Plagay alakban is eléfordulása valamely a régi irás olvasásban járatlan kutató szemében Plathy-nak tünt fel.
Lásd a liptói Regestrumot a m. akademiai történelmi tár IV. köt. 9. lap.
Mielőtt Marceusról és fiairól a fennmaradt okmányok foglalatát tovább elésorolnám, meg kell említenem, hogy egyik család történeirónk* jegyzete szerint a Plathy család törzse Leonhard volt, ki 1258-ban élt, kinek életkora az említett Marceuséval annyira össze üt, hogy ez utóbbinak fia lehetett. Azonban erre biztos adatunk Wagner tekintélyén kívűl nem lévén, maradunk a kétségtelen törzsnél Marceus vagy Marcheusnál, kinek megnevezett négy fia 1317. évi (tredecimo Kalend. sept.) adomány-levél tartalma szerint Donch zólyomi főispán alatt Trencséni Máté alatt vitézül harczolt, azon kívűl pedig a visegrádi és komáromi várak bevételekor vérök ontásával csatáztak az ellenséggel.*
Wagner tabellae geneal. Mss. tab. XLV.
Ezen s a következő oklevelek nagyobb részben megvannak a családnál Nagy-Palugyán Plathy Gyula keze alatt a családi levéltárban Szontagh Dániel közlése szerint.
1324-ben (5-ta kalend. novemb.) I. Károly király a följebbi adomány-levelet uj kettős pecséte alatt megerősíti, és abban Othmarhoz ily kifejezéssel: „nobili viro magistro Othmár dilecto et fideli suo, ejusque fratribus” szól.
1352-ben (4-to idus febr.) I. Lajos király a följebbi 1317. évi adomány-levelet az érdeklettek részére ismét megerősíti.
1391-ben éltek Marcheus utódai közűl Mártonnak fia Domokos, Fülöpnek fia Péter, és Fülöp fiának Jánosnak fia Bálint, kik a Bebek országbiró által tett birtokjog vizsgálatkor az 1317. és 1352. évi adomány-leveleket az országbiró előtt nagy-palugyai birtokjogukra nézve felmutatták, és azzal jogukat bebizonyították.*
Történelmi tár IV. 9. l.
1412-ben (octavo die festi pascae domini) Visolyban kelt uj adomány-levelében Zsigmond király Alberthtelke máskép Diákfalva helységet Turócz megyében Nagy-Palugyai I. János fiának II. Péternek és Bálintnak adományozta. A beiktatást mint királyi ember Csepcsányi Márton, és a turóczi Convent részéről Lőrincz pap végzé Orbán pápa napja utáni vasárnapon, nem tekintvén Nedazseri Bertalan fiának Andrásnak ellent mondását. E sérelmes beiktatás ama nevezetes nyolczados pert idézte elé, mely 1415-ben Gara Miklós nádor előtt tárgyaltatván, csak 1417-ben fejeztetett be az ellenállók részéről tett elállás következtében, melynélfogva Nagy-palugyai II. Péter és a rokonai részére véghezvitt beiktatás ujból nádorilag is megerősítetett.
1438-ban (feria 4-ta prox. ante festum cathedrae beati Petri apostoli) Budán kelt oklevele Albert királynak, melyben Plathy II. Péter fiainak I. Györgynek, I. Miklósnak és Gergelynek, valamint I. Bálint fiának Tamásnak az általok előbb is birt Liptó megyei Nagy-Palugya helységre, Turócz megyében Alsó- és Felső-Kálnok és Divék (= Gyivék) helységre, végre Árva megyében a Nádasd (Tresztena) királyi helység és lengyel határ közt terjedő Chemchova majorságra uj adományt adott. A chemchovai és nagy-palugyai birtokba beiktattattak az új adományosok Proszeki Boldizsár királyi ember és Benedek turóczi conventbeli pap által 1438-ban Judica előtti legközelebbi vasárnapon.*
Ez okmányból kitűnik azok hibás véleménye, mintha a nagy-palugyai határ a Palugyay család birtokából vágatott volna ki. Ugyanis ezen beiktatáskor jelen voltak a kis-palugyai birtokosok is névszerint Gáspár és Miklós, mint meghivott szomszédok, kik nem lévén a nagy-palugyai határhoz sem joguk sem igényök, ezen beiktatásnak ellent nem mondtak; mit ellenkező esetben bizonyosan teendettek volna. Azután képtelen dolog is, hogy a kis-palugyai határból még Nagy-Palugya határát is lehessen vala kikeriteni. Végre bal állítás az is, mintha Nagy-Palugya helség e nevét a Palugyay családtól vette volna, ugyanis mind a két Palugya helység előbb birta e nevezetet, mintsem a család, mely e helység egyikéről később vette fel a Palugyay családnevet.
1509-ben II. Ulászló király Brünben (in festo beatae Helenae reginae et viduae) kelt oklevelében a Pozsony megyei grófságot és sopron városi kapitányságot, melyeket előbb weythmuli Benesy Mihály és János testvérek, ezek halála után pedig Sárkány Ambrus viseltek, nagy-palugyai Plathy II. Györgyre királyi udvarnokára ruházta; egyéb érdemein kívűl főleg a királyi udvar szükségére kölcsönzött összeg fejében, melynél fogva a följebbi kapitányság s vele járó harminczadok jövedelme 4000 frt zálog összeg fejében adatott nekie.*
Az okmány szavai ezek: „Regnicolis eatenus supplicantibus út ipsos honorem et capitaneatum a forensium manibus eliberaremus etc. etc. nunc jam ex concessione et annuentia nostra fideli nostro magnifico Georgio Plathi de Magna-palluda, quem in servitorem et familiarem nostrum specialem recepimus et assumpsimus, pro eadem ipsa summa 4000 fl. etc. etc. damus et assignamus etc.”
1523-ban Plathy III. Péter a Báthory István nádor által zentkereszti Czyn Mihály részére Ipochháza (most Andaháza) birtokot illető beiktatási parancsban a többi közt mint nádori ember említetik.
1557-ben Plathy IV. János és I. Mihály Csimhova helység birtokosai, azon iktatásnak, mely szerint Thurzó Ferencz az általa szerzett árvai uradalomba bevezettetik, ellentmondanak, minthogy ezen Thurzóféle adomány által csimhovai birtokuk csonkítást szenvedett. – E két testvér között 1538. és 1560-ban eszközlött osztályok a a családot két vonalra szakíták, és e két vonalra válás mai napig fenmaradt a nagy-palugyai birtoknál t. i. felső és alsó udvar nevezetben, melyekből IV. János a felső udvar, I. Mihály az alsó udvar törzs képviselője.
A följebb nevezett két testvér 1560. évi május 9-én I. Ferdinand királytól az akkori egyetemes családi birtokra királyi uj erősítő adományt királyi joggal (cum jure regio) vittek, névszerint Liptó megyei Nagy-Palugya és Andaháza egész helységre, Árva megyében Csimhova majorságra már ekkor helységre, Turócz vármegyében Divék és Kálnok egész helységre s alsó Kelnik- és Diákfalvára, különben Alberthtelkére.
Ugyancsak 1560-ban nevezett Plathy IV. János mint királyi ember járt el a Kubinyi családnak F.-Kubin, Madácsan és Steppano helységbe történt beiktatásánál.
1561-ben (in festo beati Gregorii Pape, quae in 11. mensis martii incidit) Plathy IV. János és I. Mihály a följebb említett I. Ferdinand király adománya mellett Csimhova helység birtokába beiktattattak felső-kubíni Jandura András, máskép Meskovicz királyi ember és Derecskey János esztergami kanonok által. Ugyan azon évi martius 12-én folytattatott a beiktatás Nagy-Palugyán s Andaháza helységében is Madacsánszky Benedek és a följebbi káptalani tanú jelenlétében. Végre martius 14-én ugyan ez utóbbi beiktatók által a felső-kálnoki, s divéki, alsó-kálnoki és diákfalvi birtokba is bevezettettek.
1579. octob. 10-én Plathy IV. Péter és II. Miklós testvérének birtokrészeik Liptó megyei Nagy-Palugya és Andicz, Árvában Csimhova, Turóczban Divék, Felső- és Alsó-Kelnik helységben hűtlenségi czímen Radeczi István királyi helytartó és egri püspök által Ujlaki Farkasnak adományoztattak.
1584-ben (die dominica Palmarum) Plathy I. Ferencz nagypalugyai és andiczi birtokrészét testvérének IV. Péternek elzálogosítja; egyéb jószágrészeit pedig, névszerint a turócz-divékit, f.- és alsó-kelnikit és csimhovait fiainak Jánosnak és Dánielnek hagyományozza, oly föltétellel, hogy ezeknek netalán magvokszakadása esetében azokban I. Mátyás és I. András testvérei örökösödjenek.
1586. (in festo beatorum Philipp et Jacobi) Plathy I. Ferencz és II. Mihály meghatalmazottjok Andaházy András által a szepesi káptalan ellen tiltakoznak azon foglalások ellen, melyeket gr. Thurzó György és ennek atyja Ferencz a csimhovai határokon belül végbe vittek, névszerint Lyeszek, Szuchahora és Jablonka helységek oda telepítése által.
1590-ban Plathy II. András Árva vármegye jegyzője volt.
1595-ben Plathy II. Mihály és II. Ferencz Csimhova helység birtokosai ellentmondanak ama beiktatásnak, mely szerint akkor Thurzó György uj királyi adománylevél alapján az árvai uradalom birtokába bevezettetett. Az ellentmondás a következő helységek mint olyanok iránt, melyek időfolytán a csimhovai határ területén belől telepítettek, tétetett, u. m. Lyeszek, Jablonka, Felső-, Középső- és Alsó-Orawka, Bukovina, Pekelnik, Podszkle, Vitanova, Szuchahora, Jelesna és Sztudenki. Valószinű, hogy gr. Thurzó György ezen ellentmondás folytán uj adomány-levélért folyamodott, és azt 1607-ben meg is kapván, ennek alapján azon évi febr. 2-án a beiktatás az árvai várban ujból ismételtetett; de ez izben is annak Plathy II. Mihály és III. Miklós maguk és rokonaik nevökben ellentmondottak. De ennek sem lévén eredménye, Plathy Mátyás, János és Dániel mint Andrásnak és Mihálynak fiai 1614-ben (feria 6-ta prox. post beati Galli abbatis, et confessoris) a szepesi káptalan előtt ismétlék tiltakozásukat és ellentmondásaikat; de a hatalmas ellenfél akkor ország nádora* ellen ez sem használván, 1634-ben a család is már tanuvallatások által kivánta a rajta elkövetett sérelmeket felderíteni, mi végett a fejedelem oltalmához folyamodott, s igy történt, hogy azon évi julius 14-én Kubínyi János mint királyi ember és György pap mint a turóczi convent küldöttje által e tárgyban 39 tanú hallgattatott ki. De ezeknek kedvező vallomásaik sem voltak már képesek az akkor már kihalt Thurzó György után hét nőtestvérének hatalmas férjeik ellen győzedelmeskedni. És igy a határaiban összeszorított Csimhova helység, mely még 1438-ban egész a lengyel határig terjedt, mai napig összeszorított határai közt maradt.
A szepesi káptalan oklevelének szavai ezek: „siquidem eadem familia Plathy potentiae dicti illustrissimi domini Comitis Palatini non possit simili vi resistere etc.”
1640. jun. 23-án Esterházy Miklós nádornak a stubnai fürdőben kelt itéletlevele folytán a Plath családnak, névszerint III. Ferencznek, IV. Györgynek, III. Mihálynak, Péternek, I. Istvánnak oda itéltettek a divéki határ azon részei, melyek elfoglaltattattak Révay Ferencz szomszéd birtokos által, ki is ezen felül 600 frt marhabehajtási birságba is elmarasztaltatott, és az ítélet azonnal végre is hajtatott.
1671. jul. 14-én Plathy III. András, magára vállalván nejének Beniczky Magdolna s örökösei terheiket is, ősi diákfalvi birtokát, mely már az előtt Plathy Ferencz által Keviczky Tobiásnak el volt zálogosítva, 400 frt fölfizetés (auctio) mellett ugyanannak ujból a turóczi convent előtt zálogképen bevallja.
1679. (sabbatho prox. post dominicam oculi) Plathy II. Márton (Mátyásnak fia) és VIII. Ferencz (I. Lászlónak fia) alberthtelki, máskép diákfalvi ősi birtokrészeiket, mely már akkor Plathy I. Gáspár zálogos levele mellett 500 tallérban volt Csepcsányi Pálnak elzálogosítva, Keviczky Tobiástól fölvett más 200 tallérba és az előbbi eredeti zálogösszegbe Keviczky Tobiásnak elzálogították.
1731-ben Plathy VII. András csimhovai birtokos Árva vármegye közgyülésén megvizsgáltatva, ügyvédnek felesküdtetett.
1751-ben Plathy I. Kristóf és IV. László csimhovai birtokosok Árva megye törvényszéki táblai birái voltak.
1750-ben Plathy II. Antal Turócz vármegye alispánságát viselte. Ugyan ennek Pál fiátóli unokája
VII. Mihály szül. 1788. sept. 21. Rajcsányban Nyitra vármegyében, 1823-ban Bars vármegyének hires főjegyzője, 1830-ban kir. személynöki, 1836-ban nádori itélőmester, utóbb a királyi udv. kanczellaria tanácsosa és referendariusa lett.
I. Kristófnak gyermekei közűl III. Gáspár szül. 1735-ben, Liptó vármegyének fő hadi adószedője volt 1783-tól haláláig, 1808-ig. Ennek fia
IV. Gáspár szül. Nagy-Palugyán 1783. nov. 11-én, szintén Liptó vármegyénél vállalt hívatalos pályát, mint szolgabiró, főpénztárnok, 1830. és 1832/6-ban országgyülési követ, 1835-ben alispány lett; 1836. máj. 19-én a királyi tábla ülnökévé és kir. tanácsossá neveztetett. Meghalt Pesten 1839. april. 27-én kora 57. évében. Gyermekei közűl
Gyula-Geiza 1848-ban Liptó vármegye szolgabirája, 1861-ban főpénztárnoka volt. Nejétől Kubínyi Iréntől fia Gyula-Gáspár 1862-ben született.
Ugyancsak IV. János vonalán, IV. Ferencz ágán áll VIII. László, Vieszkán lakos, 1860. Trencsin vármegyei törvényszéki ülnök.* Ennek egyik fia Gyula 1861-ben Trencsin vármegye aljegyzője főjegyzői czimmel; másik fia ugyanott 1861-ben szolgabiró.
Szathmáry Donát leányát gróf Benyovszky Péter unokáját vévén nőül, ez által a gróf vieszkai jószágának és ama hires Sziberiából hozott hangszernek is birtokába jutott.
Ugyan e vonalon I. Gáspár ágán áll IX. Miklós, 1755-ben Liptó vármegyétől vett ki nemesi bizonyitványt, és azt Nógrád vármegyébe uj lakó helyén 1756-ban kihirdetteté. Fiai László ugyancsak Nógrádban táblabiró, ennek fia László 1828-ban alszolgabiró. Gyermekei N.-Kérben Nógrád megyében élnek.
I. Mihály vonalán, IV. György ágán I. Elek Csák-Tornyán praefectus volt, ennek fia I. Donát 1848. előtt és 1861-ben is Liptó vármegye adószedője. Ennek fia V. Gáspár Árva megyei főispáni hívatal titkára.
II. Lajos VII. Mihálynak a referendariusnak fia a cs. kir. tengerészetnél kapitány.
IV. Gábor 1830-ban Liptó vármegye fáradhatatlan főjegyzője, és 1850-ben Liptó megyei cs. kir. törvényszéki ülnök.
Adeodat (X. András fia) Árva megye törvényszéki birája 1861-ben.
A VII. táblán áll IV. Mátyás, kit 1698-ban végrendeletében Balogh váczi püspök rokonának nevez. A VIII. táblán áll V. Mátyás előbb jesuita, 1775-ben beszterczei kanonok, 1785-ben liptói b. sz. Mária prépostja, meghalt mint olvasó kanonok 1801. febr. 24-én.
A család leszármazási fája következő:
I. tábla.
Marcheus 1271.; Othmár mester 1317. 1352.; Péter m. 1317. 1352.; Fülöp m. 1317–52.; I. János 1362.; Márton m. 1317–52.; Domokos 1391.; II. Péter 1391. 1407.; Bálint 1391. 1420.; I. György 1438.; II. János 1476.; I. Miklós; Dorottya (D. Ujfalussy Gergely); Gergely †; Tamás 1438.; II. György 1508–18. Posony v. főisp. †; III. János 1520. †; III. Péter 1523. (Dorottya); Dorottya 1520. (marczefalvi Mitoska Orbán); IV. János 1560. (Folkusfalvi Anna); Bora (Podhorányi Miklós); Kata (Thuriki Miklós); Dora (Koreszka Mátyás); Zsófia (Lipcsey István); I. Mihály 1557. (Andaházy Felicia); Folyt. VI. táblán. Anna †; Babussa (Fehérpataky Gáspár).; Krisztina (Lipcsey Menyh.); I. Ferencz 1584. (1. Mérey Zsuzsi. 2. Rothal N.); I. Mátyás 1582.; Folyt. II. táblán.; I. Gáspár; Folyt. III. táblán.; I. András; Folyt. IV. táblán.; IV. Péter †; II. Miklós †; János.; János †; Dániel. †
II. tábla.
I. Mátyás, ki az I. táblán. 1582.; V. János 1652. (Kiszely Erzse); Éva (Mérey Márton); III. Miklós (Joób Klára) †; IV. Mihály (Plathy Kata); Dora.; VII. János; Anna.; Erzse.; IV. Ferencz (Okolicsányi Erzse); IX. János †; VII. Ferencz szobránczi (Csuha Anna); V. Mihály (Luby Bora); I. Kristóf (Okolicsányi Anna-M.); Bora.; Julia (Kubínyi Lőrincz); II. Gábor. †; IV. László; IV. József 1828. 36. (Csemiczky Anna); VI. Mihály †; III. Gáspár sz. 1735. † 1808. Liptói főadószedő (Plathy Karolina); Anna †; Zsuzsa (Okolicsányi Mihály); IV. Gáspár-Józs. sz. 1783. † 1839. kir. tábl. üln. (Potornyai Zsófi); Zsuzsi (Szenessy Gábor); Bora (Szent-Iványi Gábor); Klára (Turánszky Simon); Julia (Szent-Iványi István); Zsófia. †; Izabella (Vereby József); Enoch †; Kamilla †; Gyula-Gejza liptói főadószedő (Kubínyi Irén); Gyula-Gáspár szül. 1862.; I. Sebestyén 1698. 1704. (Turánszky Bora); II. László (1. Petko N. 2. Pajor Kata); V. Miklós 1770. (Daxner N.); II. István (Tersztyánszky Anna); I. József †; Anna (Palásthy Miklós); V. László (Plathy Zsuzsa); Dániel † B.-Gyarmaton.; VIII. László Vieszkán (váradi Szatmáry Apollonia); Terézia.; X. János 1785–1815. (Zelenay Mária); VIII. Miklós †; Kamilla.; Eduard trencsini szbiró 1861.; II. Albert.; Gyula trencsini szbiró 1860.; Árpád.
I. Gáspár, ki az I. táblán.; II. Máté; III. Mátyás 1646. 1664. †; VIII. János máskép Harman; II. László †; I. László 1664. – 79.; II. Márton (Joób Kata); II. Gáspár (Tarnóczy Éva); VIII. Ferencz (Motko Anna); IV. Miklós †; III. Márton †; Magdolna (Tarnóczy Ádám); II. József 1720.; I. Albert (Zsdánszky Anna); VI. Miklós (Plathy Éva); II. Sándor (Zsdánszky Zsuzsa); XI. Ferencz (Frenyo Mária); I. Antal.; IX. Miklós 1755. Nógrádba költöz; XI. János †; Ilona. (Rutkay Gásp.); László; László 1828. Nógrádi alszbiró; N. N. N. N.-Kérben.
IV. tábla
I. András, ki az I. táblán.; III. Ferencz 1632. 1642. (Zay Anna); V. György 1671. (Beniczky Kata); V. Ferencz (Mérey Éva); IX. Ferencz (1. Okolicsányi Zsófia 2. Rudnay Mária); Zsuzsa (Raksányi András); I. Imre (Benyovszky Judit); VI. András (Nozdroviczky Erzse); III. Sándor 1788. (Vay Bora); Folyt. V. táblán. Erzse (Huszár János); Éva (Podhorszky Miklós); Éva (Pajer János); Mária (Joób György)
III. Sándor, ki a IV. táblán. (Vay Bora); V. Sándor (Dőry Kata); I. Ábrahám (Spielenberg Janka); XII. Ferencz †; VI. László (Radvánszky Ágnes) †; II. Imre (Szirmay Anna); Bora (Zerdahelyi Lőr.); Anna-Mária (1. Kubínyi Gáspár 2. Rajcsányi Ádám); III. Imre (Sréter Éva) †; Bora (Dessewffy Tamás); Eszter (Balogh Péter); Klára (Sándor László); Anna (Lónyay László); Erzsébet (Ottlik András); Eufrozina (Szilvay Pál); Karolina (Plathy Gáspár); Julia (Bossányi Antal); II. Ábrahám (Sándor A.-Mária); Krisztina.; VII. Sándor 1775. †; XI. András (1. Pély Nagy Kata 2. Bernáth Mária); Anna-Mária (Darvas József); Kata (Soós Ferencz); XII. András 1813. Borsodi fő szbiró (Csoma Eszter); V. József (Fráter A.-Mária); Karolina (Kubínyi Károly); Kata (Ónody Zsigm.); IV. Imre (Dőry Krisztina); Ida (Szathmáry Pálné Zsolczán); VIII. Sándor.; VI. József Pásztón (Gúthy Erzse); Konstanczia (Nagy Gedeon); Klára † (Fráter Pál)
VI. tábla
I. Mihály 1557., ki az I. táblán. (Andaházy Felicia); II. Mihály 1587. (Jezerniczky Fruzsina); Folyt VII. tábl.; Orsolya.; Erzse.; II. Ferencz (Lehoczky Dora); II. András 1590. árvai jegyző.; Folyt. VIII. táblán. Jusztina †; Dora †; III. György 1600 †; I. Bernát. †; I. Márk 1590. (Tholt Anna); VI. János †; I. Pál (Radis Zsófia); Erzse (Plathy Bernát); III. András 1671. (Beniczky Magdolna); VII. András (1738–44. (Rafanidesz Bora); III. Gábor (Joób Anna); VII. Miklós 1704. (Palugyay Bora) †; Mária (Pongrácz Péter); Kata (Demke György); Anna (Kubínyi Imre); VII. László (Szent-Iványi Judit); Judit (Dedinszky Gábor); Anna (Dedinszky Gusztáv); Zsuzsa (Szent-Iványi Sándor); Róza (Csemiczky András); Judit (Zolnay Gábor); Bora (Zorkóczy Gábor); Teréz (Potornyay Samu)
II. Mihály, ki a VI. táblán. 1587. (Jezerniczky Fruzsina); III. Mihály (Tarnóczy Ilona); VI. Ferencz (Majthényi Zsuzsa); I. István ex nota kivégezt.; IV. Mátyás 1689. (1. Borsiczky Klára 2. Rajcsányi Mária); Teréz (Gruber György); Klára (Eördögh Imre); Zsuzsa (Majthényi Tam.-Fer.); Miklós. †; III. István 1734. (Révay Klára); II. Antal Turóczi alisp. 1750. (Baranyay Bora); Magdolna (Frajzajzen József); Bora (Nozdroviczky); Teréz 1. Barinyay 2. Hellebronth János); IV. Pál (Grajtzár Anna); Erzse (Bagossy Péter); Anna (Ghyczy István); Zsuzsa (Rakovszky Sándor); VII. Mihály szül. 1788. itélő mester; XII. János †; Mária (Bacskády Antal); II. Lajos tengerész kapit. (Lipovniczky Mária); Viola-Mária; Hermina (Pyber Ignácz); Mihály.; Mária.; Dienes elesett 1849. Komáromnál.; Ája (Pereszlényi Károly)
VIII. tábla
III. András, ki a VI. táblán. 1590. árvai jegyző.; IV. György 1624. (Dávid Dora); Folyt. IX. táblán.; I. Gábor †; Zsigmond; I. Menyhért; II. Zsigmond. †; VI. György; Kata (Csemiczky Mátyás); Zsófia (Rutkay Mátyás); Mária. †; X. Ferencz (Mérey Anna); III. Zsigmond. †; Anna (Farkasné); V. András. †; Éva (Plathy Miklós); I. Ádám (1. Horváth N. 2. Bobrovniczky Éva 3. Kiszely Zsófia); VIII. György.; III. József. †; V. Mátyás beszterczei kanonok. † 1801.; II. Ádám dobroviczi plebános 1791–1800.; Éva (Detrich Ádám); Kata (Csemiczky Ádám)
IV. György, ki a VIII. táblán. (Dávid Dora); II. Bernát 1728. (Plathy Erzse); II. Pál (Várady Szatmáry Kata); IV. András; I. Farkas Szirákon; I. Sándor (Lissovényi Anna); VIII. András (Kubínyi Janka); IV. Péter †; I. Lajos (1. Prónay N. 2. Horváth N.); Emilia.; Janka.; Ágnes.; Adolf.; I. Lőrincz (Vitalis N.); Janka (Pongrácz Pál); II. Sámuel (Justh Apolló); I. Elek Csáktornyán praefectus (Mayer Mária); Zsófia (Luby Miklós); Vilma (Malatinszky Elek); I. Donát Liptó várm. főadószedője 1859.; IX. György (Beniczky N.); Antonia (Vattay László); V. Imre (Kubínyi Henriette); Janka (Matyasovszky Elek); V. Gáspár.; Petronella (Turánszky Rudolf); II. Donát.; V. Pál.; III. Pál. †; III. Bernát. †; IV. Sándor (Báan Krisztina); IX. András (Szent-Iványi Anna); VI. Sándor. †; Judit (Zorkóczy Mihály); Zsuzsa (Vitalis Simon); IV. Gábor liptói főjegyző (Palugyay Anna); Éva. †; Róza (Csemiczky János); Anna.; X. András (Kubínyi Antonia); Jenő 1822. liptói esküdt (Csemiczky Szidonia); Klementina (Csemiczky Gábor); Paulina. †; Gusztáv.; IX. Miklós.; Kálmán.; Auguszt.; Adeodat cs. kir. törv. sz. titkár; XII. János (Detrich Antonia); Zsófia (Detrich Jenő); Izabella.; Eugenia.; XII. János.; Győző.
A család czímere – mint följebb a metszvény ábrázolja – vizirányosan kétfelé osztott paizs, a vörös udvarban három vizirányos ezüst szelemen látszik, az alsó kék udvarban szarva hegyeivel fölfelé álló ezüst félhold, s a fölött arany csillag ragyog; a paizs fölötti sisak koronáján szintén olyan félhold és csillag látható. Foszladék jobbról aranykék, balról ezüstvörös.
Nincsenek a családfán Plathy Emilia Szodoray Elekné;
Plathy Teréz Lehoczky Dánielné, ki tán V. László ily nevű leányával azonos.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages