Mond, mondás

Teljes szövegű keresés

Mond, mondás Az emberi gondolatközlés legkisebb egysége. Fogalmazása általában tömör, találó, sőt csattanós, néha ritmikus. Tömörségénél fogva alkalmas arra, hogy nemzedékek adják egymásnak tovább. Ha egy bővebb szövegben előfordul, arra vall, hogy a benne kifejezett gondolat, tény idősebb, mint a bővebb szöveg keletkezési ideje. Ezékiel pl. cáfol egy közmondást (Ez 18,1kk), amiből nyilvánvaló, hogy az idézett közmondásba foglalt gondolat az ő igehirdetését megelőzően forgalomban volt. Innen elindulva a bevezetéstan igyekszik az írásos művekben ilyen mondásokat elkülöníteni, mert ezek olyan dolgokra utalnak, amelyek biztosan régebbiek az írásba foglalás idejénél. Mivel a B-i könyvek a bevezetéstan megállapítása szerint (jóval) az események után keletkeztek, az ilyen mondások alkalmasak a korábbi tények, gondolatok feltárására, és annak bizonyítására, hogy ezek nem az író találmányai.
A törvények közül azt tekintik Izráel eredeti kincsének, ami rövid mondásokba fogalmazva maradt ránk. A Tízparancsolat magjának, lényegének is ezeket tekintik: 1. »Én, Jahve vagyok a te Istened«; 2. »Ne csinálj magadnak faragott képet«; 3. »Megemlékezzél a szombatról« - stb. Ezekhez járult volna aztán a szükséges kiegészítés, értelmezés.
A történet elbeszélésébe a szerző két mondást idéz a láda elindulására és megállására alkalmazva (4Móz 10,35k). A szent ládával kapcsolatos hagyományok ősi voltát vezetik le belőle.
Minden prófétának más a stílusa, kifejezési módja, szókincse. A kijelentés tehát nem ölte meg egyéniségüket, hanem annak megfelelően adták tovább Isten üzenetét, alkalmazva, kibővítve azt. A révületben kapott igét a kutatók azonban a rövid mondásokban keresik, melyeket az »így mondta ('ámar) Jahve«, »Jahve mondása« (nö'úm jahveh) kifejezések jeleznek.
A BÖLCSESSÉGIRODALOM kezdeteit a népi bölcsességben, közmondásokban keresik. (Ld. még PÉLDABESZÉDEK KÖNYVE)
Ha azonos eseménnyel kapcsolatban azonos, vagy nagyon hasonló kijelentést találunk, föltehető, hogy ilyenkor használatos mondással van dolgunk (1Móz 35,17; 1Sám 4,20). Ez segíthet az értelmezésben. »A mi testünk és vérünk ő« - mondják a testvérek Józsefről (1Móz 37,27). Ádám is az összetartozás tényét fejezi ki mondásával (1Móz 2,23), nemcsak Éva teremtésének mikéntjét.
Egy mondás a maga rövidségében nem foglalhatja magába a sokrétű valóságot. Tanulságos nyomon követni, hogy különböző bővítésekkel hogyan állítják különböző összefüggésekbe: Péld 10,15 és 18,11; Péld 26,27 és Préd 10,8.
Jézus részletes, estébe nyúló, néha többnapos tanításait (Mt 14,15) csak rövid kivonatban jegyezték föl. Többnyire csak példázatai, rövid mondásai - g. kifejezéssel logion - maradtak ránk. Ezeknek elhatárolása fontos feladata a B-magyarázatnak (nem feledkezve meg arról, hogy maga Jézus is helyezhette különböző öszszefüggésekbe egy-egy mondását). Jobban értjük a hamis sáfár példázatát, meg az utána következő logionokat (Lk 16,1kk), ha tudjuk: A példázat a 16,8-cal ér véget, utána egymáshoz képest is önálló mondások következnek, melyek két közös szó (»hamis« és »mammon«) alapján kerültek Lk-ban együvé (önállóságukat bizonyítja, hogy másutt más sorrendben, összefüggésben fordulnak elő).
Néha veszélyes mondásokat kiemelni az apostoli levelekből, ahol azok nem mondásként, hanem egy logikai láncolat mondataiként állnak. (Ld. még MONDAT)
CP

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages