Csillagvizsgáló

Teljes szövegű keresés

Csillagvizsgáló (Observatorium). A régiek csillagvizsgáló intézeteiket magas tornyokon helyezték el, s onnan maradt a csillagász-torony elnevezés, melyet több iró ma is szivesen használ, noha a kérdéses intézet, melyről szó van, minden inkább, mint éppen torony. Későbben belátták a gyakorlati csillagászattal foglalkozó tudósok, hogy a magas tornyoknak nemcsak hogy semmi céljuk sincsen, de a pontos megfigyelésre nézve káros hatással vannak, mert lehetetlen azok tetején a műszereket kellő szilárd talapzatra fektetni, ugy hogy az épület rezgését át ne vegyék, s azonkivül a nap sugározása is elváltoztatja a nap folyamában a torony alakját, s ezzel a műszer felállítása is megváltozik.
A jelenkorban a C.-kat ellenkezően a régiekkel oly alacsonyra építik, aminőre a szomszédos épületek miatt csak lehetséges. Ha lehetséges, ugy legalább a fundamentális megfigyelésekre szolgáló műszereket, u. m. a délkört, passagecsövet, universal-transitot stb. a modern C.-okban földszint helyezik el, s neki rendkivül szilárd talapzatot adnak. Igy p. a gothai délkör oszlopának alapzata csak valamivel kisebb, mint az egész szoba. Azon műszereknek, melyek a világ minden tájára mozgathatók, p. az equatoreálisok, univerzalék, azimutálisok számára forgó tetejü kupolákat készítenek, melyeket egy nagyobb nyilással látnak el, melyet a világ minden tájára lehet fordítani, amerre a megfigyelő a távcsövét irányozza.
A mellékelt kép egy ilyen modern C.-t ábrázol, mely jelenleg (1893) hazánkban a legnagyobb s legtökéletesebb; ez az ógyallai C., mely Konkoly Miklós, az orsz. meteorologiai intézet igazgatójának magán tulajdona, s annak terve szerint lett építve. A rajzon (1. ábra)

1. ábra. Az ó-gyallai csillagvizsgáló távlati képe.
az előtérben a nagy refraktor kupolája látható, mely mindössze 14 méter magas, tul rajta látható egy hengeralaku tornyocska, mely szintén forgatható s a napmegfigyelő távcső elhelyezésére szolgál, mig az épület balvégén látható kupola a 6 hüvelykes refraktort védi. Az utóbbi két kupola között van a délkör-cső elhelyezve, mely a 2. ábrán

2. ábra. Az ó-gyallai csillagvizsgáló hosszmetszete.
a két kisebb kupola közt látható s az épület bal végén a passagecső. A nagy kupola és a másik kettő között van (3. ábra)

3. ábra. Az ó-gyallai csillagvizsgáló alaprajza.
a fizikai kisérleti szoba L, a vegytani laboratorium J, és mekanikai műhely, mig az emeleten még egy szpektroszkópszoba és egy könyvtár van elhelyezve. Az iroda és telegráf-szoba szintén földszint van.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem