A csillagképek

Teljes szövegű keresés

A csillagképek
Már az ókori mezopotámiai népek is mitológiájuk alakjaival népesítették be az eget; a csillagok geometriai alakzatait kiegészítve különféle állatokat, képzeletbeli lényeket jelenítettek meg. A görögök az égboltot mitológiájuk képes illusztrációjának tekintették. Külön csillagképeik voltak az ókori kínaiaknak is. Amikor az európai hajósok a déli féltekére merészkedtek, addig ismeretlen csillagok tárultak szemük elé, és így újabb csillagképeket neveztek el (pl. Dél Keresztje).
Századunk elején tehát meglehetős zűrzavar uralkodott a csillagképek körül. Épp ezért 1928-ban a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) deklinációs és órakörökhöz igazodóan 88 tartományt különített el az égbolton, s ezeket arról a csillagképről nevezte el, amely az illető tartományban van. Ma ilyen értelemben használjuk a csillagképeket. A 88 csillagkép felsorolása számos csillagászati könyvben megtalálható (pl. e sorok szerzőjének Csillagászat című, az Akadémiai Kiadó gondozásában, 1989-ben megjelent könyvében); ehelyütt csak a legfontosabb, Magyarországról is látszó csillagképeket tekintjük át.
Míg a tudományos publikációkban a csillagképek (hivatalos) latin nevét használjuk, a népszerű irodalomban szokás magyar fordításukat is megadni. Néha a csillagképhez magyar legenda is párosul. Ilyenkor a csillagkép magyar neve nem feltétlenül egyezik meg a latinból fordítottal; például az Usa Maior magyarul Nagy Medve, de hagyományosan Göncölszekérnek nevezzük. A továbbiakban a csillagképeknek mind a két (esetleg három) nevét is megadjuk.
A csillagképek (azaz a megfelelő égi tartomány) csillagait fényesség szerint sorba rakjuk, és a legfényesebbet α-val, a következőt β-val stb. jelöljük. Az α Lyrae tehát azt jelenti, hogy a Lyra α-ja, azaz a Lyra csillagkép legfényesebb csillaga. Természetesen a görög abc-nek is egyszer vége szakad, ilyenkor jönnek a latin betűk, majd a számok. Az egészen halvány csillagokat már csak a csillagkatalógusokban szereplő sorszámuk alapján azonosíthatjuk. A legfényesebb csillagoknak külön nevük is van (pl. Sirius, Pollux). A csillagnevek közül nem egy a magyar fülnek furcsán hangzik (pl. Betelgeuze); ezek az elnevezések többnyire arab eredetűek.
Külön említést érdemel az ekliptika mentén elhelyezkedő 12 csillagkép, amelyeken a Nap égi mozgása folyamán áthalad. Ezek az állatövi (más néven zodiakális) csillagképek, mivel legtöbbjük valamilyen állatról kapta a nevét. Ezeknek külön jelük van, amelyeket még az egyiptomiaktól örököltünk: Kos (), Bika (), Ikrek (), Rák (), Oroszlán (), Szűz (), Mérleg (), Skorpió (), Nyilas (), Bak (), Vízöntő () és Halak ().

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem