EMLÉKÍRÓK (Bitskey István)

Teljes szövegű keresés

EMLÉKÍRÓK
(Bitskey István)
A magyar nyelvű emlékírás első hajtásai a 16. században jelentek meg, de a műfaj valódi kibontakozása csak a barokk évszázadában következett be. Többnyire a politikai életben aktív szerepet játszó nemesek vagy éppen hivatali tisztségeket betöltő íródeákok vállalkoztak arra, hogy írásba foglalják az átélt eseményeket, s ezt egyre több szubjektivitással tették, bevallottan saját nézőpontjukból számoltak be életükről, fejlődésnek indítva így Magyarországon is a memoárirodalmat.
A tudatosan szubjektív nézőpontot vállaló szerzők a legkülönfélébb elnevezéseket használták visszaemlékezéseik jellegének érzékeltetésére: emlékezet, önéletirat, memoriálé, vallomás, feljegyzés, mentség, „emlékezetül hagyott írás”, diárium és még sok egyéb megjelölés fordul elő írásaik élén. Igazolni, védeni akarták magukat az utókor előtt, igyekeztek az előadás menetét tetszetősen – nem feltétlenül kronologikus rendben – megformálni, magukat és kortársaikat egyéni megítélésük szerint bemutatni. Gyakran igényes, dekoratív stílust választottak jó hírnevük megörökítésére, olvasóik megnyerésére. Nem jelentek meg ezek a művek nyomtatásban, kézírással azonban sokszorosították őket, s a nemesi famíliákban kézről-kézre jártak, így befolyásolták, alakították a közvéleményt s az utókor ítélkezését.

Bethlen Miklós saját tervezésű kastélya Bethlenszentmiklóson (1668–1673) (jobbra)

Kemény János erdélyi főkapitány, majd fejedelem

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem