A BAROKK KEZDETEI (Bitskey István)

Teljes szövegű keresés

A BAROKK KEZDETEI
(Bitskey István)
A 17. század első harmadában a magyar irodalom túlnyomórészt a kései reneszánsz eszmei és művészi hatása alatt állott, a neosztoikus eszmevilág és a manierista stílus jelentékeny mértékben meghatározta az írói alkotásokat.
A század elejétől azonban az újjászerveződő katolikus egyház tevékenysége nyomán egyre nagyobb számban jelentek meg a barokk műveltség jellemző motívumai, így a reneszánsz utóvirágzása egyben a magyarországi barokk irodalom kibontakozásának korszaka is.
Az 1608-as pozsonyi országgyűlésen a magyar rendek kompromisszumot kötöttek a Habsburg uralkodóval, s ezt követően a felekezeti szembenállás hangsúlyozása már nem látszott olyan fontosnak, mint korábban. A magyar nemesség egyre nagyobb számban katolizált, így a „római religió” térhódításának lehetőségei a szellemi élet és az irodalom területén is növekedtek. Forgách Ferenc személyében egyébként is olyan egyéniség került több mint egy évtizedre (1607–1615) az esztergomi érseki székbe, aki a rekatolizáció folyamatát minden eszközzel támogatta. Forgách és utóda, Pázmány Péter hozta meg azokat az intézkedéseket, amelyek a magyar irodalmi barokk fejlődésének hátterét és támaszát jelentették.

Pozsony lett az újjászerveződő katolicizmus egyik szellemi központja a 17. század elején

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem