A lesőharcsa, a törpeharcsa és a csuka

Teljes szövegű keresés

A lesőharcsa, a törpeharcsa és a csuka
A hazánkban élő halfajok közül a lesőharcsa (Silurus glanis) a legtermetesebb, a kifejlett óriás példányok hossza elérheti a két métert, súlyuk akár másfél mázsa is lehet. Magyarországon azonban legfeljebb 40-60 kg-os példányokat fognak. A lesőharcsa alakja és külseje nagyon jellegzetes. Pikkelyei nincsenek, sima teste a halúszóktól hátrafelé oldalról erősen lapított. Színezete felül zöldes árnyalatú szürke, szabálytalan márványozással. Feje széles és lapos, nagy szájában sűrű sorokba rendeződött apró fogak ülnek. Jellegzetes a száj szögletéből induló egy-egy vastag és hosszú bajuszszál; az alsó állkapcson további négy, vékony és rövid bajuszszál van. Hátúszója egészen kicsi, a hasúszóktól induló anális úszója viszont széles és hosszú, egészen a farokúszóig nyúlik.
A lesőharcsa a folyókban és tavakban egyaránt előfordul. Éjszakai életmódú, napközben a mélyben, alámosott partoldal védelmében, úszó szigetek alatt vagy vízbe dőlt fa árnyékában pihen. A sötétség beállta után kezd mozogni, és indul zsákmány után. Mindent elfog, amihez csak hozzáférhet, halakat, rákokat, csigákat eszik, de a nagyobb példányok lerántják a felszínen úszó kacsát, szárcsát vagy vízipockot is. Május-júniusban ívik, és ha például a Tisza éppen ilyenkor árad és tölti meg vízzel a hullámteret, éjszakánként messzire hallani az egymással kergetőző nagy halak hangos csapkodását. Egy-egy nőstény 25 000-28 000 ikrát rak le a vízbe lógó gyökerekre, ezeket a hím kikelésükig őrzi. A viszonylag nagy (3,5 mm), ragadós ikrákból kb. 3 nap múlva kelnek ki a lárvák. Szikzacskójuk 5-7 napos korukban szívódik fel, ezután kezdenek táplálkozni, apró planktonszervezeteket, szúnyoglárvákat, ágascsápú rákokat fogyasztanak. Körülbelül négyéves korukban ivarérettek.
A törpeharcsa (Amiurus nebulosus) jövevény faj, észak-amerikai hazájából 1871-ben telepítették be Franciaországba, majd 1885-ben Németországba. Hazánkba 1904-ben került, és napjainkban folyó- és állóvizeinkben egyaránt előfordul. Testhossza mindössze 20-30 cm, bőre csupasz, pikkely nélküli, szája körül, alul és felül, 4-4 bajuszszál van. Teste szürkésbarna, hasoldala sárgás, szemei kicsinyek. Március és május között ívik, amikor a hím a mederben kis gödröt készít, amelybe párja lerakja 4000-5000 ikráját. A fészket és később az ivadékot a hím őrzi. A törpeharcsa ragadozó, nagy ikrapusztító, ezért sem a horgászok, sem a halászok nem nézik jó szemmel. A fenéken mozgó hal, főként a lassú folyású holtágakat és az iszapos medrű tavakat kedveli.
Talán a legszebb és legérdekesebb életmódú ragadozó halunk a csuka (Esox lucius). Folyó- és állóvizekben egyaránt előfordul, kisebb példányait a patakok, kanálisok viszonylag sekély vizében is megfigyelhetjük. A halak egész életükben nőnek, így ha egy csukának szerencséje van, és megmenekül a horgászoktól, halászoktól, elérheti a méteres hosszúságot és a húszkilónyi súlyt is. Izmos teste megnyúlt, feje nagy, a teljes testhossz csaknem egyharmada. Nagy szájában hegyes fogak ülnek, ezekkel ragadja meg a zsákmányát. Teste szürkés alapon csíkokkal, pettyekkel és márványozással mintázott, uszonyain barna vagy piros alapszínű szabálytalan fekete foltok vannak. Területtartó hal, egész évben megszokott tanyahelyén vagy annak közelében marad. Mozdulatlanul áll a vízben a műtárgyak mellett vagy a vízbe lógó gyökerek között, és várja arra tévedő áldozatát. Amikor a mit sem sejtő hal felbukkan, lassan feléje fordul, majd villámgyors rárohanással fogja meg. A halakon kívül, különösen a nagyobb példányok, békákat, vízimadarakat, apró emlősöket is fognak. A csuka február végén, márciusban ívik, amikor a sekély parti vízbe érkező állatokat könnyű megfigyelni. A nőstény, testnagyságától függően, akár 200 000 ikrát is rakhat. A kikelő kishalak többsége különböző okok miatt rövid időn belül elpusztul, és csak kevés szerencsés példány éri meg, hogy felnőtt, nagy csukává növekedjen.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem