A Dunántúli-középhegység

Teljes szövegű keresés

A Dunántúli-középhegység
A Keszthelyi-hegységtől a Pilisig húzódó, harántirányú árkokkal tagolt, 5-700 méter magas hegyvidék messziről származik: valahol a Dél-Alpok vidékén keresheti igencsak összetöredezett kőzetanyagának rokonait. Legnagyobb részét a földtörténet középidejében lerakódott üledékes kőzetek, mindenekelőtt mészkövek építik fel. Peremén itt-ott óidei kőzetek is kibukkannak, egynémely csúcsát pedig fiatal bazaltsapka, délen a Tapolcai-medencét a jól ismert bazalt tanúhegyek ékesítik.

Sasbérces mészkőhegység: a Csókakő a Vértesben
A csupasz mészkőszikláiról, trópusi karsztformáiról, vöröshomokkövéről vagy bazalt tanúhegyeiről ismert Dunántúli-középhegység fő tömegében különböző magasságba kiemelkedett mészkő- és dolomitrögökből épül fel, s a kőzetekben megmutatkozó egyveretűség, mint látni fogjuk, egyszersmind a hegység szerkezetében, sőt tájainak mai arculatában is testet ölt. A harántarányú, északnyugat-délkeleti árkokkal feltagolt hegyvidék a Keszthelyi-hegységtől a terebélyes Bakonyon (legnagyobb területű középhegységünkön), a Vértesen, a Gerecsén és a Budai-hegységen át a Dunára néző Pilisig tart. (Itt emelkedik az egész középhegység legmagasabb pontja, a 757 méteres Pilis-csúcs.) A Pilistől északra – domborzatilag szerves folytatásaként – a Visegrádi-hegység már vulkáni kőzetekből épül fel (formakincse is más); így annak ellenére, hogy a fiatal, pleisztocén Dunakanyar a Dunántúlhoz csatolta, az Északi-középhegységnél mutatjuk be.

Földtani hossz-szelvény a Bakonyon és a Mecseken keresztül (nagyítható)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem