A telefon

Teljes szövegű keresés

A telefon
Az 1870-es évek közepének fantasztikus találmánya a telefon, s az évtized végére már megépültek az első telefonközpontok is. E találmány továbbfejlesztésében komoly eredményeket ért el Edison, s hogy a telefon Európában is oly gyorsan elterjedt, az nem kis részben megbízottjának, egyben barátjának, Puskás Tivadarnak köszönhető. E fejezetben levelezésük néhány érdekes részletét is közöljük, s bemutatjuk a puskási életmű telefonhoz kapcsolódó főbb mozzanatait is.

A budapesti Szerecsen utcai telefonközpont
Az őstelefon már valamikor 1861-ban elkészült, s a hangtovábbítás első jeles kísérletezője egy Philipp Reis nevű német kutató volt. Masinája jó játéknak mutatkozott, még akkor is, ha a hangot alig továbbította.
Hosszú időn keresztül telefonügyben nem sok minden történt, legfeljebb annyi, hogy Bell 1872-ben iskolát nyitott siketnémák oktatására, s mellette tovább kísérletezett a távíróval. Aztán 1875-ben már kezd körvonalazódni a telefonátvitel pontos módszere, s a következő évben Amerikában ki is adják az első két szabadalmat a modern értelemben vett telefonra. Az egyik feltaláló, Gray elektromágnessel vezérelt membránt használ a vevőkészülékben, Bell viszont az adó- és vevőkészülékben egyaránt membránt alkalmaz. Feljegyzései szerint 1875. június 2-án sikerült módszerével először hangot továbbítani.
E találmánya az 1876-os philadelphiai világkiállításon is szerepelt, de szinte senkit nem érdekelt. Az első ember, aki ott a telefonra felfigyelt, Brazília császára volt, akinek annyira megtetszett a világkiállításon bemutatott szerkezet, hogy az EXPO elnöksége kénytelen volt azt aranyéremmel jutalmazni.
Az év októberében Bell telefonkapcsolatot létesített az Egyesült Államokban Boston és Salem, majd Boston és Cambridge között. Az előbbi két helység távolsága 22 kilométer, az utóbbi kettőé 3200. Bell ekkor felkínálja telefonrendszerét Nagy-Britannia kormányának, akik erre azt válaszolják, hogy Angliában van elegendő kisfiú, akit alkalmazni tudnak az írásos üzenetek továbbítására, ők nem tartanak igényt Bell találmányára.
1877. október 6-án, a New Yorkban kiadott Scientific Anerican közli az első nagyobb tudományos beszámolót a telefonról. (Ez az a folyóirat, amely Magyarországon néhány éve "Tudomány" címen jelenik meg.) A következő évben Bell alapít egy telefontársaságot, amelyhez a német Siemens is kapcsolódik.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem