Felfordult új világ

Teljes szövegű keresés

Felfordult új világ
Az idő közömbös ritmusába, múló, soha vissza nem forduló folyamába hol kedvvel, hol görcsösen belekapaszkodva, így teltek Tállya nagyközség történelemmé szelídülő napjai a polgári korszakban, mígnem ráköszöntött a második világháború. Lelkesedéssel jött ez is. A Felvidék visszacsatolása, a Kárpátalja elfoglalása közvetlenül is érintette a tállyaiakat. A remélt borfogyasztók száma százezrekkel bővült, visszatértek az ország szuverenitásának égisze alá a napszámosokat hagyományosan ide származtató térségek, a hadi konjunktúra megélénkítette a kereskedelmet, és a történelmi igazságérzet is részesült egy picinyke vigaszban. Tállyán a világégés nagy tragédiájából 1944-ig a pengő inflálódásán, az élelmiszerek árának rohamos emelkedésén, a cukorjegy bevezetésén, az eltűnt árucikkek bővülő listáján kívül alig-alig tapasztaltak valamit. Istennek hálát adva jelentették 1944. március 9-én, hogy „a községben még hadiárva nincs”.
Aztán hirtelen, szinte egyik napról a másikra fenekestül felfordult a világ. Az ország német megszállása után deportálták a falu negyvenkilenc izraelita polgárát. Vagyonukat, földi javaikat kincstári kezelésbe vették. Ekkor már mindenfelől érkeztek a riasztó hírek, és egyre sűrűbben húztak el a Hegyalja fölött is bombázórajok. Feltörekedtek a hatalom csúcsaira a nyilasok, üres demagógiába burkolva diktatúrájukat, mit sem törődve az emberi élettel, a moralitással, a családi harmóniával és az ország valós helyzetével, a németek végleges vereségével.
Megérkeztek 1944 őszén – éppen a szüret máskor rendes idejének a végeztével, bár most még sok szőlő volt szedetlen – az oroszok. Ők nem íratták össze a pincék borkészletét – mint 1919 augusztusában a románok –, de ahol pincét, hordót, és ezekben bort találtak, azt feltörték és fogyasztották. Hetekre – míg kitartott a készlet – megállt a front a Hegyalja területén. A megszállók sok embert meggyaláztak, minden mozdítható értéket magukkal vittek, és ötvenegy civil lakost, nőket, férfiakat vegyesen, magánosokat és egész családokat rabságba hurcoltak a Szovjetunióba 1945. január 10–23. között.
Marhabeszolgáltatási gyűjtőívet fektettek fel 1945 októberében, és huszonnégy gazdát köteleztek szarvasmarha beszolgáltatására. Majd – még ugyancsak 1945 októberében – arra kényszerítettek minden módosabb gazdát, hogy javai arányában járuljon hozzá a Vörös Hadsereg élelmezéséhez. Módosabbnak számítottak mindazok, akiknek legalább egy hold szőlőjük vagy egy lovuk, illetve egy tehenük vagy annál többjük volt. Egy-egy ló, egy-egy tehén után ezer-ezer pengőt kellett befizetni. Egy hold szőlőföld után háromszázat. Bárki fogalmat alkothat Tállyának a front átvonulása utáni gazdasági állapotáról, ha mérlegre teszi, hogy az október 21-én kivetett és azonnal be is szedett sarcból 18 400 pengő gyűlt össze.
A mindenéből kiforgatott falura 1945 őszétől rászabadult a világtörténelem legnagyobb méretű inflációja. A pengő értékvesztésének tállyai tragikumát nem szükséges közgazdasági tanulmánnyal alátámasztani. Érzékeltetésére elegendő a levélkézbesítő postás 1946. május 2-án keltezett, a helyi elöljárósághoz címzett beadványára hivatkozni. Ebben juttatásait kéri kiegészíteni. 1946 márciusában az egész hónapra kiutalt bére hatmillió pengő volt. Vehetett rajta egy liter bort. Áprilisban jelentősen emelkedett a fizetése: harminchatmillió pengőt vihetett haza. Ezen már három liter bort vásárolhatott. Mindezek azonban együtt sem voltak elegendők, hogy családját és önmagát eltartsa. Ezekkel együtt a postás szerencsés embernek mondhatta magát: volt munkája, havi keresménye, nyugdíjra jogosító állása.
Miután a Vörös Hadsereg kifosztotta Tállyát, és a tatárok módjára rabságra hurcolta félszáznál több polgárát, hagyta, hogy a Magyar Kommunista Párt megcsillantsa a megmaradt lakosai előtt a polgári tulajdonlás széles rétegek számára vágyott reményét. Félszáznál több családnak földet osztottak 1945 tavaszán. A Maillot-birtok és két-három száz hold körüli gazdaság kisajátításával felparcelláztak minden földet a határban. A hagyásfákkal tarka községi erdővágásokat, a közbirtokossági és a Maillot-féle erdőket állami tulajdonba vették, majd 1949-ben államosították a kőbányát, és amikor Rákosi Mátyás végleg kiszorította a politikai hatalomból a polgári erőket, itt is megkezdték a kollektivizálást: 1950-ben megalakították a Vorosilov Termelőszövetkezetet. Előbb Kohut Gyula, majd Bem László elnök irányításával 138 katasztrális hold szántót, rétet és tizenegy hold szőlőt műveltek volna huszonnégy-huszonhat család tagjai, de 1956 novemberében feloszlott az ideológiai parancsra összetákolt szerveződés.
A termelőszövetkezet felbomlásától eltekintve 1956 október-decembere nagyobb zaj és háborúság nélkül múlt el Tállya fölött. A családok többsége kicsinyke parcelláján szüretelt, megtagadták a must kötelező beszolgáltatását, és a katolikus egyház ekkor még meglévő két fiatal káplánja visszavitte a keresztet az 1949-ben államosított katolikus egyházi iskolába, elkezdték a hittant tanítani. Őket utóbb a karhatalmisták elhurcolták, néhány ember talpát – túlzott magyarkodásukért – Szerencsen véresre verték, néhányat a munkáshatalom ellenségének nyilvánítottak, elbocsátották őket az állásaikból. Visszaállították a párt hatalmát, megbízható MSZMP-tagokat rendeltek az iskolák élére, az erdőgazdasági üzem vezetői posztjára. Új, kommunista tanácselnököt kapott a nagyközség. Létrehozták az MSZMP-szervezetet minden üzemben, iskolában, óvodában és a községben is. Ezeket alárendelték a nagyközség pártbizottságának, ez utóbbinak pedig alárendeltek minden közhatalmi és igazgatási intézményt.
A hatalom azonban a nagyközség gazdasági tevékenységét – Tállya múltból örökített tulajdonosi struktúrája, monokultúrája, természeti adottságai miatt – képtelen volt szövetkezeti, állami keretekbe szervezni. A kétszáz négyszögöltől egy holdig terjedő, a háztáji gazdaság nagyságát meg nem haladó, meredek hegyoldalakon fekvő, nem vagy csak részben és minimális munkafolyamataiban gépesíthető szőlőparcellák, szövetkezeti vagy állami gazdasági művelés közepette rendre úgy jártak, mint a XVI. századi jobbágyrobotban művelt szőlőföldek. Elparlagosodtak. Ez volt a legfőbb oka annak, hogy 1957 után a totális hatalmi struktúrájával Tállyára nehezedő politikai hatalom csak a termelésében felfuttatott kőbányát és az erdőgazdaságot tudta teljesen ellenőrzése alá vonni, és kénytelen volt eltűrni a kisparcellás szőlőtermelést. Bár a szőlő, must és bor felvásárlási árának alacsonyan tartásával, szabad kereskedelmi forgalmának a tilalmazásával hobbitevékenységgé silányította, a hegyaljai pincegazdaságokban is felhasznált répacukorral a minőségét a világpiaci versenyképesség alá szorította, és kereskedelempolitikájával elérte, hogy a fejlett országoknak még a magyar vendéglőiből is kiszorult a tállyai, hegyaljai bor.
Kísérletezett a hatalom a szövetkezetesítéssel 1957 után is. A magyarokat nem sokra becsülő Vorosilov nevét levetkőző szövetkezetet 1957 tavaszán Rákóczi Tsz néven szerveztették újjá harminckét taggal, de – reménytelenül gazdaságtalan tevékenysége miatt, az elnökök évenkénti cseréje mellett – 1958 novemberében fel kellett oszlatni. Virágzó Hegyalja néven kezdte meg működését 1959-ben egy új formáció harmincöt hektár szántón és hat hektár szőlőföldön. Mint ahogyan a magyarság függetlenségi érzésére apelláló névadás 1957–1958-ban, úgy a Hegyalja XVII. századi aranykorára utaló név sem mentette meg a termelőszövetkezetet, 1962-ben ez is megszűnt.
Valamivel sikeresebben működött az 1959-ben megalakult Hegyközség, 1969-ben szakszövetkezetté szervezték, s e szervezeti keretben működött 1992. október 5-ig. Ekkor átalakult mezőgazdasági és szolgáltató szövetkezetté. Új neve: Dr. Bártfai Szabó Gyula Mezőgazdasági és Szolgáltató Szövetkezet. Százhét hektár szántón, hetven hektár gyümölcsösön és huszonöt hektár szőlőföldön gazdálkodott 1992-ben. Azóta ipari, csomagolási tevékenységet is folytatott. A szövetkezet felszámolása a napokban fejeződött be.
Maradandó és továbbra is uralkodó a magángazdálkodók tevékenysége: 1108 szőlőparcellán ma is 845 helybeli tulajdonos és 263 extraneus osztozkodik. Ám ezek a törpe parcellák nem biztosítanak megélhetést Tállya lakóinak. Bizony, ma is szaporodik a parlagok száma.
A szőlőtermelés hanyatlása, a minőségi bor termelésének a háttérbe szorulása együtt járt a tállyai ipari munkahelyek elsorvadásával. A kőbánya munkásainak létszáma az 1990-es években minimálisra apadt, a kakaókiszerelő és -csomagoló üzem beszüntette tevékenységét, az erdőgazdaság és a borgazdaság is csökkentette alkalmazottai létszámát. A kézműipar elsorvadt. Egy-egy benzinkút, egy-egy szerelőműhely, a közraktár, egy-egy korcsma, egy-egy borkimérés még csak-csak üzemel Tállyán.
Az utóbbi években megjelent borgazdaságában a francia, német és japán tőke is, de a település felvirágoztatására, népességének jelentős gyarapítására csak óvatosan fogalmazható a remény. A lovak, szarvasmarhák, juhok, kecskék, méhek, libák, kacsák már kikoptak a településről. Vize nincs a nagyközségnek, ezért kiterjedt turizmus a közeljövőben nem valószínű, hogy virágzásnak indítaná. A szőlő kordonos művelése és gépesítése nemcsak a bor minőségromlásával, egyre több munkáskéz mellőzésével is együtt jár. Kőbányája az autópálya építésével párhuzamosan rövid távú fellendülés haszonélvezője lehet, de hosszú távú jövőt építeni erre is bizonytalan.
A település lakói elöregedtek. A hajdani mezőváros óvodáiból, iskoláiból gyors ütemben kikopnak a gyerekek. A kőfallal kerített hajdani város fényes múltja szegényedő falusi jelenbe hanyatlott. Ez a település két-három emberöltővel korábban még őrizte azt a patinát, ami három évszázadon át a Hegyaljának ha nem is királyává, legalább királynőjévé emelte.
S amíg a minőség piaci és emberi érték volt, őrizte a lakosság a hitét, hogy nem veszett el végleg a múlt megtartó dicsősége. Volt azonban legújabb kori múltjában jó félszáz esztendő, amikor Tállya egyetlen értékét, a minőséget csúfolta meg az erőszakos politikai hatalom.
Elmúlt immár tíz éve, hogy a község is visszakapta szabadságát, önrendelkezését, a merész vállalkozás, az alkotás és élettervezés, gazdaságszervezés jogát. Vajha ez a szabadság felszabadítaná bennük a reményt, s hozzá a szorgalmat, hogy településük hajdani fényét visszavarázsolják a Szerencs-patak hegyekkel övezte völgyébe!

Fotózás után irány a Don-kanyar

A puttonyos ember (Frisnyák Sándor felvétele)

A szőlőtaposó ember (Frisnyák Sándor felvétele)

Tállyai Bacchus (Frisnyák Sándor felvétele)

Tállya és Tarnow kapcsolatát illusztráló címke

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem