A tudás műhelye: a kutatóintézet

Teljes szövegű keresés

A tudás műhelye: a kutatóintézet
Ritka az olyan falu ahol országos, sőt európai hírű intézmény jött létre és működik. A Sopronhorpácsi Kutatóintézetet – amely működése során többször is nevet változtatott – dr. Sedlmayr Kurt alapította.
Dr. Sedlmayr 1930-ban került Kislédecre, ahol bérbe vette a csornai premontrei rendtől a majort, egy lakóépületet, néhány gazdasági épületet és a hozzá tartozó földeket, valamint a helyi plébánia és a templom javadalmi földjeit. Itt alapította meg a Dr. Sedlmayr Kurt Lédeci Bérgazdaság Sopronhorpács néven bejegyzett vállalkozását. A bérelt gazdaság 268 katasztrális hold szántóföldjén kezdte meg a gazdálkodást és a cukorrépa-nemesítést.
Nagyban segítette munkáját, hogy a község lakói előtt már ismert volt a cukorrépa-termesztés, és a falu határa is megfelelő talajadottságokkal rendelkezett. Már 1891-ben a Nagycenki Cukorgyár Rt. bérelte például a csornai prépostság lédeci birtokát. A cukorgyár és a község között keskeny nyomtávú gazdasági vasút működött az 1940-es évek végéig, amely a faluban termelt répát egyenesen a gyárba szállította.
Sedlmayr a cukorrépa nemesítésével még 1924-ben kezdett foglalkozni. Ekkor a Nagycenki Cukorgyárak Részvénytársaság büki gazdaságának meggyespusztai növénynemesítő üzemét szervezte meg és vezette. Az ideig Magyarországra többnyire külföldről hozták be a drága vetőmagot, amely a mi éghajlati viszonyaink között nem is volt mindig megfelelő. A forgalmazó cégek féltették piacukat és nyereségüket, nem nézték jó szemmel dr. Sedlmayr terveit. Ő azonban kitartott álláspontja mellett, annak ellenére, hogy az akkori általános gazdasági válság is akadályozta munkáját. Segítséget sem kapott, mert sem az állam, sem a cukorgyárak nem vállalták a nemesítés költségeit és kockázatát.
A nemesítőmunka 1930 őszén indult a Meggyespusztáról áttelepített kísérleti anyaggal. Sedlmayr így írt a munka kezdetéről: „Világos volt előttem, hogy a régi módszerekkel, a szokásos tömegkiválasztással nem vehetem fel a versenyt a nagy külföldi mamutüzemekkel. Új utakon kellett elindulnom, hogy behozhassam azt a 100 éves előnyt és mérhetetlen anyagi fölényt, amellyel a külföldi nemesítő vállalatok rendelkeztek…”
Az új utat két szálon lelte meg. Az egyiken összehasonlító fajtakísérleteket végzett külföldi fajtákkal. A legjobbakat összeültette és összeporozta. Ki-egyenlített, nagy magtermésű, életerős fajtát kapott, melyből a további kísérletek során egy teljesen új fajta jött létre, a BETA – a répa görög neve – C–242. Az új fajta az évtized végére mind gyökértermésben, mind cukortartalomban legyőzte a kor legismertebb külföldi cukorrépáit. A másik kísérleti módszernél a kezdetekhez nyúlt vissza, egy félvad, ősi répafajtát – Beta maritima – keresztezett többféle ismert fajtával, s az eredmény egy betegségeknek ellenálló változat lett. Az eredményt 1936-ban szentesítették, amikor a BETA C–242 és a BETA I–19 állami fajtaelismerésben részesült.
A kísérletek bővülése még 1935-ben a gazdaság fejlesztéséhez vezetett. Mivel a vizsgálatok számát növelni kellett, ezért a laboratóriumot fejlesztették. Most már egy 12 órás műszakban hatszáz vizsgálatot is képesek voltak elvégezni. Fontos lépésnek bizonyult Csitkovics Antal alkalmazása, akire Sedlmayr a nemesítési munka vezetését bízta. Még ez évben az üzem névváltoztatására is sor került. Az új név: Dr. Sedlmayr Kurt Beta Magyar Cukorrépanemesítő Állomás Sopronhorpács.
A nemesítés eredménye és az 1937-től megnyíló exportlehetőség megkívánta az állomás műszerezettségének növelését, a nemesítési módszerek megújítását. Szükség volt szakalkalmazottak felvételére is. Az itt dolgozó főállásúak létszáma a kiinduló 13-ról 1940-re húsz főre bővült. Mellettük ötven– hetven fő idénymunkást is alkalmaztak. Jellemzi a munkafegyelmet egy 1939-ben kötött munkaszerződés tartalma. Ebben részletezték az elvégzendő munkákat, a természetbeni béreket. Például az aratásért a szemtermés 1/11-ed részét, a cséplésért három százalékát kapták a munkások. A munkanap napkeltétől napnyugtáig tartott a szokásos szünetekkel, úgy azonban, hogy a munkások napkeltekor már a munkahelyen tartoztak lenni. Három nap indokolatlan kimaradás elbocsátással járt. A munkás feltétlenül engedelmeskedni tartozott, és így tovább.
A növekvő mennyiségű répamag előállításában a környező községek kisgazdái – több mint százan – mint bértermelők vettek részt. Ez számukra állandó bevételt biztosított.
Az egyre eredményesebb nemesítőállomás 1937-ben lejárt bérleti szerződését a szerződő felek 1950-ig meghosszabbították, megteremtve ezzel a sikeres nemesítőmunka hátterét.
A háború kezdetén a piacról kiesett a német, a lengyel és a cseh mag, így új exportlehetőségek nyíltak. Ezt a lehetőséget a gazdaság kihasználta, 1940-ben például tíz mázsánál több répamagot tudott külföldre eladni. 1941-ben viszont már fordulat következett be. Megszünt az USA-ba irányuló export, sőt a németek által megszállt nyugat-európai piac is elveszett. Az üzem mérsékelte a vetőmag szaporítását, s a felszabadult kapacitást más növények nemesítésének elindítására fordította: len, bükköny, őszi árpa, takarmányrépa. Az új növényfélék nemesítéséhez Sedlmayr 1943-tól Varga András mérnököt alkalmazta kutatói beosztásban. A cukorrépa-nemesítés területén pedig, együttműködve dr. Győffy Barnával, új nemesítői vonalak és törzsek előállítását kezdte meg. Az új típusú kísérletek a világháború után vezettek eredményre.
A front közeledtével a kísérleti állomás tulajdonosa a gazdaság kertjébe bunkert építtetett eszközei, műszerei és a kísérleti magvak elhelyezésére. A kereskedelmi mag legértékesebb részét elvermeltette. Német származása ellenére nem emigrált, magyar tudott maradni.
A front átvonulása után Sopronhorpácson is kihirdették az ideiglenes kormány földreformról szóló rendeletét, melynek értelmében a csornai premontrei rend birtoka állami tulajdon lett. A földeket az állam 1950. január 1-jéig bérbe adta Sedlmayr Kurtnak.
Az üzem a front átvonulásakor komoly károkat szenvedett, elvesztette az állatállománya nagy részét, sok gabonát, eszközt, szerszámot. Nagy nehézségek közepette indult el újra a termelés. A határtalan infláció és a nagybirtokok megszűnése is gátló tényezőt jelentett. Az áttörést az 1947-es év hozta, amikor országos maghiány keletkezett. Ugyanebben az évben ismét jelentkeztek az észak-amerikai és nyugat-európai vevők. A befolyt jövedelemből szerény bővítésre is jutott: két üvegház, répatároló és modern laboratórium épült.
A cukorrépa mellett elsőként az őszi árpa nemesítését kezdték meg. Az 1939–40-es, szokatlanul hideg telet 11 katasztrális hold ősziárpából csak 180 tő vészelte át, ez szolgált alapanyagul a három év múlva államilag is elismert Lédeci BETA 40 nevű télálló ősziárpa-fajtának, ami ezután 23 évig megmaradt a köztermesztésben. Hatalmas teljesítmény egy fajtától!
1939-ben indultak a takarmányrépa-kísérletek. Gyökértermésre a szomszédos egyházasfalui Major István kisgazda nevéhez fűződő tájfajta bizonyult a legjobbnak. Ebből kiindulva tervszerű szelekcióval, keresztezéssel állították elő az 1944-ben államilag elismert Rózsaszínű BETA takarmányrépa fajtát. Ez volt az első magyar növényfajta, amellyel sikerült a „vetőmag-világpiacot” meghódítani.
A len nemesítése 1940-ben kezdődött, s elsősorban kéthasznú – rost és olaj – len előállítására irányult. Az eredmény 1945-ben született meg, amikor a BETA 88 kéthasznú len elnyerte az állami minősítést. Továbbfejlesztett változata a BETA 91 két év múlva aratott sikert.
A bükkönnyel folytatott kísérletek a háború alatt indultak. Az első fajtát BETA Pannonbükköny néven 1946-ban sikerült elismertetni, majd 1949-ben egy újabb fajta, a BETA 11 Tavaszi bükköny kapta meg a minősítést. De nem csak az új fajtákat ismerték el, 1948-ban Sedlmayr Kurtot Kossuth-díjjal tüntették ki.
Az igazgató, látva a politikai események alakulását, nem várta meg bérletének lejártát, hanem felajánlotta üzemét és teljes felszerelését a magyar államnak. Az állami kezelés 1950. január 1-jével kezdődött meg, a helyszíni átvétel március 1-jén történt. Sedlmayrt kinevezték az intézmény igazgatójának. Még az év október 1-jén, területi bővülés után, új nevet kapott a vállalat, létrejött a Sopronhorpácsi Kísérleti Gazdaság.
Az alábbi táblázat megmutatja a Sopronhorpácsi Kísérleti Gazdaság nemesített fajtáinak köztermelésben betöltött jelentőségét.
A sopronhorpácsi nemesített fajok elterjedtsége (1951)
NövényfajTerület (kh)Az országos vetésterület százalékában
Cukorrépa100 00050
Takarmányrépa45 00035
Őszi árpa120 00060
Őszi búza170 0007
Len18 00060
A népgazdaság első ötéves tervében a fő hangsúlyt a beruházások kapták. 1950-ben megkezdődtek a nagy építkezések. Egyedülálló, kör alaprajzú elitmagtár – körmagtár, – majd klímaházak épültek, vegyi, citológiai, rost-, csírázásbiológiai és kórtani laboratóriumok, gépszínek, gépműhely, étkezde, munkásklub és meterológiai állomás létesült.
Az állami vállalat megalakulásakor az üzemnek 54 főállású dolgozója volt. 1954-re az állandó dolgozók száma 442-re emelkedett, az időszakiaké 330-ra. Fajtakísérleti telepek létesültek a Hatvan melletti Nagytelken, Szarvas-Bikazugmajorban, Mezőhegyesen. Céljuk az volt, hogy az új fajtákat az ország eltérő adottságú termőterületein is ki lehessen próbálni.
A gazdaságfejlesztés eredményeként a kutatómunkában is újabb sikerek születtek. Új kísérleti eljárást dolgoztak ki: a párostenyésztést. A répadugványokat hatfelé osztották, melegágyban előhajtatták, majd fajtársaiktól elszigetelve párosával kiültették. E módszerrel nagyobb mennyiségű magot tudtak előállítani és rövidíteni tudták a nemesítés időtartamát is.
Állami minősítést kapott 1952-ben a BETA 242–53 és a BETA K–91 cukorrépafajta. Megkezdődött BETA poli 1 néven egy új fajtatípus előállítása, amelyet azonban megkésve, csak 1957-ben ismertek el. Az 1952-es év a BETA Bánkúti őszi búza állami elismerésével egy új területen, a búzanemesítésben is sikert hozott. A következő évben már elindultak a kísérletek a monogerm – egymagvú – fajták előállítására, melyek a 60-as években értek be. A nemesítési sikereknek is köszönhetően 1952-ben dr. Sedlmayr Kurt akadémikus lett.
Az ország egyre nagyobb cukorrépa vetőterületét foglalta el a sopronhorpácsi mag. 1953-ban a vetőterület 50 százalékát, a következő évben teljes egészét. Több mint száz vagon kereskedelmi magot exportált a kísérleti gazdaság, Nyugatra is, akkor, amikor szinte teljesen zárt volt a „vasfüggöny”. 1954-ben a minisztertanács – elismerve az itt folyó eredményes kutatómunkát – Növénynemesítési és Növénytermesztési Kutató Intézet, Sopronhorpács néven intézeti rangra emelte a gazdaságot.
Az 1956-os forradalom változásokat hozott az intézet életében. Dr. Sedlmayr Kurt intézetvezető és több tudományos kutató Nyugatra távozott, ami igen érzékenyen érintette a kutatómunkát. A nemesítés irányítását Csitkovics Antal vette át, aki már 1935 óta részese volt a kísérleteknek. Az ötvenes évek második felében befejeződtek, s állami elismerést nyertek azok a növényfajták, amelyek kikísérletezése, fejlesztése még Sedlmayr távozása előtt elindult. Ilyen volt két poliploid (sokszoros, többszörös) cukorrépafajta – a sejtekben levő kromoszómaszámot megduplázzák, az egyszerű répánál nagyobb termést ad –, egy tavaszi bükköny, az Olajözön névre hallgató olajlen és a Horpácsi cikória néven bejegyzett fajta.
Jól mutatja az intézetben előállított vetőmagok sikerét az általuk nemesített növényfajták országos vetésterülete.
A sopronhorpácsi fajok országos elterjedtsége (1957)
NövényfajTerület (kh)Az országos vetésterület százalékában
Cukorrépa160 000100
Takarmányrépa100 00066
Őszi árpa400 00090
Őszi búza350 00016
Rostlen8 00080
Olajlen4 00050
Bükköny115 000100
Cikória5 000100
Az Országos Találmányi Hivatal 1958 szeptemberében szabadalmat adott a Harmos Ferenc és munkatársai által kidolgozott répamagkoptató eljárásra és gépre. A kutatók megállapították, ha a répamag gomolyait nyomás alatt egymáshoz dörzsölik, azok úgy válnak szét, hogy csírázóképességüket megőrzik. A koptatott magot elvetve meg lehet szüntetni az egyelés fáradságos munkáját, illetve kevesebb magra van szükség. Az intézetben az eljárás kidolgozása után elkészítették a magkoptató gépet is.
A forradalom utáni években újabb épületekkel bővült az üzem. Elkészült a körmagtárhoz csatlakozó magfeldolgozó, és újabb növényházak épültek. 1968-ban létrejött a növényélettani és genetikai osztály, amelyhez C szintű izotóplaboratórium működését engedélyezte az Országos Atomenergiai Bizottság mezőgazdasági szakbizottsága. 1975-ben az intézet új fajtakísérleti telepet kapott Martfűn, miközben a Hatvan, illetve a Szarvas melletti telepek más intézményekhez kerültek.
A sikerek ellenére a 60-as és a 70-es évektől visszaesést regisztrálhatunk az intézat történetében. Jól tükrözik ezt az egymást követő átszervezések és névváltozások: 1957 Növénynemesítési és Növénytermesztési Kutató Intézet, Sopronhorpács–Fertőd; 1966 Mezőgazdasági Növénynemesítési és Növénytermesztési Kutató Intézet, Sopronhorpács; 1971 Répatermesztési Kutató Intézet, Sopronhorpács; 1976 Cukortermelési Kutató Intézet Szolnok, Répatermesztési Kutató Állomása Sopronhorpács; 1990 Répatermesztési Kutató Intézet, Sopronhorpács.
A válságjeleket valamelyest eltakarták az intézetben előállított különféle növényfajták állami elismerései, mint a takarmányrépáé, tarlórépáé, rostlené, olajlené, ősziárpáé, rozsé, a monogerm egycsírájú magé, a poliploid cukorrépáé és a himsteril poliploid cukorrépáé. Nem hiányoztak a korszak hivatalos kitüntetései sem. 1976-ig az intézmény hatszor nyerte el az élüzem címet és kétszer a Minisztertanács és a SZOT vándorzászlóját.
A kutatóintézet a 60-as évek második felétől egyre szabadabb légkörben külföldi kapcsolatokat, együttműködést épített ki. Előbb a kleinwanzlebeni Répakutató Intézettel (1967), majd a dán Maribo vállalattal (1974).
1970-ben a mezőgazdasági szaktárca leállította a lenfélék, az őszi árpa és a bükkönyfélék sopronhorpácsi nemesítését. Ettől kezdve az intézet kizárólag a répafélékkel foglalkozott. A 80-as évek elejétől csökkent a kutatás állami támogatása. Egy darabig még a cukorgyárak adtak némi pénzt a kutatóhelyeknek, előírva a kutatási irányokat és témákat. Ez a támogatás is egyre csökkent azonban. Emellett a minisztérium már előzőleg meghirdette a „fajták szabad versenyét”. Ennek köszönhetően özönlött hazánkba a külföldi mag, amivel az elsorvasztott hazai nemesítés már alig tudta felvenni
a versenyt. A külföldi erőfölény ellenére is született néhány új cukorrépa és egy takarmányrépa fajta Sopronhorpácson. Tisztán magyar cukorrépafajta a Csapody Gyuláné irányításával kidolgozott BETA poli M/102 és
a BETA N I. Nemzetközi kooperációban nemesített fajták: Dáma, Kata, Etelka. Ez utóbbiak dr. Magassy Lajos, Farkas Ferenc és Ludván Gábor közreműködésével jöttek létre.
A rendszerváltást követően a cukorgyárak privatizálása után a megrendelések, a támogatások teljesen megszűntek, s a kutatóintézet kilátástalan anyagi helyzetbe került. A kibontakozás útjainak keresésére a vállalati tanács 1991 decemberében három kft. létrehozását határozta el, amelyek a következő év január 1-jétől kezdték meg működésüket.
Ma a Beta Kutató és Fejlesztő Kft. az ország egyedüli, cukorrépával foglalkozó kutatóhelye. Fő kutatási területe a termesztés technológiájának fejlesztése. A 25 alkalmazott talajműveléstől egészen a betakarításig foglalkozik a répatermesztés műveleteivel, a maximális hektáronkénti cukorhozam elérése érdekében. Szerkesztik és kiadják a Cukorrépa című szakfolyóiratot.
A Kutatóintézet gazdaságából alakult a 32 főt foglalkoztató Beta Agro Kft. Mezőgazdasági növények termesztésével foglalkozik. Kiemelt munkaterülete a vetőmagok előállítása és értékesítése.
Az egykori intézet területén működik az Advanta vetőmag-termeltető és -értékesítő világcég magyarországi leányvállalata, az Advanta Hungary Kft. A 34 személyt alkalmazó társaság fő profilja az államilag elismert mezőgazdasági növények, valamint zöldségfélék és fűfélék vetőmagjának nemesítése, szaporítása és értékesítése. Az országos értékesítési hálózata szaktanácsadással, bemutatók szervezésével is foglalkozik.
Szintén itt, a volt lenfeldolgozóban működik, de a korábbi profillal már semmilyen kapcsolatban sem áll az 1996-tól termelő kábelüzem (AHN Kft.). A 25 alkalmazott röntgengépek, játékautomaták és egyéb szerkezetek elektromos vezetékeit forrasztja és kötegeli.
Egészen új alapítású a volt intézet üzemi konyháját és a mögötte lévő területet igénybe vevő Vasi Plutó Kft. A terv szerint állati eledelt előállító üzem 2000 őszén kezd termelni, és várhatóan 35 főt foglalkoztat. A lakosság egy része kifogásolja az üzemnek a község közepén és az iskola közelében történt elhelyezését.
A volt Kutatóintézet egyes tábláin működik az osztrák tulajdonú ÖKO-Plant Kft. A társaság díszfákat, díszcserjéket előállító faiskolát üzemeltet mintegy száz hektáron, nagyfokú gépesítéssel. Jelenleg 21 főt foglalkoztat.
Bár kicsire zsugorodott a község világhírnevét megalapozó növénynemesítő kutatóintézet, a BETA Kutató és Fejlesztő Kft. folytatja a munkát. A régi intézet területén működő különféle gazdasági üzemek kellő munkát adnak a falu lakosságának, és helyt állnak az egyre keményebb országos – és nemzetközi – versenyben.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem