Várakozó évtizedek

Teljes szövegű keresés

Várakozó évtizedek
A második világháború során a front gyorsan átvonult a falun, de Nagy-iván lakosságát a távoli harcterek eseményei is mélyen felkavarták.
A Függelék II. részében feltüntetett becsléseink szerint közel ötven falubeli fiatal, részben családos, részben nőtlen férfi maradt a távoli, Don menti, lengyelországi vagy hazai harctereken. Az itthon maradottak számára 1945-ben a földosztás fontos kérdéssé vált, ám hamarosan nyílvánvalóvá vált a föld elégtelensége. Hiába volt ugyanis a viszonylag nagy káptalani birtok, annak előnytelen művelésági szerkezete és az ennek megfelelő gyenge minősége nem tette lehetővé a közel 360 főnyi földigénylő földhöz juttatását. A földéhséget ezért radikálisabb módon, a debreceni (hortobágyi) határból történő foglalással igyekeztek enyhíteni.
1946 nyarán kidoboltatták, hogy aki a Hortobágyon földet akar kérni, jelentkezzen az egykori Zámpusztához tartozó Faluvég-halmán. Szeptember közepéig mintegy kétszáz család kívánt a Sáros-ér másik oldalán lévő zámpusztai határban földet igényelni, családonként tizenöt-tizenöt katasztrális holdat, összesen 3600 katasztrális holdnyi területen. A térképezési-földmérési munkákat nyomban el is kezdték, ám Debrecen város illetékesei gyorsan reagáltak, és az Országos Földbirtokrendező Tanács egyetértésével szakértőket küldtek a helyszínre. Miután a vizsgálatok megállapították, hogy ezen a területen nagy költséggel is csak fejlődésképtelen települést lehetne kiépíteni, ez a közbelépés 1947 elejére lehetetlenné tette a nagyivániak földhöz jutását. Végül a falu határában 360 igénylő között összesen 1626 katasztrális hold földet osztottak ki. Így nem véletlen, hogy az elaprózott birtokstruktúra, illetve a földhöz jutás nehézségei közepette gyorsan fel-éledtek a szövetkezetesítéshez fűződő remények.
A faluban viszonylag korán, már 1945. december 17-én megalakult a földműves-szövetkezet, százöt fővel. A baloldali pártok helyi megerősödésével a szövetkezetesítés személyi feltételei is kialakultak.
A mezőgazdasági termelőszövetkezeteknek az országos politikai irányváltástól felerősödő szervezése Nagyivánon is korán elkezdődött. Az igen erőteljes agitáció következtében 1948 végén már megalakult az első termelőszövetkezeti csoport. Az 1949-ben létrejött termelőszövetkezetek jellemző módon Rákosi Mátyás nevét vették fel. A Rákosi Csillaga I. és a Rákosi Csillaga II. termelőszövetkezeti csoportok alakulását később a Vörös Csillag, az Új Úton és az Aranykalász termelőszövetkezeti csoport (úgynevezett III. típusú termelőszövetkezet) követte. A közös gazdaságok gyakori átalakulása-szétválása ellenére, az újbirtokosokat sem kímélő, folyamatos földcserék hatására 1955-ben már a községi földterület fele (3600 katasztrális hold) a termelőszövetkezetek kezén volt.
1950-ben, a tanácsrendszer bevezetésével szinte egy időben fontos, a falura is ható közigazgatási változás történt. A Tiszafüredi járás tiszántúli része – Nagyivánnal együtt – Heves megyéből Szolnok megyéhez került. További helytörténeti kutatást igényel még annak tisztázása, vajon miért vált Nagyiván az 1950-es évek második felére a „szocialista vívmányok” erős szigetévé. Ennek több megnyilvánulása közül említést érdemel, hogy 1956 októberének végén a keményvonalas pártállami erők itt olyan szervezettek maradtak, hogy a községi forradalmi bizottság tagjait is lemondatták. A mezőgazdasági termelőszövetkezetek sem gyengültek meg a forradalom idején, legfeljebb különváltak. Az 1950-es évek legvégén ezért sem jelentett gondot a mezőgazdaság kollektivizálásának befejezése.
Nagyivánon nagy örömmel fogadták, hogy a faluban az 1950-es években több, évtizedek óta hiányolt létesítmény készült el. Orvosi rendelőt és gyógyszertárat alakítottak ki, az évtized végén pedig felavatták a környéken akkoriban igen modernnek tartott, sok szomszéd község által irigyelt, színház- és mozitermeket, könyvtárat magába foglaló kultúrházat. Igaz, hogy a lapos tetejű, oszlopos homlokzatú épület ma is roppant furcsán ható megjelenésével csak hosszú idő múltán barátkozott meg a helyi lakosság, de végül megszokta, és ma már a falukép szerves részének tartja. Az 1960-as években bővítették az iskolát, később új postahivatal épült, új épületbe költözött a gyógyszertár, s egy parasztházban presszót rendeztek be.
A gyökeres politikai-gazdasági változások azonban a hagyományos társadalmi-gazdasági szerkezet felbomlásához vezettek. A korábbi szívós munkával felemelkedő, módosabb parasztcsaládok idősebb tagjai a politikai nyomás hatására felhagytak az egyéni gazdálkodással: vagy beléptek a termelőszövetkezetek valamelyikébe, vagy a környező állami gazdaságokban (Kunmadarason, Karcagon vagy a Hortobágyon) vállaltak munkát. Sokan a távolsági ingázást, majd az elvándorlást választották. Mindez az 1960-as években még inkább felerősödött: a fiatalok továbbtanulása eleve felgyorsította ezt a folyamatot, hisz sem a faluban, sem a környéken nem volt elhelyezkedési lehetőség. A tendenciát a népességszám alakulása is jelzi. Az 1950-es években a lakosság száma még stagnált, majd később rohamosan csökkent. Nagyiván lakóinak száma 1949-ben még 2353 fő volt, mely 1960-ig alig változott. Később azonban az 1960-as 2341 főnyi lakónépesség 1980-ra már 1455 főre mérséklődött. Mindez összefüggött azzal is, hogy a település agrárjellegű maradt, és az ipari munkahelyek nagy távolsága, a falu kedvezőtlen forgalmi helyzette nem tette lehetővé a távolsági vagy napi ingázást.
A lakosságszám csökkenéséhez az is hozzájárult, hogy a helység településhálózaton belüli szerepköre csökkent. A különféle intézményátszervezések is hűen tükrözik ezt a folyamatot. Előbb az 1960-as évek elején a kiskereskedelmi hálózatot átfogó földműves-szövetkezeti központ került Tiszaörsre, majd végül Tiszafüredre.
A helybeli mezőgazdasági szövetkezetek összevonása után az 1970-es évek elején a mezőgazdasági nagyüzemi irányítás központja is a szomszédos Tiszaörsre került. Végül a közös tanácsi igazgatás is hasonlóan alakult. Az 1970-es évek végén már az iskola körzetesítésére, Nagyiván–Tiszaörs–Tiszaigar általános iskoláinak igazgatási összevonására is kísérletet tettek.
Kedvező hatású volt viszont, hogy a régi egyeki földút kikövezésével az 1970-es évek elején megszünt a falu „zsákutca” jellege, mivel a 33-as számú főút felé is megteremtődött a közlekedési kapcsolat. A helybeli foglalkozási lehetőségek bővítésére is történtek próbálkozások. Az 1950-es évek végén megszervezett nagyüzemi nádkitermelés két évtized múlva exportnád-feldolgozó üzemmé bővült, bár csak egy-két tucat embernek adott folyamatos munkát. Meg kell említeni azt is, hogy az egykori gyógynövényszárító üzem épületének átalakításával az 1970-es évek végén a mezőgazdasági termelőszövetkezet ipari melléküzemágaként orvosi műszerek gyártásával is próbálkoztak – kevés sikerrel.
A tartósan érvényesülő kedvezőtlen tendenciák hatását sem az 1990-es években újra visszanyert közigazgatási önállóság, sem az azóta megvalósított infrastrukturális beruházások sora (a telefon- és a belterületi úthálózat, valamint a vezetékes gázellátás kiépítése) nem tudta számottevően mérsékelni. A Hortobágyi Nemzeti Park megszervezésével két és fél évtizede felvillanó idegenforgalmi fellendülés és településképi rekonstrukció is csak lehetőség maradt, bár a legutóbbi évtized történései némi elmozdulást sejtetnek.

Az 1959–60-ban épült új kultúrház (1961, Gál Lajos felvétele)

Az 1960-as években a kultúrház előtt parkot alakítottak ki (Gál Lajos felvétele)

A Csengő presszó egy átalakított, tájjelegű épületben kapott helyet (1975, Gál Lajos felvétele)

Ülésezik a nagyiváni földműves-szövetkezet vezetősége (1940-es évek vége)

Az agyagosi nagyüzemi juhhodályok vályogból, nádtetővel épültek (1970, Tölgyes László felvétele)

A régi községháza és az új gyógyszertár az 1970-es évek közepén (Gál Lajos felvétele)

Fő utcai részlet a XVIII. század végén épült római katolikus templommal (Gál Lajos felvétele)

Részlet Czinege József termelőszövetkezeti tagkönyvéből (Rákosi Csillaga Tsz, 1955. november)

Egykori zsellérház Kismezőről (1964, Pócs Éva felvétele)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem