Határjárás az ősök nyomán

Teljes szövegű keresés

Határjárás az ősök nyomán
Cibakházával kapcsolatban régi helynévi gyűjtésekkel nem rendelkezünk, Pesty Frigyes munkájának településünkre vonatkozó adatai nem maradtak meg. Az egyházi anyakönyvek ugyan a XIX. század elejétől több határnevet is feltüntettek, de nem mind azonosítható. S bár a vidék már a XVIII. századtól szerepel térképszelvényeken, az első átfogó cibaki térkép (Jenőpusztával) 1853-ból, az első kataszteri térkép 1881-ből ismert. A kettő között csekély eltérés van. 1881-ben a cibakházi határban és a gyügéri pusztán 32 határrészt különítettek el, emellett még néhány más földrajzi név is szerepel. A felosztás tekintetében egyezik ezzel az 1904-es kataszteri rajz is.
A XIX. század végén cibaki határ – az akkor még hozzátartozó Gyügérpusztával együtt – a Tiszától a Körösig elhúzódó keskeny földsávon helyezkedett el. Ekkor nyugatról a Tisza másik oldalán a Pest-Pilis-Solt megyéhez tartozó Jászkarajenő, délkeleten pedig a Szelevényhez kapcsolt Gyalupuszta határolta. Keleten, a Körösön túl Öcsöd nagyközség feküdt, akkor még Békés megyében. A belterület körüli számos kisebb, nyolcvan–kétszáz katasztrális hold területű határrészen a kisbirtok volt a meghatározó. Ennél nagyobb területű birtokokkal nyugaton, a sárszögi pusztán találkozunk: a Sváb-féle uradalommal. A keleti részt kisebb uradalmak foglalták el.
Cibakháza településszerkezetét a XIX. század közepéig a kertesség jellemezte, ennek maradványai elvétve még az 1930-as években is felismerhetők voltak. A kertes településeken a belsőség jellegzetesen megosztott. Cibakon a Holt-Tisza kanyarulatában, árvízmentes térszínen, a templom körül épült ki maga a falu, a lakóházak szoros egymás melletti együttese. Ettől elkülönülve, külön tagot alkotva helyezkedtek el az istállós kertek, a gazdasági élet, a munka fő színterei. A kertekben magtárak és istállók álltak, itt tartották az állatokat, itt tárolták a szemes terményt, takarmányt, de a tűzrevalót is innen vitték be az öreg házhoz, a faluba. Volt még itt gémeskút, nyári menedékhely a jószágok számára.
A kertek falunkban a belterülettől jórészt délre helyezkedtek el. Ennek a résznek Kert, Kertek, Szérűs-kert volt a neve. A XIX. század végére a tagosítások után a kertség felbomlott, és néhány évtized alatt a régi telkeken is lakóházak jelentek meg. Az új kimérésű utcákhoz gyakran a meglévő épületeket is „igazítani” kellett. Ekkor született a mondás: megfordult, mint a Benséék istállója. Néhány nagyobb külterületei lakott hely és így jelentős külterületi népesség is kialakult. Tanyák is létrejöttek ugyan, de nem váltak általánossá, mivel a falu határa kis területi kiterjedésű volt. Az alábbiakban az 1881-es térkép alapján tekintjük át Cibakháza korabeli határrészeit.
A belterület a sárszögi holtág jobb oldalán, középtájon helyezkedik el. Eredetileg elkülönítették a Tisza felé eső nyugati Tisza-oldalt, a Sulymos-tó és Madaras-tó felé eső keleti Tó-oldalt, a Templom melletti részt és a Kerteket (Kertekalja). A Tó-oldalon régen a gazdák laktak, ők rendelkeztek szérűskerttel is. A Tisza-oldalon a szegényebbek éltek. Az épületeket az 1881-es térképen még nem tüntették fel, de később a belterület növekedésével módosult a kép. 1904-ben már érzékelhetőek ezek a változások: a térképen már több belterületi épületet is felismerhetünk. Ilyen a templom vagy a Tisza felé vezető út bal oldalán az iskola két háza. Átellenben, a jobb oldalon helyezkedett el a plébánia, feljebb a községháza, majd a millennium évkörében épített Erzsébet-liget (ez a rész a XVIII. században Kiserdő néven szerepelt), végül pedig az Ármentesítő Társulat épülete. Azonosítható még a másik iskola és az óvoda, a régi Vásártéren (ma Czibak Imre tér) a Cédulaház, továbbá a temető. A sírkertnek a kápolnát is magába foglaló új része 1860 táján létesült. A temető déli csücskében néhány sír alkotta az izraelita vallásúak végső nyughelyét.
A belterület 1920-tól a házhelyosztások eredményeképp főleg kelet, délkelet és dél felé terjeszkedett. A falu rövidesen elfoglalta a Homok nevű részt, továbbá a Székes nyugati felét, a Sáska-halom és az Árvád-part nagyobbik részét. Északon a Sulymos-part egy része is belterületté vált. 1920 után a házhelyosztások következtében délnyugaton jött létre az Újváros. 1945 után alakult ki délen az Újkiosztásnak nevezett falurész. 1930-tól jelentek meg az első, jórészt a maival is azonos utcanevek.
A XIX. század második felében Cibakon a klasszikus alföldi háromosztatú, tornác nélküli vályogházak voltak az általánosak. A nagyszoba és a pitvar mellett a harmadik helyiség kezdetben a kamra, később egy kisebb szobát alakítottak ki a helyén. A nyeregtetőt náddal fedték, vértelkét (az oromzat lezáró részét) esetenként betapasztották, de leginkább deszkával borították. Ezeket általában fakivágások díszítették, melyek keresztet formáztak. Olykor a házoromzatra is kovácsoltvas kereszt került.
A lakótér növelése végett a XX. század elejétől módosították ezt a típust. A ház udvari oldalán a tetőt megnyújtották, és oszlopokkal támasztották alá. Így nagy tornácokat, gádorokat alakítottak ki, amelyeknek az utcára néző végét befalazták. Egyes esetekben a ház kapuját is ebbe vágták bele. Sokszor a tornác egy részét teljesen lefalazták nyári konyhának. A kör alakú nagyszobai kemence mellett a konyhai beépített sparhelt is gyakran előfordul.
A dualizmus korától terjedtek el Cibakházán a tornácos téglaházak, részint kunszentmártoni hatásra. Ezek a vályogházaknál nagyobbak voltak, olykor nem vakolták be őket. Általános jellemzőjük a kontyolt nyeregtető: a tetőt az oromzatnál sátortetőszerűen levágták. A tornácos téglaház rangot jelentett a faluban, az építés költségei is magasak voltak.
A belterület déli részétől és a Holt-Tiszától északnyugat-délkelet irányban hosszan elnyúló, keskeny földsáv a Székes nevet viseli. Ennek északi és déli részét is megkülönböztették. A határrész neve a terület szikes talajára utal. 1904-ben a Székes délnyugati felén már ott volt a Kabay-féle gőzmalom, mellette a tanítói, az egyházi és a kántori földek húzódtak.
Az Öreg-hegy a belterület keleti oldalától északnyugat-délkeletnek hoszszan elnyúló, a Székestől északra fekvő kiemelkedés. Nagy része szőlővel volt betelepítve. Az első telepítések még XVIII. században történhettek.
A Homok az Öreg-hegytől és a Székestől észak-északkeletre fekvő, északnyugat-délkelet irányban hosszan húzódó sáv, mely északon már Tiszaföldvárral határos. Nevét homoktalajáról nyerte. 1881-ben kisparaszti birtokok, valamint községi földek feküdtek itt.
A Sulymos-tó a belterülettől északkeletre lévő, félhold alakú terület, amely nevét egy valamikori vízállásáról és annak jellegzetes növényéről kapta. Délről az Öreg-hegy és a Homok, keletről Tiszaföldvár határolta. A Sulymos-part a Sulymos-tótól észak-északnyugati irányban húzódó rész, a tiszaföldvári határ mentén. A Sulymos-tón és a Sulymos-parton egyaránt a kisparaszti birtokok voltak a jellemzők.
A következő három határrész nyugati határát a Holt-Tisza alkotja. A Madaras-tó a belterülettől északra fekszik. Neve egykori vízállására és annak madárvilágára utalhat. Keletről a Sulymos-tóval, északról a Sulymos-parttal szomszédos. A Madaras-partot északkeleten Tiszaföldvár határolja. A Felső-rét a holtág és a tiszaföldvári határ által övezett, közel ötszáz holdas terület. Délkeletről a Madaras-part zárta le. 1881-ben kisbirtokok jellemezték, bár Frank Sándornak és Schwartz Lőrincnek is voltak itt földjei. Az ettől délre fekvő, a Holt-Tisza és a Tisza közötti Sárszögpuszta már uradalmi birtok volt.
A Telek Sárszög legészakibb része, a Tisza új medrétől közvetlenül délre lévő terület. Mivel a Telek határnév általában elpusztult településre utalnak, ez bizonnyal Sárszeg falu egykori helyét jelöli. 1881-ben a Svábok és Baghyak osztoztak rajta, de épület ekkor itt még nem volt. 1904-ben már az egész terület Sváb-birtok, és akkorra felépült a Telekmajor, illetve néhány más épület is. A Sárszög határrész sokáig a puszta északi felét jelentette, a Telektől délre. Déli határa a belterületről a Holt-Tiszán átvivő híd útjánál volt, de Nagyrévvel is érintkezett. 1881-ben még Újhelyi-birtok volt, de 1904-re már kialakult itt a Sváb-uradalom központja.
Az út déli oldalán található a Csuhaj csárda, amely 1830 táján épülhetett. Eredetileg masszív, nyeregtetős, alápincézett téglaház volt, főhomlokzatát timpanon zárta le. 1881-ben még talán eredeti funkciójában használták. Még napjainkban is áll, erősen átalakítva.
A Káposztás-kert nevű határrész a sárszögi puszta déli fele. Neve régi hasznosítására utal. Még 1904-ben is ezen a néven szerepelt a térképen (nyugati felén jelölték be a Kis-Tátos és a Nagy-Tátos nevű vizes területeken is). Előbb Slesingerné Reich Etelka, majd 1904-ben már Sváb Gyula birtoka lett. Ennek délkeleti csücskében épült fel a Doramajor, amely nevét talán Sváb Dóráról (1888–1925) nyerte.
A Sárszög területén a XIX. század második feléig nem sok épület állt. A visszaemlékezések az északnyugati részen, a Tisza partján a Kupeczki csárdát említik, melyet főleg a tiszai hajósok és a tutajosok látogattak. A századfordulóra három uradalmi major alakult ki (a Telek-, a Belső- és a Doramajor). A Doramajor épületei napjainkra már eltűntek, a lakott hely emlékét csak egy artézi kút őrzi. A major környékén főképp dohánytermesztés folyt. Ettől északra, a jelenlegi tartósítóüzem területén, a Belső-majorban mezőgazdasági gépeket tároltak, javítottak, de istálló és malom is működött. Északabbra épült fel később a sárszögi iskola, a Telekmajor környékén pedig a Kendergyár. A Sváb-birtokon bolgárkertészet is üzemelt. A kertészet az 1950-es évek szakszerűtlen szövetkezeti gazdálkodása nyomán ment tönkre. A rendszerváltás után a Sárszög legfőbb kincse a nád lett.
A Doramajor a határ délnyugati csücske, innen kelet felé fordulunk el. A Bánom a Tisza-holtág bal partjának legdélibb része. Észak-déli irányú kis földsáv, amelyet keletről Bánom-hegy és Pipis-halom, északról az Árvád, délről Nagyrév határol. A név eredete vitatott. Elképzelhető, hogy a nem szerencsés szőlőtelepítéssel kapcsolatos, mások szerint a török előli bujdosással is összefüggésben hozható. Azt is emlegették, hogy ezen a ponton régen egy falu állott. Templomát a Tisza alámosta, és a harangja itt esett bele a folyóba. A Tisza szabályozása előtt – mondják – itt nagy folyami örvény kavargott, sokan fulladtak a vízbe, emiatt Örvény-partnak is nevezték ezt a szakaszt. Ettől északra fekszik az Árvád, amelyet nyugatról a Holt-Tisza kiöblösödő köríve határol.
Az Árvádtól keletre eső kisebb, háromszög alakú határrész a Sóska-halom. Ezt később Sáska-halomként is emlegették. Északról a Székes délnyugati oldala határolja. 1881-ben kisparasztok birtokában volt. A terület nyugati szélén feküdt a község földje és egy szélmalom is. Talán azonos lehetett az 1895-ös árvíz elmosta Masznyik-féle malommal.
A Sóska-halomtól keletre eső kisebb, ötszög alakú terület az Árvád-part, melyet északról a Székes, délnyugatról az Árvád határol. A nyugati része jegyzői és templomföld volt. Ettől délkeletre fekszik a Bánom-hegy, mely a Holt-Tisza délkeleti csücskénél lévő kisebb kiemelkedés. Nyugatról még a Bánom, északról a Szikes övezi. Szőlőként hasznosított területként vált jelentőssé.
A belterülettől délre eső, Nagyrévvel határos részek a Bánom után a Pipis-halommal folytatódnak. Ez északról a Szikes, nyugatról még a Bánom-hegy által határolt kisebb, északkelet-délnyugati irányú, hosszúkás terület. Ettől keletre fekszik a Kürti út, a Kis-halom, a Kis-székes, a Szentmártoni út és a Gyep. Valamennyi észak-déli irányban elnyúló földsáv, sorukat északon a Székes, illetve a Szarvasi út zárja le. 1853-ban ez még Sós-kút néven szerepelt. Paraszti szőlők és szántók jellemezték, de keleten már a nagyobb birtokok is megtalálhatók. Ilyen 1881-ben Katona János, Franck Sándor és Basch Emánuel gazdasága. Északi irányban a Szarvasi út aprócska terület, csaknem a régi cibaki határ mértani közepén. Északról a Homok, nyugatról a Székes, délről a Szentmártoni út és a Gyep a szomszédja.
Az északkeleti frekventum Tiszaföldvárral határos. A Butzka nyugatról a Homok és a Szarvasi út által határolt kisebb rész. 1881-ben már a kisbirtokosok szőlői voltak itt. Keletre tőle a Kis-Butzka fekszik, ez nagyjából a Szolnok–Kunszentmárton vasútvonalig terjed. Itt végződik a mostani határ, a keletre eső területek 1951-től Kungyaluhoz kerültek. 1881-ben zömmel Nagy Ferenc birtoka. Délkeleti csücskében ekkor még ott volt az 1700-as években is említett Fa csárda, mely azonban 1904-ben már nincs meg. Délről mindkét részt a Gyalai határolja, akárcsak keletebbre a Közepet. Ez már nagyobb, ötszáz katasztrális holdat meghaladó terület a határ északkeleti felén, sőt egy ponton érinti a Körös folyót is. A Baschok uradalmi központja is itt épült ki. Ettől északkeletre fekszik a Csütskő, egy kisebb terület. A Közép és a Csütskő már a legkeletibb résszel, a Nagyréttel határos. Ezek Basch és Nagy birtokok voltak, 1904-re Móczár Gyula és Kovács Ferenc is szereztek itt földet.
A Gyalai a régi Cibakháza délkeleti és egyben legnagyobb határrésze, mely a Szentmártoni úttól egészen a Körösig húzódott. A szolnok–kunszentmártoni vasút két részre osztotta. Nyugati fele 1951-ben a cibaki határ része maradt, a keletit Kungyaluhoz csatolták. A nyugati részen 1904-ben Petyus Istvánné és Sváb Gyula volt a birtokos, a keleti rész a Baschoké maradt. Ez volt a helyzet Csukattal is, a cibakházi határ délkeleti végpontjával.
Új határrészek és külterületi lakott helyek alakultak ki Cibakházán 1904 után. 1930-ban a legnépesebb külterületi hely a Bátor-szőlő volt, közel ötszáz lakossal. Az Öreg-szőlőnek 350, a Bánom-szőlőnek 326, a gyügéri Imre-tanyának 71, Zsigerpusztának 228 fő volt a népessége. Jelentősebb külterületi lakott hely volt még Kishegy-Epreskert 118, a Kis-tanya (Kispuszta) 112, az Új-szőlő 229, valamint a Sárszög három majorja együtt 405 lakossal.
A cibaki határ külterületi lakott helyei közül a Bátor-szőlő a Székes és az Öreg-hegy egykori helyén alakult ki. Korábban főleg legelőként hasznosították ezt a határrészt. Területét 1904 táján osztották ki Cibakháza, Tiszaföldvár, Öcsöd és Gyalu lakói között. Az új lakók zöme uradalmi majorokból érkezett. Az 1910-es években vette kezdetét itt a szőlőtelepítés. Mivel a lakosok nagy része egy-két hold szőlővel rendelkezett, arató- és cséplőmunkára is eljártak. Egy-egy jelentősebb aratóbanda alakult ki Szabó Mihály és Györkecz István vezetésével. A területet azonban a bor és a gyümölcs tette híressé. Szeszfőzde is létesült itt, mely Lapu János, 1925-től pedig Kalóz Benjámin tulajdonában volt. Kalóz Benjámin szikvízüzemet is épített. A területen egy vegyesbolt és két kocsma is üzemelt a két világháború között. A gyermekek sokáig az Egyes-halmi Iskolába jártak, majd később oktatásukba a Virághegyi Iskola is bekapcsolódott. A Bátor-szőlőt az 1950-es években villamosították, orvosi rendelőt is kapott.

A Sváb-kastély 1945 előtt (Hegedűs Sándorné gyűjteményéből)

A Sváb-kastély parkja 1945 előtt

A Csuhaj csárda (Kaposvári Gyula rekonstrukciója)

Nádtetős parasztház betapasztott vértelekkel a Vasvári úton (Bagi Gábor felvétele)

Fa vértelkű ház vízvetővel a Tisza-oldalban (Bagi Gábor felvétele)

Tornácos, vakolatlan téglaház kontyolt nyeregtetővel a Tisza-oldalban (Bagi Gábor felvétele)

Tornácos, vakolt téglaház kontyolt nyeregtetővel (Bagi Gábor felvétele)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem