Péczy család. (A.- és F.-Péczi †.)

Teljes szövegű keresés

Péczy család. (A.- és F.-Péczi †.)
A szász nyolcz magyar nemzetség egyikének neve volt Péch vagy Pécz, a mint ez utóbbi kiejtésű nevet fentartá mai napig a nemzetség egyik ágának volt birtoka: a Győr megyében fekvő Alsó- és Felső-Pécz helység.
A Pécz nemzetség (genus) Czeh János tudósunk szerint két fővonalon virágzott, mely vonalak ismét több al-ágakra (egyes családokra) oszlottak. Az egyik vonalból származtak az Apponyi és Csúzy családok, a másik vonalon a Móriczhidai*, Péczy, melyről itt alább lesz szó, a Berzenczey*, a Marczali és Gusztáni kihalt családok állanak.
Ez kimaradván e munka sorozatából, a pótlék-kötetben fog megjelenni.
Ez is a pótlék-kötetben lesz meg.
E munka VII. köt. 289. lapján a Marczali család ismertetésében olvashatjuk e nemzetség eredetét, ott látjuk a családfán Opurt is, ki a Péczy al-ágnak vagyis családnak volt kiváló törzs-őse; ez Opur-tól lesz tehát csak szükséges annak ivadékrendét bemutatni a következő* családfán:
Lásd Tudományos Gyüjtemény 1836. XI. 3-29.
Opur de genere Pécz 1287. 1389.; Kerestély 1329.; Athanáz; Péczi istván; Péczi Jakab; Olivér; Péczi Márton; Péczi István; Péczi Balás; Péczi Péter 1379.; Miklós 1403.; Péczi István 1379.; Bertalan.; Miklós (Apollonia); Pál 1406. bán.; Tamás. 1374.; Péter.; Jakab. 1374.; Dorottya (Marczaltői Jánosné); Zsuzsa † 1426. (1. Hályi Mihály. 2. Békássy Gergely); Apollonia.; András 1405. pécsi prépost. †
E családfa törzse Opour pozsony várát akará elpusztítani, de legyőzetett Sándornak fia Károly által, ki 1287-ben jutalmúl Csallóközben Somorja helységet kapta, és ezen oklevélben is Opour de genere Peech iratik. Élt még 1289-ben is. Fia három maradt: 1. Kerestély (vagy Christianus). 2. Athanáz. 3. István.
Kerestély 1329-ben élt, és atyja volt Péczi Jakabnak, ennek fia volt István, ettől született Miklós, ki az 1403. évi nemzetségi okmányokban említetik, ennek végre fia volt Bertalan, ki semmi férfi magzatot nem hagyván, mag nélkül elhalt és Péczen fekvő jószág részét Zsigmond királytól Poki Miklós kapta adományban.
Athanáznak fia volt Olivér, kinek fia Balás magát Péczről irta, és az ő nevéről az ő Péczi jószága, az egész péczi határnak egy harmad része, Balás-Pécznek neveztetett, és a Fel- vagy törzs-Pécztől külön faluvá vált. Balásnak fia volt István, ki 1379-ben a péczi birtokban Péczi Péterrel osztozott; de ennek magvaszakadtával a péczi osztályrész Péczi Pál utódaira, kik Opour harmadik fiától származtak, háromlott.
Opournak harmadik fia Péczi István a harmadik, legtovább élő ágat alapitá. Ennek fia Márton, ennek Péter, a ki 1379-ben Péczi Istvánnal az ősi jószágban osztozott; és két fiat hagyott maga után: Miklóst és Pált.
Pál birtokára nézve a Győr megyei legtehetősb nemesek között állt. Zsigmond király őt Horvát, Dalmát és Tótország bánjává tette, és az volt 1405-ben. Fiai voltak Tamás, Péter és Jakab, élők 1374-ben, de mag nélkül kihaltak.
Miklós nejétől Apolloniától, ki utóbb Marczali Egyedhez ment férjhez, négy gyermeket nemzett: 1. Dorottyát, 2. Zsuzsannát, 3. Apolloniát, és 4. Andrást.
Dorottya Marczaltői Jánoshoz ment férjhez.
Zsuzsánna előbb Hályi Mihálynak lön neje, ettől szülte fiait Hályi Ágostont és Domokost, annak fia volt Hályi Jakab, az utóbbinak (t. i. Domokosnak) leánya volt Hályi Orsolya, ki 1509-ben szemerei Vigandi Péter neje volt. Zsuzsannának második férje 1411-ben Békássy Gergely (Pálnak fia) Zsuzsanna testvérétől András pécsi préposttól 1405-ben megszerezte ennek is részét, Fel-kis-Balás-Pécz helységek és Kármánd puszta hasonfelet, melynek birtokában Marczali Egyed által háborgattatván, 1403-ban Barbara királyné Zsigmond király nejétől a győri káptalanhoz visszaigtató parancsot nyert, 1414-ben pedig Zsigmond király azon testvérétől Andrástól szerzett birtokrészre királyi jóváhagyást adott.
András pécsi prépost volt, és mint említők, 1405-ben osztályrészét eladta nővérének Zsuzsannának, továbbá jári Barócz Miklós fiainak, szintén Wathay Klárának Zalogi Imre leányának, Salamon Domokos nejének. Ezek utódai ellen a Marczaliak a péczi jószág felosztása iránt pert indítottak, de az alperesek nyertek, és 1435-ben itélet által is a birtokban megerősítettek, Péczi Miklós leányainak Dorottyának és Apolloniának kizárásával, mivel mind Péczi István, mind Péczi Pál három fia magnélkül kimultak.
Balás-Pécz, régenten falu, utóbb Péczi Zsuzsannának első férjétől Hályi Mihálytól származott utóda Hályi Jakab nevéről Hályinak neveztetett; és ennek időről időre leányági utódaira szállt.*
L. többet Czch-től Tudományos gyüjt. 1836. XI. 16. lap.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem