A FARMTANYA FOGALMA

Teljes szövegű keresés

A FARMTANYA FOGALMA
A szórványtelepülés magyar Alföldre jellemző formáját – jobb és magyarabb kifejezés híján – Erdei Ferenc hajdani ötlete nyomán farmtanyás településnek nevezzük. A farmtanya földművelő család tulajdonában és használatában lévő, állandóan lakott, egyedül álló külterületi telep. Családi otthon és teljes értékű gazdasági udvar. Birtokosának általában nincs másik lakóháza. Körülötte terül el a hozzátartozó termelőhely: a szántóföld, a kaszáló, a szőlő. Farmtanyás területen megvalósul a lakóhelyek és a velük kapcsolatban álló munkaterek érintkezése. A farmtanya a hozzá tartozó földekkel együtt gazdasági és települési egységet alkot.
Erdei Ferenc, aki a tartozéktanyát tekintette igazi tanyának, még különbséget tett farmtanya és szórványtanya között (Erdei F. 1942). A 20. század végéhez közeledve, úgy látszik, hogy a farmtanya és a szórványtanya fogalmi megkülönböztetése már nem indokolt. A hajdani tartozéktanyával szembeállítható, szórványtelepülésnek számító, állandóan lakott tanyát tanulmányunkban következetesen farmtanyának nevezzük, attól függetlenül, hogy tanyaközséggé szerveződött parcellázott pusztán, vagy valamely város távoli határrészén áll-e. A farmtanyának nem a helyét, fekvését, hanem azt a sajátosságát tekintjük legfontosabbnak, hogy a városi, falusi házhoz nem köti szoros gazdasági, családi munkaszervezeti kapcsolat, vagyis nem valamely városi, falusi házban élő gazda határbeli gazdasági telephelye, hanem teljes értékű települési alapegység.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem