ALFÖLD

Teljes szövegű keresés

ALFÖLD
Az Alföld a magyar népi építkezéssel foglalkozó munkákban többnyire egységes építészeti nagytájként jelenik meg. Csak újabban történtek kísérletek arra, hogy a különbségeket is számba vegyük (Dám L. 1986; 1989a, b). Egyre inkább úgy tűnik, hogy a 18. században három nagy építészeti régió különböztethető meg. Közülük kettő földrajzilag határozható meg: a Tiszántúl és az Alföld nyugati, esetenként északi fele, a harmadik társadalmilag: a mezővárosok, városok. Ez utóbbiak kívül esnek a népi építészet itt tárgyalt szűkebb körén, de szerepük rendkívül fontos. A városok, mezővárosok építészetében az Alföldön nem tapasztalhatunk erőteljes táji különbségeket, a 20. században Kecskemét és mondjuk Debrecen jobban hasonlított egymáshoz, mint közvetlen környezetük falvaihoz. Szerepük az innovációk közvetítésében rendkívül fontos. A népi építészet számos új eleme innen ered, mint például a füstelvezetés megoldása a szabadkéménnyel (Barabás J. 1970: 280), de nem kizárt, hogy a vályog is így jutott el a falvakba.
A kutatás az Alföldön is elsősorban a lakóház változatainak elkülönítésében mutatott fel eredményeket, és ma még alig láthatók a népi építészet egyéb jellemzőinek minden bizonnyal fellelhető különbségei. További nehézséget okoz, hogy míg a népi építészet táji tagolódásában általában egy fokozatos differenciálódás tapasztalható, itt a folyamat fordított, a 19. században egységesülési tendenciák figyelhetők meg és ezek egyre inkább elfedték a korábbi határozottabb különbségeket.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem