Pápay Sámuel

Teljes szövegű keresés

Pápay Sámuel
Jóval tovább haladt e téren PÁPAY SÁMUEL,* ki 1770 március 8-án a zalamegyei Felső-Örsön született, Győr- és Veszprém-megyékből ideszakadt nemes családból. Középiskoláit Kassán és Pesten, jogi tanulmányait az egri lyceumban és – ennek bőkezű alapítója: gr. Esterházy Károly püspök további pártfogása mellett – a juratériát (1793–6.) a kir. táblánál Pesten végezte, s 1796-ban letette az ügyvédi vizsgálatot is. Ekkor veszi hirét, hogy az egri lyceumban megüresedett a magyar nyelv ás irodalom tanári szée. Pápay folyamodik s a püspök ki is nevezi, mert (saját lev. szerint) már egri jurista korában »nemcsak a törvényi tudományokban, de a magyar nyelv és literatura tanulásában is, az oskolai exameneken nyilvánságosan kimutatta előmenetelét.« Az irodalom iránti szeretet és lelkesedés még kassai tanuló korában ébredt fel benne; ép akkor működött ott B. Szabó D., Bacsányi és Kazinczy triásza, s ez utóbbinak már akkor lett lelkes tisztelője s ízléses munkáinak csodálója. Fejlett nyelvérzéke már arra is képessé tette, hogy Ivánkai Vitéz Imrének sajtó alá írt munkájában kijavítsa a hibás kifejezéseket. Ezt az érdeklődést aztán rendszeres tanulmány táplálta Egerben, hol Daykával és b. Révay Lászlóval buzdítgatták egymást, s pesti jurátus korában, annyira, hogy pártfogójának ajánlkozva, készséggel vállalkozott volna arra is, hogy a pesti egyetemen »tanítói próbát tesz« a magyar nyelv és irodalomból. De a püspök e nélkül is megbízott benne. S Pápay valóban nagy buzgalommal látott a tanításhoz, melynek anyagát legnagyobbrészt maga gyűjtötte s önállóan állította rendszerbe. Lelkes előrelátásaival sok buzgó hívet szerzett fejledező irodalmunknak s a fogságban szenvedő Kazinczynak, kinek munkáit követendő példákul idézte s olvastatta. Vitkovics Mihály, Pápaynak ekkori tanítványa, évtizedek múlva is hálával emlékszik vissza e »boldog órákra, melyek az ő lelkét a magyar nyelvhez édesítették és Kazinczy nevét nála imádásban hagyták.« (Vitkovics levele Kazinczyhoz 1812.) Pápay azonban négy év alatt nagyon belefáradt a munkába, többször betegeskedett, s mivel atyai pártfogója, Esterházy püspök is elhúnyt, a következő év (1800.) nyarán megvált tanári székétől s Pápára költözvén, ügyvédi gyakorlatot kezdett. Egy év múlva már Veszprémmegye tiszteletbeli ügyésze, majd 1802-ben – testvérbátyja kora elhúnyta után – gróf Esterházy Miklós devecseri s utóbb összes uradalmainak első ügyvéde lett.
L. bővebben: Az első magyar irodalomtörténetiró. Pápay Sámuel élete és irodalmi működése. Akadémiai székfoglaló. Irta dr. Badics Ferenc. Budapest, 1897. Athenaeum.

Pápai Sámuel arcképe és névaláírása.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem