Triumvirátus

Teljes szövegű keresés

Triumvirátus Tresviri vagy Triumviri a római történelemben egy hármas tanács vagy bizottság, akár úgy, mint rendes elöljáróság, akár úgy, mint rendkívüli megbízottak. Több ilyet ismerünk:
1. Tresvili capitales. Az ő feladatuk volt, hogy segítsenek a legmagasabb hivatalnokoknak bírói funkciójukban, főleg a bűnügyekben. Először Kr. e. 289-ben nevezték ki őket. A bűnügyekben nem volt joghatóságuk, például nem rendelkeztek »jus prensionis«-szal, tehát letartóztatási joggal. Ők hajtották végre a halálos ítéleteket, például ők fojtották meg a Catilina-féle összeesküvés résztvevőit a Carcer Tullianumban. Ők gyakorolták a felügyeletet Róma városa rendőrsége felett. Ők segítettek az aedilis-eknek a tiltott könyvek elégetésében, Ők vádolták a letartóztatottakat a börtönben.
2. Tresviri epulones. Ez egy papi testület volt, amely a nyilvános lakomákon segédkezett. Testületüket Kr. e. 196-ban alapították, hogy az »epulum Jovis«-t, a Jupiter tiszteletére rendezett lakomát felügyeljék a Capitoliumon. De a szolgálatuk nélkülözhetetlen volt a diadalmeneteknél, a császári születésnapokon, templom felszentelésekor, a magánszemélyek által rendezett játékokon, amikor megvendégelték a népet. A szenátus a Capitoliumon ebédelt.
3. Tresviri monetales. Ők felügyeltek a pénzverdére. A polgárháborúig időről időre nevezték ki őket, csak később lettek állandó hivatalnokok. A szenátus felügyelete alatt működtek, így csak a rézpénz verését ellenőrizték. Az arany- és ezüstpénz verése kizárólag a császár ellenőrzése alá tartozott.
4. Ceasar, Pompeius és Crassus szövetsége - az ún. első triumvirátus - tulajdonképpen magánszövetség volt, ezért őket voltaképpen nem is illetné meg a triumvirátus elnevezés. A Hispániából hazatérő Caesar az ottani győzelmeire támaszkodva Kr. e. 59-ben konzulságra pályázott. Pompeius ugyanekkor tért vissza Keletről, ahol előbb a kalózoktól tisztította meg a Földközi-tengert, majd Mitridátészt győzte le, végül 63-ban elfoglalta Szíriát és Jeruzsálemet. Crassus nevéhez a Spartacus-féle rabszolgalázadás leverése fűződik. Róma népét fényes ünnepi játékokkal próbálta megnyerni a maga számára. Kr. e. 60-ban a három férfi szövetséget kötött egymással, mivel az adott pillanatban egyikük sem ragadhatta magához az egyeduralmat. Ezután Caesar a gallusok és a germánok elleni háborúban növelte a dicsőségét. Kr. e. 55-ben Pompeius és Crassus konzulságot viselt. Leteltével Crassus Syriát kérte tartományul, abban a reményben, hogy ott tovább növelheti a gazdagságát. De a pártusok elleni háborúban csapdába csalták és meghalt. Pompeius a szövetség zálogaként feleségül vette Caesar leányát, akinek a halála után a viszonyuk megromlott. 49-ben Caesar átlépve a Rubiconon, megütközött vele. Pompeiust végül a katonái ölték meg. A szövetségből egyedül Caesar maradt, aki diktátor lett.
5. Antónius, Octavianus és Lepidus voltak a tagjai az ún. második triumvirátusnak. Illetve a »tresviri reipublicae constituendae« nevű szövetségnek. E szövetség a lex Titia (Kr. e. 43) alapján nyert törvényes megbízást arra, hogy a törvényeket az alkotmány megszilárdítása céljából vegye revízió alá. Caesar Octavianust jelölte ki örököséül, aki Caesar halála után felvette az Augustus nevet. Antónius azonban felismerve Octavianusban a leendő vetélytársat, nem szolgáltatta ki neki Caesar kincseit. Ezért Octavianus hadat üzent neki. Antónius Lepidushoz menekült Galliába. Később mindketten visszatértek és kibékültek Octavianusszal. Megalakítva a második triumvirátust, megosztoztak a birodalmon. Miután Philippinél Kr. e. 42-ben leverték a Caesar-gyilkos Cassius és Brutus hadait, Antónius elment Egyiptomba Kleopátra királynőhöz, Lepidus Afrikába, Octavianus visszatért Itáliába.
Szövetségüket újból megújítva Antónius zálogképpen feleségül vette Octavianus húgát, Octaviát. De az ellentétek kiéleződtek. Octavianus előbb Lepidust száműzte, aztán Actium közelében Kr. e. 31-ben döntő csatában megverte Antóniust, aki Egyiptomba menekülve öngyilkos lett. Így lett egyeduralkodó Octavianus - a későbbi Augustus császár.
BF

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages