Üszög

Teljes szövegű keresés

Üszög vagy üszök (gangraena nosocomialis), félelmetes betegség, amely a régibb időkben a túlzsúfolt kórházak sebészi osztályain, háboru esetén felállított tábori kórházakban lépett fel. Lényegére nézve sebferőzési bántalmat értünk alatta, amely bármilyen sérülés jelenléte alkalmával kifejlődhetik ugyan, de kiválóan mégis kicsiny bőrsérülésekhez csatlakozik. A fertőzés következtében a seb körényke sárgás-szürkévé lesz és a szövetelhalás és rothadási bakteriumok behatása következtében bőzös péppé folyik szét, azaz elüszkösödik. Hogyha a kórházi Ü. fellépése idejében a sebfelület már sarjakkal rendelkezik, akkor első sorban ezek vesztik el élénk vörös-húsvörös szinüket és szennyes szürkés-sárga pépes törmelékes anyaggá alakulnak, elüszkösödnek, mire azután a sebváladék is megváltozik és a seb bőzös savós folyadékot választ el. A szövetek ezen elhalása és elüszkösödése rövid idő alatt nagy kiterjedést vehet fel és egész végtagok az Ü. áldozataivá lehetnek. Tovaterjedése alkalmával nagyobb edények felmaródása által nagyfoku vérzések, a fertőző anyagnak az általános vérkeringésbe való jutása által vérfertőzés, evvérüség (septichaemia) jelentkezhetnek, amelyek természetesen a beteg életét a legnagyobb mértékben veszélyeztetik. A kórházi Ü. azonban nem minden esetben válik ily végzetessé: előfordul gyakran, különösen az újabb anti- és aszeptikus kezelés mellett, hogy az Ü. elhatárolódik (demarkálódik) és az elhalt részlet eltávolításával (műtét által) a folyamat szerencsésen véget ér. A klinikati tünetek közül a betegségnek már kezdeti szakában jelentkező láz, étvágytalanság, hányási inger, általános levertség és gyengeség említendők fel. A gyógykezelést illetőleg kezdetben bemetszések, nedves kötések alkalmazásával iparkodunk a folyamat tovaterjedésének határt szabni; későbben legcélszerübb az elhalt részletre száraz kötést tenni és a folyamat elhatárolódása után az elhalt szöveteket műtét által kiküszöbölni. - A molát l. Méhüszög.
Ü. mint növénybetegség első sorban az Ü.-gombák által a növényekben okozott betegség, mely abban jelentkezik, hogy a megtámadott növények egyes részein a szövetek szétroncsoltatnak s helyüket barna vagy fekete pornemü anyag foglalja el. E fekete pornemü, sokszor zsíros tapintatu anyag az Ü.-gombák spóráiból áll, amelyek egyes esetekben a megtámadott s rendesen eltorzult növényrész külbőre által vannak betakarva, sokszor azonban, mert a gazdanövény bőre is teljesen szétroncsoltatott, szabadon láthatók (l. a Növénybetegségek képmellékletét). A spórák képződése a legtöbb Ü.-gombánál a gazdanövény bizonyos meghatározott részéhez van kötve, igy a gabonafélék por- és kőüszökét okozó gombák mindig csak a kalászokban és bugákban, az Ustilago antherarum Fr. nevü gomba, mely a szegfűfélékben élősködik, mindig csak a megtámadott virágok portokjaiban képzi spóráit; mig egyes Ü.-gombák, mint p. a kukorica közönséges üszkét okozó Ustilago Maydis Tul (l. Kukorica), a gazdanövény minden részében, még a gyökerekben is, produkálhatnak spórákat s okozhatnak torzulásokat. Ami az infekció végbemenését illeti, az eddigi vizsgálatok azt tanusítják, hogy rendesen csakis az egészen zsenge, éppen kikelt növényekbe képesek az Ü.-gombák csirái behatolni s csak ritábban támadhatják meg az idősebb növényt; de akkor is ennek csupán legfiatalabb szövetei azok, amelyek az Ü.-csirák behatolásának utat nyujtanak. Az Ü.-gombák számos fajban ismeretesek, s igen sok növényen élősködnek; legtöbb kárt tesznek mégis a gabonafélékben (l. Árpabetegségek és Gabonaüszög). Kártételeik ellen főleg az által védekeznek, hogy a vetőmagban levő Ü.-spórákat bizonyos eljárásokkal a vetés előtt tönkre teszik. Az Ü.-gombák a következő nemekre különülnek: Ustilago, Sphacelotheca, Schizonella, Tolyposporium, Tilletia, Entyloma, Melanotaenium, Urocystis, Tuburcinia, Daossansia, Schroeteria, Thecaphora, Sorosporium, Graphiola, Schinizia, Tubercularia.
Ü.-nek nevezik a fás növényeken, különösen a gyümölcsfákon rendesen a kései fagyok által okozott ama sebeket is, melyeknél a kéreg elfeketedik, összeaszik s kiszárad, s amely káros elváltozás gyakran a fatestre is áthat. Az ilyen Ü.-sebeket a kertészek ugy gyógyítják, hogy az elhalt részeket kivágják s utána a sebhelyet kátránynyal bekenik.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages