Gyaluló gép,

Teljes szövegű keresés

Gyaluló gép, fára, sima néha sik fölületek, deszkák, pallók éleinek simítására vagy hornyolására, v. párkányolásra is szolgál. A kész munkafölület természete szerint van Gy., mely csak sima, de nem sik fölületet készít és van olyan, mely simítás mellett a fölületet sikra is gyalulja. Az első csoporthoz azok a Gy.-ek tartoznak, melyeknél a tárgyat ugynevezett tápláló-hengerekkel szilárd, sik asztalon, forgás közben, a szerszám alá hozzuk. A tárgy felső fölülete itt a kés működése folyamán ugyanazt az alakot nyeri, melylyel annak alsó fölülete bir. Más szóval, ezek a Gy.-ek párvonalasan gyalulják meg a fát, és igy párvonalasan működő Gy.-nek nevezzük (l. 1. ábra).

1. ábra.
A Gy-ek más csoportja a tárgy munkafölületét simára és sikra gyalulja. A fát e célból egy pontosan sikban vezetett szánon rögzítjük és a hosszuélü késekkel v. vésőszerü szerszámmal ellátott tárcsa alatt vagy mellett elvezetjük. A szerszám, melynek éle forgás alatt sikot ir le, a munkafölületet is sikká alakítja. (l. 2. ábra).

2. ábra.
Végre van még egy harmadik Gy.-faja is, a fölületi Gy., mely a munkafölületet éppen csak megmunkálja, egyengeti (l. 3. ábra). Ezek, miután a fát az alant fekvő késfej fölött kézből elvezetjük, kézi Gy.-nek is nevezzük. Miután itt már a megmunkált fölületrész a Gy. asztalán vezetékül szolgál, a forgács állandóan azonos vastagságu lehet ugyan, de a fölület nem lesz sik. Ez a háromféle Gy. a szerszám elrendezése szerint különböző változatban fordulhat elő. A párvonalas és a

3. ábra.
fölületi Gy.-en egyenes vagy alakos késeket használhatunk, melyek a forgó tengely körül ugy helyezkednek el, hogy a késélek hengert, ill. forgácstestet irnak le. Néha a kés él csavarvonalas, sőt sik elérésére még a gépasztal sikjában álló kést iktatnak be. Miután a kések rendesen hengert irnak le, ezeket a Gy.-eket még hengeres Gy.-eknek, és mert a fát a rostok hosszában munkálják meg, hosszanti Gy.-eknek is mondjuk. A sik Gy.-eknél a kések sik tárcsán rendezvék el, mely függőlegesen v. vizszintesen áll, a fát pedig a rostokra merőlegesen és harántosan forgácsolják, amiért tárcsás vagy harántos Gy.-eknek is nevezzük. A hengeres Gy.-nél a késtartón rendesen 2, a tárcsás Gy.-en 2-12 kés van elhelyezve. A hengeres késfejek átmérője D = 100-350 mm.; forgási számuk n = 1200-4000. A késélek hossza l = 75-750 mm.; sőt néha még ennél is több. A tárcsás Gy.-eknél a tárcsa átmérője D = 250-1500 mm.-ig terjed, fordulatszámuk n = 150-2500. A párvonalasan működő Gy.-ek a késfejek száma szerint 1, 2, 3, 4, 5 késfejüek is lehetnek, ugy hogy a fát egyidejüleg 1, 2, 3, 4 oldalon is megmunkálják. Vannak még számos különleges munkákhoz szerkesztett Gy.-ek is. Eddig a Gy.-eket külföldről kellett hozatni; ujabb időben hazánkban is készítenek már ilyeneket.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem