NŐSTÉNY

Teljes szövegű keresés

NŐSTÉNY, fn. tt. nőstény-t, tb. ~ěk, harm. szr. ~e. 1) Általános nevezete azon állatoknak, melyek nem a hímnemhez tartoznak. Nőstény és hím között való különbség. 2) Átv. ért. a növényekre nézve l. , fn. 2) Mint melléknév általán minden emlős állatra alkalmazható, kivált azokra, melyeknek nemet jelentő különös nevök nincsen, pl. nőstény bárány, nőstény nyúl, nőstény tokló, nőstény macska, nőstény orozlán; ellenben a nőstény ló inkább kancza; a nőstény kutya: szuka; a nőstény szarvas és némely más szarvasmarha: tehén; a sörtés: eme, emse vagy magló. A madarak több nemeinél a nőstény inkább jércze; de a verebet talán azért, mivel igen szeret nőszni, rendesen nősténynek nevezik, valamint hímét a nagyobb bujaságra mutató kan névvel illetik. Az emberi nőnem csak népies és tréfás gúny-nyelven: nősténynép vagy nőstényszer.
Hogy e szónak gyöke a rokon jelentésü , abban kétség nem lehet. Kiképzett alakjára nézve leginkább hasonló a jövötény és növötény szókhoz, melyek törzsökei eredeti alakban a jöved és növed önható igék, s lett belőlök jövedény, növedény, rokon hangváltozattal jövötény, növötény. E hasonlat szerint a nőstény törzsöke lehetett nőiesd vagy nősd, mint es-d, kez-d, ol-d, tol-d, s a nőstény am. nőiesedő, nősdő, s még ny képzővel nősödény, nősdény, vagyis oly nőies alany, mely az állati növést, szaporodást közvetlenül előmozdítja. A hímállatok nevei közől alakra hasonlónak látszik hozzá: ártány (= ortány), mely jelent kandisznót, herélt állapotban. Némelyek szerint nőösztön módosúlata.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages