zsák

Teljes szövegű keresés

zsák főnév -ot, -ja
1. Rendsz. jutából, durva kendervászonból v. erős, nehezebben szakadó papírból készített, hosszúkás, egyik végén nyitott, beköthető, tömlőszerű tartó, amelybe mindenféle holmit, kül. apró szemű v. darabos anyagot lehet tölteni, tömni, s amelyben főleg ilyen anyagot szoktak szállítani, tartani, tárolni. Gabonás, gyapjús, hagymás, szenes zsák; tele, üres zsák; hosszú, keskeny, rövid, széles zsák; a zsák feneke, szája; (meg)telik a zsák; zsákba önt, rak, tesz vmit; a gabona a zsákban van, marad; a zsákból kiönt, kiráz, kiszór, kivesz vmit; beköti a zsákot, a zsák száját; zsákot foltoz, varr; megtölti, megtömi a zsákot; tartja a zsákot; zsákkal takar le vmit. Szóláshasonlat(ok): (népies) összeesik, mint az üres zsák: erőtlenül összerogy; feszít, mint két cső tengeri egy zsákban.  Elment a pap almát lopni, Elfelejtett zsákot vinni. (népköltés) A piacon zsákokban árulták a piros rózsapaprikát meg a fehér szárazbabot. (Kosztolányi Dezső) A vonattetőn hasaltam keresztben, | hoztam krumplit; a zsákban köles volt. (József Attila) || a. Ez a tartó a benne levő anyaggal, kül. gabonával, élelmiszerrel együtt. Zsákot cipel, emel, hord, visz; felemeli, felrakja a zsákot; kiönti, kirakja, kirázza a zsákot; görnyed a nehéz zsákok alatt. Szóláshasonlat(ok): olyat esett, mint egy zsák: nagyot esett; elvágódott.  Karját a szeme elé emeli, és zsákként dől el oldalt az ágyú mellett. (Gárdonyi Géza) Cipelj zsákot a piacon; –| tanulj, vagy ne tanulj ki szakmát – | a tőkéseké a haszon. (József Attila) || b. (ritka) Homokzsák.  A mellvéd zsákjait feltorlaszolták, … az ágyú helyre volt állítva. (Jókai Mór) || c. Hátizsák. Lecsatolta válláról a zsákot.
2. (rendsz. -val raggal) Akkora mennyiség, amennyi ebbe a tartóba belefér. Megvan ez egy zsák. Adjon még egy zsákkal. [Mennyi búzát vett? –] Két zsákkal. || a. jelzői használat(ban) Ilyen mennyiségű; zsáknyi. Egy zsák dió; négy zsák liszt; tíz zsák cement. || b. (átvitt értelemben, népies) Zsákkal: nagy mennyiségben; bőven. (szójárás) Sándor, József, Benedek zsákkal hoznak meleget: március közepe táján rendsz. megkezdődik a tavaszi felmelegedés.  Ez volt legutolsó panaszod? – Zsákkal van még, barátom. (Vas Gereben) Az anyósnak … csak „német lány” maradt a menye, akit ridegen fogadott …, pedig „zsákkal hozta a pénzt” (Móricz Zsigmond)
3. A zsák (1) anyaga; a zsákvászonból egy darab; zsákdarab. A háború végére annyira lerongyolódott, hogy zsákba és rongyba kötözött lábbal járt.
4. (ritka) Egyszerű, dísztelen, szegényes öltözék.  Kacagány helyt Szűk zsákot viselünk. (Arany János) || a. (történettudomány) Gyász v. vezeklés jeléül felöltött durva öltözet, zsákszövetből való ruha. Zsákba öltözött, és hamut hintett a fejére.
5. (halászat) <Nagy hálón> kisebb térfogatú, zsák (1) alakú kiöblösödés, amelyben a befogott halak összegyűlnek, összeszorulnak. || a. (műszaki nyelv) Vmely eszköznek, készüléknek zsákszerű része, tartozéka. A porszívó zsákja.
6. (átvitt értelemben, ritka, katonaság) <Háborúban> a támadó csapatok által körülzárt, bekerített terület, ahol sok ellenséges katona zsúfolódik össze; katlan. Zsákba kerül; zsákba zár.
7. (átvitt értelemben, repülés) Kisebb kiterjedésű, lefelé tartó légáramlás; ha a repülőgép belejut, hirtelen lejjebb csúszik, és zuhanáshoz hasonló érzés keletkezik a benn ülőkben; légzsák.
8. (átvitt értelemben, bizalmas, tréfás) Gyomor, belek, bendő. Megtöltötte a zsákját. || a. (átvitt értelemben, bizalmas) Feneketlen v. telhetetlen zsák: pénzsóvár, kapzsi v. falánk ember.
9. (átvitt értelemben, régies) A pap(ok) zsákja: az egyházi személyek nyereségvágya. Szóláshasonlat(ok): telhetetlen, mint a pap zsákja.  A papok nagy torku zsákja Már akkor is megvolt … (Arany János) A pap a saját zsákját tömi, pedig a községre illenék gondolnia. (Mikszáth Kálmán)
Szólás(ok): benne van a zsákban: bajba keveredett, nem tud a bajból kiszabadulni; (népies) majd elválik, hány zsák(kal) telik: majd kiderül, mennyire telik a dicsekvő, hencegő erejéből; majd meglátjuk, mennyit bírsz; ld. még szeg. Közmondás(ok): Megtalálja zsák a foltját, (ecetes kanta dugóját): a) mindenki megtalálja a hozzá illő élettársat; b) minden jómadár a hozzá hasonló jómadarak társaságát keresi.
Szóösszetétel(ek): 1. zsákanyag; zsákbélyeg; zsákcérna; zsákemelés; zsákfonal; zsákhordás; zsákkereskedő; zsákkölcsönzés; zsákkölcsönző; zsákköltség; zsákkötő; zsákmadzag; zsákruha; zsákszoknya; 2. borzsák; esőzsák; gólzsák; hálózsák; hátizsák; homokzsák; kenderzsák; kenyérzsák; lábzsák; légzsák; liszteszsák; méregzsák; molyzsák; papírzsák; papzsák; pénzeszsák; postazsák; szalmazsák; szarzsák; szélzsák; szennyeszsák.
zsáknyi; zsákocska.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages