néz

Teljes szövegű keresés

néz ige -tem, -ett, -zen [e, ë, ë]
I. Látószervével figyel.
1. tárgyas <Személyt, tárgyat, eseményt> ráirányuló szemmel figyel, szemlél. Képet, színjátékot néz; nézi a gyerekeket, a járókelőket, a mérkőzőket; nézi a felhőket, a kirakatot, a tájat, a vonatot; az ablakból nézi, az eseményeket; közelebbről néz vmit; páholyból néz vmit; szemüveggel néz vmit; tükörben nézi magát; nem győzi nézni. Visszafojtott lélegzettel nézi a filmet.  Úri nép jött ment ott: asszony, lány és férfi, | Miklós nézte őket, el is unta nézni. (Arany János) Elővette a kis tükrét, amit Zoltántól kapott, s nézte benne magát. (Móricz Zsigmond) A rakodópart alsó kövén ültem, | néztem, hogy úszik el a dinnyehéj. (József Attila) || a. Néz vkit, vmit: figyelemmel fordul vki, vmi felé, hogy meglásson, megfigyeljen rajta vmit. Nézd csak! Nézd, milyen szép! Mindenki azt nézi itt, ami az érdeklődési körébe vág.  Nézd, új öröm s újult életerő Száll hegyekre, száll most völgyekre. (Berzsenyi Dániel) [A gazda,] mikor az esőt várja, … az eget nézi. (Mikszáth Kálmán) Nézd, újra friss smaragdokat Hazudik a harsány mező. (Tóth Árpád) || b. tárgyatlan Szemét, tekintetét vmerre irányítja. (katonaság) Jobbra nézz! Balra nézz!: <vezényszó:> tiszteletadásként vesd a fejed jobbra, ill. balra!; vhova rám, rád, ránk, rátok, rájuk , utánam, utánad, utánunk, utánatok, utánuk néz; tükörbe néz; a lába alá néz; maga elé néz; vkinek a kártyájába néz; körmére néz vkinek; vkinek a szeme közé néz; mélyen néz vmibe; (a) szemébe néz vkinek, vminek; mélyen néz vkinek a szemébe; néz, de nem lát: elmereng, úgy, hogy figyelme nem irányul az előtte levő személyre v. dologra. Nem ide néz, hanem oda. Nem oda nézett, ahol vmit láthatott volna. (szójárás) A napra lehet nézni, de rá nem.  És amint sereg kél szürke por ködéből, Ugy kel a sohajtás a fiú szivéből; Aztán csak néz, csak néz előre hajolva, Mintha szive lelke a szemében volna. (Arany János) Ahogy végre az órára nézek, látom, hogy tizenegy már elmúlt. (Gárdonyi Géza) || c. (átvitt értelemben)  Ábrándozás az élet megrontója Mely, kancsalúl, festett egekbe néz. (Vörösmarty Mihály) || d. tárgyatlan (túlzó) Rám, rád, ránk, rátok, rájuk se tud nézni: a) nagyon utál engem, téged stb.; b) nagyon haragszik rám, rád stb.
2. tárgyatlan és tárgyas Vhogyan néz (vkit, vmit): miközben szemét, tekintetét vhova irányítja, abból v. arcából, testtartásából vmilyen érzés, hangulat, magatartás sugárzik, árad. Bánatosan, nyájasan, tunyán néz; derűsen, vidáman néz: vidám az arca, derűs a tekintete felülről néz vkire; félvállról néz vkire; ferde szemmel néz vkire; görbén néz vkire; görbe szemmel néz vkire; száraz szemmel néz vmit; nagyot néz. Komoran nézett rám. Szomorúan néz utánunk. Ijedten nézett oda, ahonnan a lövés hallatszott. Aggodalmas arccal nézte beteg leányát. Szóláshasonlat(ok): Néz, mint a bagoly; néz, mint borjú az új kapura; úgy néz rá, mintha apját-anyját megölte volna; úgy néz, mint akinek nem jutott dinnyeföld; úgy néz, mintha döfni akarna; úgy néz, mint a sült hal.  Respublica, szabadság gyermeke | … most üdvözöllek én; Hisz akkor úgyis hódolód elég lesz, Ha a magasból ellenidre majd | … diadallal nézesz. (Petőfi Sándor) Ha valakiről hírül vette a gazda, hogy sötéten, gyilkosan, gyanúsan néz, akkor annak jaj volt. (Móricz Zsigmond)
3. tárgyas Vkinek, vminek néz vkit, vmit: tekintetét ráirányítva más vkivel, vmivel tévesen azonosít vkit, vmit. Bocsáss meg, de a sötétben a sógoromnak néztelek.  Amint az erdőből a tisztásra értek, Ott állt a sok – süveg – kit vitéznek néztek. (Jókai Mór) || a. tárgyas (átvitt értelemben) Vkit vminek, vmilyennek vél, képzel, gondol. Minek nézel engem? Hülyének néz téged.  Hát bolondnak néz engem az árvaszék? (Mikszáth Kálmán) Esti boldog volt …, hogy másnak nézték, mint ami. (Kosztolányi Dezső) || a. (bizalmas, rosszalló) Mire nézed a napot?: ne lustálkodj, láss hozzá a dologhoz!
4. tárgyas (bizalmas) Választani, venni, vásárolni készülve, szemlélődve keres vmit, vkit. Ruhának valót néz a boltban. Nézz magadnak játszótársat!  Megcsöndesűl a táncterem: S a hölgy, kit a legény vezet, Pihegve néz ülőhelyet. (Arany János) Jó lenne talán ugye, ha disznót vennénk? Nézzen majd azt is. (Gárdonyi Géza) || a. tárgyatlan Vki, vmi után néz: keres vkit, vmit; jár utána, hogy megtalálja, megszerezze. Állás után, munka után néz; feleség után néz.  Anna hatodik hónapja szolgált nála … Úgy hozzászokott, hogy el sem tudott helyette képzelni mást … Nem is nézett új lány után. (Kosztolányi Dezső) || b. tárgyatlan Utánam, utánad, utánunk, utánatok, utánuk néz: ellenőrzés végett megtekinti, hogy én, te stb. elvégzem-e, elvégzed-e a kiszabott v. vállalt munkát. A gazda mindennap utánunk nézett. || c. Vki után, vkire, vmire néz: ügyel, vigyáz, gondja van rá, figyeli hogy mit csinál nem történik-e baja. Nézz néha a tejre, nehogy kifusson. Nézz a gyerekek után!
5. tárgyatlan Vmibe néz: vmit kinyit v. szétszed, vhova benyit, hogy ott kutasson, v. vkit, vmit (meg)keressen. A fiókjába, a táskájába néz; a szobába néz; (tájszó) vkinek a fejébe néz: szétválasztja vkinek a hajszálait, kül. azért, hogy tetveket keressen a fején.  Nagyanyám befogott komoly munkára: – Gyere csak, kisfiam, nézzél a fejembe. (Móricz Zsigmond)
6. tárgyatlan Feléje se(m) néz vkinek: vkinek elkerüli a házát, hosszabb ideig nem látogatja meg.  Hiába üzenget neki szegény Maris, … rá sem hederít, felé sem néz. (Mikszáth Kálmán) Tíz év óta feléd se néztem. (Kosztolányi Dezső)
II. Más érzékszervével v. gondolatban figyel.
1. tárgyatlan Vhova, vmerre, vmire néz: gondolatait vmerre, vmire irányítja. Elébe néz vminek; a múltba, a jövőbe néz; a mélyére néz a dolognak alaposan, gyökeréig megvizsgál vmit; derűsen, vidáman néz a világba: sorsát, jövőjét illetően nincsenek gondjai; bizakodó, derűlátó.  Ne nézz, ne nézz hát vágyaid távolába: Egész világ nem a mi birtokunk. (Vörösmarty Mihály)
2. tárgyatlan (bizalmas) Vmire néz: különös figyelemmel fordul feléje; gondja van rá; törődik vele. Csak a haszonra, a pénzre néz; nem néz semmire; (bizalmas) kicsire nem néz: csak nagy, fontos dolgokkal, nagy mennyiséggel, jelentős összegekkel törődik, a kicsi nem számít neki, csekélységekre ügyet sem vet. Száz forintra nem nézek.  Van minekünk egy kis pénzünk, De a pénzre mi nem nézünk. (Petőfi Sándor) Azért gavallér a főfiskális, hogy ne nézzen egy pár forintra. (Mikszáth Kálmán) || a. Vmit néz: a) törődik vmivel; érdekli vmi. Csak a maga hasznát nézi. Nem a külsőt nézi, hanem a belső értéket.  Szégyen ez, nagy szégyen, de nem a pénzt nézem: Hisz a becsületem van a serpenyőben. (Mikszáth Kálmán); b) vmire törekszik; vmit tervez. Csak azt nézd, hogy mielőbb keresni tudj! Sokan csak azt nézik, hogy olcsón vásárolhassanak. || b. tárgyas és tárgyatlan Vkit, vmit v. vkire, vmire néz: tekintettel van rá; tekintetbe veszi; figyelemmel van iránta. Ha apádat nem nézném, … Nem nézett arra se, hogy milyen szolgálatot tettem neki.  Kegyelem, kegyelem, nemes lelkű vitéz! | Ha semmi másra nem: ifjuságomra nézz. (Petőfi Sándor) „Király, ha nem nézném vitézi voltomat, Majd fejedhez verném hét tollu botomat.” (Arany János) Az én apám bús, szegény ember, De ha nem nézné a fiát, Megállítná ezt a nagy, földi Komédiát. (Ady Endre)
3. tárgyas (csak felszólító módban) (bizalmas) Néz vmit: tapasztalás útján megbizonyosodik vmely esemény bekövetkezése v. vmely kutatás, próbálkozás eredménye felől. Nézzük, mit fog mondani! Nézzük, megtalálja-e a sötétben! Hadd nézem, fel bírok-e még emelni egy tele zsákot!
4. tárgyas (felszólító módban) (bizalmas) Nézd, nézze stb.: figyelj(en stb.) csak ide, arra, amit mondok, mondani akarok!; gondold (gondolja stb.) meg jól! Nézzük most már, hogyan állunk ezzel a kérdéssel!  Nézze, … most segíthetne rajtam … Hálás leszek érte. (Kosztolányi Dezső) Nézze csak, én három éve mindennap felolvasok egy vak öreg úrnak. (Móricz Zsigmond) || a. tárgyas (csak 2. személyben, ill. megszólításban) (bizalmas) nézd, nézze, nézzétek nézzék, …: nagyon kérlek v. kérem, …. azt tanácsolom, hogy … Nézd, most ne menj el hozzá.  Nézd, bajtárs, tedd meg ezt a barátságot. Vedd át e sürgönyt. (Jókai Mór) Szép proletár, hova mégy? No fiam, nézd, állj meg a szóra! (József Attila) || b. tárgyas (bizalmas) No nézd (csak)!: hát nem furcsa, nem csodálatos? No nézd, milyen szemtelen! No nézd csak, mit tud ez a gyerek!  No nézd a tacskó! (Gárdonyi Géza) Már nem is merem tegezni … nevelő úr! … No nézd csak . (Móricz Zsigmond)
A 209. lap második hasábjának legutolsó sorában, a II. 4. sz. jelentés || a. értelemárnyalatának értelmező szövegében az „ill. megszólításban” szavak helyett ez olvasandó: ill. 3. sz-ű udvarias megszólításban)
5. Vhogyan néz vkit, vmit: vmilyen módon gondolkozik felőle, vmilyen véleménye van róla. Vmilyen szemmel néz vkit, vmit; vmilyen szemüvegen néz vmit; rózsaszín szemüvegen (át) néz vmit; sötét szemüvegen (át) v. szemüveggel néz vmit. || a. (bizalmas) Úgy nézem: a jelekből úgy gondolom, úgy vélem. Úgy nézem, már nemsokára itt a tavasz.  Micsoda föld ez a vidék, Hogy itt a nap száll keletre? | … Szólt egy bajnok: én ugy nézem, Hogy lement az déli részen. (Arany János) Úgy nézem én bátya, hogy az ördögnek tartoztunk egy úttal. (Mikszáth Kálmán)
6. (népies, régies) tárgyas Vmennyire becsül, értékel vkit, vmit. Kevésbe, kevésre néz; nagyra …; sokba v. sokra néz vkit; többre nézi.  Téged, oh dicső fejdelmi nép, Még hadvezérednél is többre nézlek. (Madách Imre)
7. tárgyatlan (kissé választékos) Vmi elé néz: vmit vár. Anyai örömök elé néz. Izgatottan néz a holnapi nagy nap elé. Jó termés elé nézünk az idén.
III.
1. tárgyatlan Vmerre, vmire néz: a) <nyílás, rendsz. ablak> olyan irányban van elhelyezve, hogy rajta keresztül vmerre, vhova lehet látni v. kijutni; vmerre nyílik. A szobám ablakai oda néznek, ahol a felvonulók el szoktak haladni. A hátsó ablakok a völgyre néznek.  A takaros … régimódi ház úgy épült, hogy csak két ablaka nézett az utcácskára. (Kosztolányi Dezső); b) <lakás, lakásrész, épület> úgy épült, hogy bejárata, eleje, homlokzata v. ablaknyílásai vmely irányban, vminek az irányában helyezkednek el. A ház délre néz. A homlokzat a Dunára néz. A szoba észak felé néz. A veranda a kertre néz.
2. tárgyatlan (népies) Vmi néz vkire: vmiben részesedni fog vki; vmi vár rá. Szép, nagy örökség, sok pénz nézett rá.  Gyönyörű birtok néz Sárára. (Kemény Zsigmond) Köszönöm, köszönöm felséged kegyelmét, Méltatlan öcsémről ily jó hiedelmét … Neki már világ és törvény szerint vége, Jól tudom, rám nézne földi öröksége. (Arany János)
3. tárgyas (elavult) Vmi néz vmit: vmi illet vmit, vonatkozik vmire.  Ami a gyűjtemény összeállítását nézi: dicsérve kell említnünk, hogy gyűjtő szem előtt tartotta a változatosságot. (Arany János)
Szólás(ok): ld. ég, farkasszem, kancsó, kert, pohár, vág, vasvilla.
Igekötős igék: alánéz; átnéz; benéz; belenéz; elnéz; felnéz; félrenéz; hátranéz; hazanéz; idenéz; keresztülnéz; kinéz; körülnéz; lenéz; megnéz; mellénéz; odanéz; összenéz; ránéz; széjjelnéz; szembenéz; szertenéz; szétnéz; túlnéz; utánanéz; végignéz; visszanéz.
nézdel; nézett; nézgél; nézhető.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem