kiáll

Teljes szövegű keresés

kiáll ige
I. tárgyatlan Kívülre áll.
1. Vmely kívül levő v. külsőnek tekintett helyre megy, és ott megáll. Kiáll a folyosóra; kiáll a ® placcra; kiáll az udvar közepére, az utcára; kiáll az ® utcasarokra.  Marcinak Hortobágy volt rendes tanyája, | … Kiállt az országút síkjára, s az utas Száz lépésről látta, hogy majd lesz nemulass. (Petőfi Sándor) Az volt a szokása, hogy vasárnap délután kiállott a kiskapuba. (Móricz Zsigmond) || a. <Több ember közül kilépve v. zártabb, nem szem előtt levő helyről előlépve> vmely szabadabb, nyíltabb helyen megáll. Kiáll a ® hordóra; kiáll a szoba közepére; kiáll a sorok elé. Kiállt és beszélni kezdett.  Háromszor kerülte az [= Toldi] meg a korlátot; Nem kerűli többször, kiáll a középre. (Arany János) A szónoklatnál az ember szemtől szembe kiáll az emberek előtt. (Móricz Zsigmond)
2. Kiáll vhonnan: vmely bent levő helyet, vminek a belsejét elhagyja, azon kívül levő helyre lép, és ott megáll. (iskolai) Kiáll a padból: a padból a pad mellé áll. || a. A vele együtt haladók közül kilépve, tőlük elszakadva megáll, rendsz. azért, mert nem tud v. nem akar a többiekkel együtt haladni. Kiáll a menetből, a sorból.  Alig állt ki a táncsorból [= a táncolók sorából], midőn a cerimóniamester [= az udvari szertartásmester] kiszólítá az előszobába. (Jókai Mór) || b. (sport) A játékosok közül kilépve a játékot abbahagyja. Sérülése miatt kénytelen volt kiállni. || c. (átvitt értelemben) Kiáll (vhonnan): vmely társasjátékot abbahagy, nem vesz részt benne tovább. Kiáll a játékból. Kiáll a kártyázók közül. || d. (ritka, régies) <Iskolából> kimarad, tanulmányait abbahagyja.  Már kiállt az iskolából, lehet tizenhárom-tizennégy éves. (Tolnai Lajos) Az iskolából az „abé-ab”-nál [= a legelemibb ismereteknél] állott ki. (Mikszáth Kálmán)
3. Vmely magasabban fekvő, a környezetből kiemelkedő helyre megy, és ott megáll. Kiáll a bástyára, a hegycsúcsra.
4. Mérkőzés, harc, megvívására megjelenik a küzdőtéren. Kiáll vkivel v. vki ellen; ® birokra kiáll. Ki mer velem kiállni?  No s fiúk, birokra, hadd lássuk, ki áll ki? (Arany János) Nyolcvanötezer polgár állott ki fegyveresen a katonai erő ellen. (Móricz Zsigmond) || a. (átvitt értelemben) Kiáll a gátra, a küzdőtérre, a porondra; kiáll vkivel, vmivel v. vki, vmi ellen: magatartásával, cselekedeteivel kifejezi, hogy kész vkivel, vmivel felvenni a harcot. Bátran kiállt a fasizmus ellen.  Rajta, nemes lelkek! álljunk ki a gátra, | Már Európában csak mi vagyunk hátra. (Csokonai Vitéz Mihály) Egy korty: s az ördöggel kiállunk. (Arany JánosBurns-fordítás) || b. (átvitt értelemben) Vmely ügy érdekében szót emel, vkinek, vminek a védelmére kel. Kiáll vkiért, vmiért v. vki, vmi mellett; kiáll elveiért, az igazságért, meggyőződéséért; kiáll a népért.  El sem feledte ezt a szerecsen király, Azért a magyarok védelmére kiáll. (Petőfi Sándor) Kiállok és megmondom nektek az igazat. (Karinthy Frigyes) Édesanyám … hihetetlenül ki tudott állani az igazság mellett. (Móricz Zsigmond)
5. Kiáll (vhonnan): <tárgy, ritk. személy> kijjebb van, mint a körülötte levő egyéb tárgyak v. mint a környező felület. Kiáll minden ® csontja; kiáll vmi a földből. Kiáll egy szög a falból. Kiáll egy könyv a többi közül.  Kiáll a hegy, tenger szigetje-formán A pocsolyából. (Arany János) Csupa somogyi fiú, s van közte egy, akinek a feje kiáll a csapatból, mint búzatáblába tévedt rozsszál. (Gárdonyi Géza) Gyár-marta szép, sovány, bús alvó, Melle horpadt, válla kiáll. (Ady Endre)
6. (átvitt értelemben) Vmi(jé)ből kiáll: <fájdalom, fájás vmelyik testrészében> megszűnik. Kiáll a fájás a fogából, karjából.  Ha lett volna a lábában fájás, az is kiállt volna belőle. (Jókai Mór)
7. (ritka, bizalmas) <Testrész, rendsz. kéz, láb> kimerülve elfárad; kifárad. Kiállt a kezem a cipekedésben.  A fülük már megunta azt a rettentő zsibongást, a lábuk kiállt a nagy tolongásban, a szemük betelt a látnivalókkal. (Tömörkény István) || a. (ritka) <Szív> nem ver egyenletesen tovább; <szívverés> kihagy.  Egy újonnan érkezett fogolytársunk összeesett, és kiállt a szívverése. (Kuncz Aladár)
II. Kibír.
1. tárgyas Elég erős ahhoz, hogy elviseljen vmit, ami neki szenvedést okoz; kibír. Kiállja a betegséget, a csapást, a megpróbáltatást.  A szelek mérgét nemesen kiálltam. (Berzsenyi Dániel) Szép asszonyért, szép lányért az igazi vitéz Tüzet-vizet kiállni, pokolba menni kész. (Garay János) || a. tárgyas (átvitt értelemben, ritka) Kiáll vmit: vminek ellen tud állni. Kiállja vkinek a tekintetét: bátran szembenéz vele.  Csábitólag kandikált a Körte rám; Csábjait ki már sehogy sem Állhatám. (Petőfi Sándor) El nem piruló arccal állta ki férje szilárd, kemény tekintetét. (Jókai Mór)
2. tárgyas <Próbát, vizsgálatot> végig vállal, s a feltételeknek sikeresen megfelel. Nem állja ki az ® összehasonlítást; (átvitt értelemben) kiállja a próbát: a) <tárgy, eszköz, emberi alkotás> megfelel a próba feltételeinek, követelményeinek; b) <állítás, tétel> bizonyos próba ellenére is helyesnek, érvényesnek bizonyul; (átvitt értelemben) kiállja a tűzpróbát: nehéz körülmények között is megállja a helyét; kiállja a versenyt vkivel: valószínű, hogy az elsőségért vívott küzdelemben nem marad alul; kiállja a versenyt vmivel: van olyan jó minőségű, mint az.  [Népünk] tündérmeséi … bármely népfaj hasonló beszélyeivel kiállják a versenyt. (Arany János)
3. tárgyas <Büntetést, kínt> elszenved(ni kénytelen). Kiállja a rámért büntetést; (túlzó) a pokol minden kínját kiállja: borzalmasan szenved.  Le kellett neki feküdni s kiállani a három botot. (Jókai Mór)
4. tárgyas (átvitt értelemben, bizalmas) (Ki) nem áll(hat) vkit, vmit: elviselhetetlennek, ellenszenvesnek érzi v. ítéli, nem szívelheti.  Arról nevezetes, hogy a vöröshagymát ki nem állhatja. (Jókai Mór) Hát nem tetszem neked? … Valld meg, hogy ki nem állhatsz. (Mikszáth Kálmán)
5. (tárgyas igealak tárgy nélkül) (ritka) Meglevő formájában bizonyos ideig megmarad, eltart.  Az új kalap … nem állja ki két hétig. (Vas Gereben)
III. tárgyatlan (ritka, régies) Kiáll vmiből: összetevődik, áll vmiből; bizonyos részekből teljessé egészül ki.  Azt még persze nem tudom, miből fog az első szám kiállani. (Arany János) Csupa játékból áll ki az egész nap. (Jókai Mór)
kiállott.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem