fogad

Teljes szövegű keresés

fogad ige -tam, -ott, -jon
I. Magához v. magába vesz; bebocsát, bevesz; megérkezésénél ott van.
1. tárgyas Magába fogad vkit, vmit: <üreg> férőhelyet ad vkinek, vminek v. magába zárja. A barlang magába fogadja az eső elől menekülőket. Ez a fiók sok könyvet tud magába fogadni.  Hogyha magába fogadt az öröklét bölcseje, a sír: Akkor béke veled. (Petőfi Sándor) || a. Magába fogad: a) <anyag vmely folyadékot, nedvet> részecskéi közé szív, magába vesz. A szivacs sok vizet fogad magába; b) (átvitt értelemben) <személy vmely tanítást> sajátjává tesz, tudásának egészébe beilleszt és megtart. A gyermek mohón fogadta magába mindazt, amit mesterétől hallott.
2. tárgyas (vallásügy, irodalmi nyelvben) Méhébe fogad: <nő> fogan.
3. tárgyas (átvitt értelemben) Keblére, lelkébe, ölébe, szívébe fogad vkit: megszeret, gondoskodó szeretetében részeltet vkit.  Oh te, elzárt hely, te fogadd öledbe A heves ifjút. (Berzsenyi Dániel) Akit egyszer a szívébe fogadott, azzal megosztotta mindenét. (Jókai Mór) A mennyországot látja, amely végre eljött érte, hogy most mindörökre ölébe fogadja. (Krúdy Gyula) || a. tárgyas (átvitt értelemben) Vmi(jé)be fogad vkit: vmiben részesíteni kezd vkit. Barátságába, jóindulatába, kegyébe, szeretetébe fogad vkit; ® gondjaiba fogad vkit; ® kosztba fogad; ® szárnya alá fogad vkit.
4. Házába, lakásába fogad vkit: házában, lakásában helyet ad neki mint vendégnek v. mint hajléktalannak.  Legyen átkos minden betevő falatja, Még annak is, aki házába fogadja. (Arany János)
5. Vmi fogad vkit: vmely helyiség, lakás hosszabb-rövidebb tartózkodás céljára rendelkezésére áll vkinek, nyitva van v. vmely állapotban van az érkező vendég, lakó számára.  A francia Alpok völgyében épült, majdnem villaszerű barakkok fogadtak itt, ággyal, vízvezetékkel és mindennapi hússal. (Kuncz Aladár)
6. tárgyas <Érkező személyt> vendégeként üdvözöl, rendsz. eléje menve, és rendelkezésére áll. Vhogyan fogad vkit: megérkező, megjelenő személyt vmilyen magatartással v. érzelemnyilvánítással üdvözöl; vhogyan látja (I. 11); csókkal, öleléssel, tárt ajtóval fogad vkit; ® rossz képpel fogad vkit. Örömmel fogadott minket. Nem valami szívesen fogadták. Látogatóját a bejáratnál fogadta. Bocsásson meg, hogy csak itt az előszobában fogadom. A külföldi vendégeket a pályaudvaron küldöttség fogadta. A pályára lépő csapatot éljenzéssel fogadták.  Más országokban a királyokat sem fogadják olyan nagy pompával és ceremóniával, mint ezt a vezért fogadták. (Mikes Kelemen) Tudom, hogy jött volna akárki, Nem fogadnál senkit nálam szívesebben. (Petőfi Sándor) Déltájban visszaérkezett Dobó, … a falubeliek ujjongva fogadták. (Gárdonyi Géza) A két fiatal cseléd illedelmesen köszön, az asszony mosolyogva fogadja őket. (Nagy Lajos)
7. tárgyas <Vendégként, látogatóként hozzá érkező személyt> lakásába bebocsát, és elbeszélget vele v. vendégül látja. Vendégeket fogad: szoktak hozzá járni látogatók, vendégek. Délelőtt nem fogad látogatót. Éjjeli látogatót is fogad.  Vendégeket nem fogadtak és csak ritkán hagyták el lakásukat. (Krúdy Gyula) || a. tárgyas <Vmely céllal v. vmely minőségben, kül. hivatalos tisztelgő látogatásra érkező személyt v. hivatali ügyfelet> magához bocsát, hivatalos helyiségbe bebocsát, hogy meghallgassa, beszélgessen, tárgyaljon, v. vmit elintézzen vele. Fogadja a népnevelőket. Lakásán fogadja a vevőket. Ügynököket nem fogadunk. Feleket a hivatalos időn kívül nem fogadnak. Az elnök fogadta a bemutatkozó követet. A küldöttséget a miniszter fogadta. Az Akadémia elnöke fogadta a kitüntetetteket.  Minden áldott nap készültem önhöz … De féltem, hogy terhére leszek, vagy nem is fogad, vagy beenged és aztán ajtót mutat. (Kosztolányi Dezső) || b. (tárgy nélkül) <Hivatalban> a felek rendelkezésére áll. Két óra után nem fogadunk.
8. Vmi fogad vkit, vmit: vmely jelenség kíséri v. követi vkinek a megjelenését v. megnyilatkozását. Az érkezőt hangos éljenzés fogadta. Az előadást közöny fogadta. A kijelentést dermedt csend fogadta.  [Lajos királyt] Követ, és az a hír fogadá már ottan, Hogy Durazzó herceg özvegye, Mária, | Bebocsátást kér. (Arany János) Iszonyú ordítás fogadta megjelentét. (Jókai Mór)
II. tárgyas Vmely céllal magához vesz, vmire alkalmaz v. környezetének, közösségének tagjául felvesz vkit.
1. Vmiül, vminek, vmivé fogad: vmilyen minőségben magához tartozónak nyilvánít vkit. Fiává fogadja; leányának, menyének fogad vkit.  Elszántam … férjemül fogadni a vezért. (Arany János) Nekem úgy sincs senkim a világon, hát ezt a kis lányt itt a magaménak fogadom. (Mikszáth Kálmán) A kegyelmes szultán úgy méltóztatik nyilatkozni, hogy a gyermek bájos … Fiául fogadja őt. (Gárdonyi Géza) || a. (jogtudomány) Örökbe fogad: <rendsz. gyermeket> magához véve olyan jogok részesévé tesz, mintha saját gyermeke volna. || b. Doktorrá fogad: <egyetemen> a tudomány vmely ágának doktorává nyilvánít.
2. <Alkalmazottat> rendszeres szolgálatra szegődtet. Szolgálatába fogad vkit; (1945 előtt) cselédnek, inasnak, segédnek fogad vkit; cselédet, inast, lányt, segédet fogad. Nem bírtak tanítót fogadni a faluba.  Mi egy | rossz csőszt alig tudunk heten fogadni. (Katona József) Ha felcsuporodik [= felcseperedik] a kis istenadta, Nem kell kednek bérest, juhászt fogadnia. (Petőfi Sándor) Végzi, amire fogadták, akár vigyázza a gazda, akár se. (Móra Ferenc) || a. Rövid szolgálatra, használatra alkalomszerűen igénybe vesz vkit, vmit; <szállítóeszközt> kibérel. Kocsit fogad. A turista vezetőt fogadott.  Ebéd után Gyuri lovas embert fogadott. (Mikszáth Kálmán)
3. Kosztost fogad: pénzért házába vesz vkit, rendsz. gyermeket v. diákot, és lakást, ellátást ad neki.  Kosztosokat fogadunk, ez lesz az első. (Tolnai Lajos)
III. Hozzá intézett megnyilatkozást v. feléje irányuló cselekvést vmilyen módon tudomásul vesz.
1. tárgyas <Neki szóló közlést, feléje irányuló megnyilatkozást, cselekvést> tudomásul vesz, s ezt magatartásával ki is fejezi. Fogadj ® Isten; fogadja a jókívánságokat, a köszöntést. Örömmel fogadta a meghívást. A tervet lelkesedéssel fogadták.  Férfi vagy, ki a | Sors öklözését, vagy jutalmait, Egykép fogadtad. (Arany JánosShakespeare-fordítás) A köszönését nem fogadta …, hanem elfordította a fejét. (Mikszáth Kálmán) || a. tárgyas <Udvarias fordulatokban:> fogadja őszinte nagyrabecsülésemet; fogadja őszinte ® részvétemet; fogadja szerencsekívánataimat. || b. Vhogyan fogad vmit: vmilyen magatartást tanúsít vmely ellene irányuló cselekvés bekövetkeztekor. Megadással fogadta a csapást. Védekezés nélkül fogadta az ütést. Országunk felkészülten fogad minden támadást.  Választanunk kellett, ha beváltsuk-e a jogszerű visszatorlás … határozatát, vagy védtelenül fogadjuk a halálos csapást. (Kossuth Lajos) || c. Vminek fogad vmit: vminek gondol, tart, vesz vmely eredményt, jelenséget.  Azt várták a jámborok, hogy ezek az urak majd csodákat fognak tenni. Hiszen csodának fogadták a csapást, csodától várhatták a menekülést. (Jókai Mór)
2. tárgyas <Tanácsot, parancsot> tudomásul vesz, és aszerint cselekszik. ® Szót fogad; vkinek ® szavát fogadja; fogadja a tanácsot. Nem fogadja senki a parancsát.  Dobzse László ő felsége | … Parancsolni nem szeretett, Nem is értett hozzá, S hogyha értett vón is, szavát Nem fogadt’ az ország. (Petőfi Sándor) „No hát” monda … „fogadja tanácsom, Menjen a királyhoz, kérje meg alásson … ” (Arany János) Ő volt a legnagyobb, neki minden öccsének szót kellett fogadnia. (Móricz Zsigmond)
3. tárgyas <Neki szánt, kínált tárgyat vmilyen megnyilatkozás kíséretében> átvesz. Nagy örömmel fogadta az ajándékot.  Fogadja ön tőlem e kis imakönyvet emlékül. (Jókai Mór) Kitekeri a kulacs nyakát, s kínálja a jó embert borral. – Köszönöm szíves jóságát, de nem fogadhatom – szabódik amaz. (Tömörkény István)
4. tárgyas (sport) <Teniszben, asztaliteniszben, röplabdában labdát> az adogató ellenféltől vár és annak visszaüt, ill. visszaütésére készen áll. Az első adogatást fölényeskedve fogadta. || a. (tárgy nélkül) (sport) Az ellenfél által sorozatosan adogatott labda visszaütésére készen áll, ill. a labdát ütéssel visszajuttatja a háló felett az ellenfél térfelére. A vendég játékos adogat, a magyar játékos fogad.
IV. Szóval erősít, biztosnak állít, ígér vmit.
1. Fogad vmit: vminek teljesítését, megtartását nyomatékosan v. ünnepélyesen megígéri. Esküvel fogadta, hogy itt lesz. Erősen fogadta, hogy többé nem teszi ezt.  [Lúdas Matyi] Háromszor fogadá, hogy megveri Döbrögit. (Fazekas Mihály) Megtartottad, amit nékem | Badacsonyba fogadtál? (Kisfaludy Sándor) Eskűt fogadok, E helyt maradok, Nincs alkum örökre pogánnyal. (Czuczor Gergely) || a. tárgyas <Jó viszony fenntartását v. vmilyen magatartást> határozottan ígér. Barátságot, örök hűséget fogadtak egymásnak. || b. tárgyas és tárgyatlan (bizalmas) Fogadom v. fogadok (, hogy): biztosra veszem, fogadást mernék rá tenni, hogy … fogadom, hogy nem jössz el. Fogadom, hogy földim. Fogadok, hogy ezt megbánja még!  Fogadom, nyakán, meg nem marad feje. (Vörösmarty Mihály) Fogadom, bele is törik a fogad! (Petőfi Sándor)
2. tárgyatlan Egy v. több személlyel megállapodik abban, hogy amelyiküknek vmely vitatott ténnyel v. bekövetkező eseménnyel kapcsolatban igaza lesz, a másiktól v. a többitől a megállapodás szerint vmit (összeget, értéket, szolgáltatást stb.) kap; fogadást tesz. Fogad vkivel vmibe. Fogadjunk, hogy nem bírod felemelni. Ki hajlandó fogadni? Fogadjunk egy pohár sörbe. Öt forintba fogadtam vele.  Fogadsz velem … Hogy jobb a szöcske a … rigónál? (Arany JánosArisztophanész-fordítás) || a. tárgyatlan <Sportban, szerencsejátékban> fogadást köt. Melyik lóra, színre fogadtál? || b. tárgyas <Lóversenyen vmely lovat> győztesnek remél, s ezért fogadást köt rá. Az ötödik futamban a favoritot fogadta.
Igekötős igék: befogad; elfogad; felfogad; hozzáfogad; idefogad; lefogad; megfogad; odafogad; ráfogad; visszafogad.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem