Feltételes reflex.

Teljes szövegű keresés

Feltételes reflex.
Az egyedi élet folyamán, különböző ingerek társítása révén kialakult reflexek. Az elnevezés I. P. Pavlov nevéhez fűződik; a tudományos világban ismertté váltak az » emésztéssel folytatott kísérletei és az emésztőmirigyek működésének vizsgálatai. Elsősorban azt tanulmányozta, hogyan szabályozza az » idegrendszer az emésztőmirigyek működését. Műtéttel az emésztőmirigyek kivezető nyílásait a test felületére vezette, így az egészséges állat mirigyének kivezetőcsövéből bármikor emésztőnedvet nyerhetett és azt kémiai szempontból vizsgálhatta.
Megfigyelte, hogy a kísérleti állat nemcsak akkor nyálzik, ha a táplálék a szájába kerül, hanem már akkor is, ha meglátja az ételt; előfordulhat, hogy a gondozójának megpillantása v. közelgő lépteinek hangja is előidézi ezt a folyamatot. Úgy gondolta, hogy itt egy különleges reflexszel van dolga, amely bizonyos feltételek között törvényszerűen keletkezik, más feltételek között viszont megszűnik. Ezt az új, eddig ismeretlen reflexet nevezte el ~nek.
Az előbbiek bizonyítására Pavlov a következő kísérletet hajtotta végre. Kockacukorral kínált egy kutyát, s közben belefújt egy sípba; ezt az eljárást többször megismételte, majd később csak sípolt, de cukrot nem adott az állatnak. Azt tapasztalta, hogy a kutya a sípszó hallatára nyugtalanná vált, nézegette a kísérletező személyt, várta, hogy mikor kapja meg a cukrot, és megindult a nyálképződése. Ezek szerint a sípszó egy új reflexet alakított ki, megindult a nyálelválasztás, viselkedésével tehát elárulta, hogy várja a táplálékot. Ez a reflex nem minden ebnél alakult ki, ha ugyanis olyan állat előtt fújtak bele a sípba, amelyet nem kondicionáltak a sípszóra, esetleg körülnézett, figyelt v. odafutott a kísérletező személyhez, de nem nyálzott és semmi jelét nem adta annak, hogy táplálékra várna.
Az új reflex nem marad meg tartósan. Ha a kísérleti kutya előtt többször megfújják a sípot anélkül, hogy cukrot adnának neki, akkor a kiépített ~ bizonyos idő múlva eltűnik, vagyis az állat sípszóra már nem termel nyálat; ismét úgy viselkedik, mintha a sípszó teljesen közömbös inger lenne számára. Ez az új reflex tehát az eb élete folyamán kizárólag meghatározott feltételek között keletkezik és marad fenn; ha ezek a feltételek nem állandósulnak, akkor megszűnik, eltűnik, kialszik.
Pavlov rájött arra, hogy a ~ek tanulmányozására nem minden kutya alkalmas. Egyesek nagyon izgágák, mások túlságosan félénkek. Pavlov a kísérleteket hangszigetelt helyiségben végezte, hogy kiküszöböljön minden olyan hatást, amely meggátolhatta volna az új reflexek kialakulását. A ~ek egyébként az állatok környezeti » alkalmazkodásának fontos tényezői. Feltételes ingerként szolgálhat a kutya számára környezetének minden olyan változása, amit szaglásával, hallásával, látásával érzékel; de feltételes inger lehet a szervezet belső rendszerében beálló változás is, amelyet a test belsejében levő receptorok felfognak.
A ~ tehát nem tartós; eltűnik, ha nem kapcsolódik többször egymás után ahhoz a » feltétlen reflexhez, amelynek alapján kialakult, vagyis, ha nem erősíti, nem szilárdítja meg az alapjául szolgáló feltétlen reflex.
A feltételes inger tkp. jelzi a hamarosan utána következő feltétlen inger megjelenését; de ha a jelzés után nem következik a várt inger, akkor elveszti értelmét és nem hat.
Pavlov a kutyákon főleg a magasabb rendű idegtevékenységet vizsgálta, és eközben olyan törvényszerűségeket és mechanizmusokat fedezett fel, amelyek meghatározzák az állat viselkedését, és minden kiképzésnél irányadók. Mindaz, amit a kutyákkal kapcsolatosan kiképzésnek, idomításnak, betanításnak nevezünk, az állatlélektan szempontjából az úgynevezett ~ek közé tartozik. A kiképzés ~ei az idegpályák olyan összekapcsolódásai, amelyeket a kutyában szándékosan hozunk létre.
A ~ a kutya élete folyamán megszerzett, meghatározott feltételek mellett alakul ki:
- ha egy semleges ingerület ismételten egy feltétlen ingerülettel azonos időben jelentkezik;
- ha a kutya belső állapota (fáradtság, betegség stb.) az agyban nem akadályozza az izgalom összekapcsolódását;
- ha a feltétlen és a semleges ingerület mellett semmiféle erősebb mellékinger nem gátolja a kapcsolatot;
- ha a semleges ingerület nem jelentősen erősebb az alapul szolgáló feltétlen ingerületnél.
A korszerű kutyakiképzés alapjai a ~ek legfontosabb tulajdonságaira épülnek. Ezek a következők:
- a ~ek fokozatosan megszűnnek, ha azokat itt-ott meg nem erősítjük;
- a ~eket nemcsak feltétlen reflexekre, hanem más ~ekre is kiépíthetjük, emellett láncolatba is rendezhetjük. Sok ilyen egymást követő a változó hatású, úgynevezett » dinamikus sztereotípia. A ~ek akkor is kiváltódnak, ha a feltételes ingerre hasonló ingerületek hatnak:
- a ~ ingere és hatása között idő telik el;
- a pozitív ~ek mellett léteznek negatív ~ek is, amelyek gátló hatásúak.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem