Életszakaszok.

Teljes szövegű keresés

Életszakaszok.
A kutya fejlődése, pontosabban élete során lényegében hat alapvető szakasz különböztethető meg:
1. újszülött időszak (1-20. napig);
2. szopós időszak (20-60. napig);
3. serdülőkor (2-6 hónap);
4. a nemi érés kora (6-12 hónap);
5. kifejlett kor (12 hónapos kortól 8-9 éves korig);
6. öregkor (8-9 éves kortól).
Az újszülött és szopós időszakban a kiskutyában kialakul a táplálkozási reakció, a szopási reflex, továbbá a hőszabályozás, a látás és a hallás, majd megjelennek a mozgás első elemei. Ennek az időszaknak az első felében az alapvető táplálék az anyatej. Később a kutya már más élelmet is kap. Kialakul benne a tájékozódási reflex; a kiskutya minden ismeretlen tárgyat megszimatol, minden hangra figyel. Kb. 3 hetes korától ül, áll, szaladgál. Nem sokkal később megkezdődnek a kölykök közötti játszadozások, birkózások. Ilyenkor már különféle tónusú hangokat is hallatnak: szűkölnek, játékos v. mérges hangnemben ugatnak, morognak. Kb. 20-24 napos koruktól fogva felismerik gazdájukat és szemmel láthatóan örömmel fogadják. Ebben az időszakban már jó a kondíciójuk, erősek, mozgékonyak, életvidámak.
A serdülőkor és a nemi érés szakaszában a kölyök még intenzívebben növekedik, és a bőséges, fehérjedús táplálékra való áttérés következményeként emésztőszervei fokozatosan fejlődnek. A » tejfogakat felváltják a » maradó fogak, az állat testén teljesen kinő a fedőszőr.
Fokozatosan kialakul a serdülő állat viselkedése, felépítése, valamint külleme. Erősödik a tájékozódási reflex, a fiatal kutya szerfelett kíváncsivá válik, minden érdekli, ami körülötte történik. Ebben az időben eléggé óvatos, tkp. félénk, könnyen megijed az ismeretlen környezettől, az új jelenségektől tárgyaktól, zajoktól. Ilyenkor nagyon kell vigyázni, hogy az óvatossági reflex nehogy » gyávasággá fajuljon.
A kölykök mar futkároznak, verekednek, játszanak alomtársaikkal; 3-4 hónapos koruktól megerősödik bennük az aktív védekező reakció, kialakul a ragadozó ösztön; üldözik a futó állatokat, a mozgó tárgyakat. 4 hónapostól 6 hónapos korig a kölykök növekedése lassúbb; az előző szakaszokban elért testarányok nagyjából megmaradnak.
A nemi érés periódusában a kutya szervezete bonyolult élettani változásokon megy keresztül. Ez idő tájt alakul ki az állat alapvető karaktere, jelleme, tenyésztési értéke. A tejfogak kicserélődése befejeződik. Az izmok megerősödnek, a kutya mozgása 8-10 hónapos korára kiegyensúlyozottabbá, harmonikusabbá válik. A fiatal kutya már nem olyan esetlen, mint kezdetben volt, sőt energikus, fáradhatatlan, játékos. Már-már magabiztossá, kötekedővé, barátságtalanná válik.
Kb. 7-9 hónapos korra tehető a szukák nemi érettségének a kifejlődése, azaz az első » ivarzás megjelenése. A kanok nemi érettsége valamivel később, kb. 10-12 hónapos korukban alakul ki.
A kifejlett korban az állat fejlődése végképp befejeződik, ettől kezdve a kutya komolyabbá válik, s ha megfelelően nevelték addig, és "megtanult tanulni", akkor a további » kiképzése könnyen megy.
A jó tartási és táplálási körülmények között élő, kellően járatott, mozgatott kutyák sokáig megőrzik alakjukat, a munkára és a tenyésztésre való alkalmasságukat. Az ún. puhány ebek, valamint azok a kutyák, amelyeket elkényeztetve tartanak, helytelenül táplálnak, keveset sétáltatnak, sokkal korábban elvesztik nemzőképességüket. Az ilyen állatok kb. 8-9 éves korukban már megöregednek, szinte roskataggá válnak.
Az öregkor az emberhez hasonlóan a kutyánál és egyéb állatoknál is különféle testi és lelki bántalmakkal jár, még ha nincs is szó egyértelmű betegségről. Fajtánként és egyedenként különbözik az az életkor, amelytől kezdve az öregedés jellemző tünetei jelentkezhetnek. A halló- és a látóképesség, valamint a fizikai tulajdonságok csökkenését bizonyos mértékig kiegyenlíti a tapasztalat és a rutin; ezzel magyarázható, hogy az öreg kutyák megtarthatják vezető szerepüket környezetük szociális hierarchiájában.
Szobakutyáinknál 8-9. életévük körül a következő változásokat észlelhetjük. A bőr rugalmassága és hőszabályozó képessége csökken, a szőrzet deresedni kezd és ritkul, a szemlencse elhomályosul; izomsorvadást, fogkőképződést, foghullást tapasztalhatunk. Az emésztőszervek teljesítőképessége lanyhul, a sebek nehezebben hegednek, csökken a mozgáskedv, az állat aluszékonnyá válik, s a környezetben bekövetkező változásokhoz való alkalmazkodóképessége is erősen csökken, sőt teljesen megszűnhet. Az idős állat hajlamossá válik arra, hogy az új v. szokatlan környezeti ingerekre kedvetlenül, idegenkedve v. egyáltalán ne reagáljon. Emlékezete meggyengül, intelligenciafoka hanyatlik. Ebben a korban az állat nagyobb mértékben függ a környezetétől, jelentkezhetnek az öregedésre valló szertelenségek is (pl. indokolatlan agresszivitás, falánkság, szófogadatlanság, vezényszavak meg nem értése), amelyek a gazda és a kutya közötti kapcsolat megromlásához vezethetnek.
A kanok nemi ösztöne csökken, ám nem enyészik el teljesen. Némelykor prosztatanagyobbodás, valamint az anális mirigyek megduzzadása is tapasztalható. Mindez tipikusan aggkori jelenség. A nőstényeknél nem következik be a változás kora, de hajlamosabbá válnak nemi szervi megbetegedésekre, ez pedig a tüzelési időszak kimaradásához v. meghosszabbodásához vezethet.
Az ismertetett ~ a kutya fejlődését, ill. az egész életét felölelik; de nem azonosak a kiskutya életének » kritikus időszakaival, valamint az állat testi gyarapodásával sem, amely hozzávetőleg a 2. év végéig tart.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages