Mesterséges termékenyítés

Teljes szövegű keresés

Mesterséges termékenyítés
Szarvasmarháknál, juhoknál, sertéseknél régóta ismert és általánosan alkalmazott szaporodásbiológiai eljárás, amely tulajdonképpen két fázisból áll. Az egyik az ondóvétel és az esetleges konzerválás, a másik a művi beondózás.
Az ondónyerés vagy manuális masszázs (maszturbáció), vagy mesterséges hüvely alkalmazásával történik. Az ondót részletes laboratóriumi vizsgálattal minősítik, s olyan oldatokkal hígítják, amelyek alkalmasak a hímivarsejtek hosszú ideig történő életben tartására, a termékenyítőképesség megőrzésére. A sperma felhasználása vagy frissen, vagy megfelelő konzerválás útján lehetséges. Frissen 5-7 órán belül kell felhasználni, különben az ondósejtek károsodnak. A nem tartósított sperma hűtőszekrényben 3-4 napig tárolható. Korszerű tartósítási forma a mélyhűtés. Az így kezelt sperma konténerekben évekig tárolható és megőrzi életképességét. Felhasználás előtt meleg vizes fürdőn kell felengedni.
A művi beondózás voltaképpen azt jelenti, hogy a termékenyítéshez szükséges ondósejteket nemi aktus nélkül juttatják az ivarzó nősténybe. Ezt általában álló állaton, hüvelytükör és műanyag katéter segítségével végzik. A beavatkozást az ivarzó szukák tapasztalatok szerint jól tűrik.
A mesterséges termékenyítés a kutyatenyésztésben még meglehetősen ritka jelentés, többnyire inkább csak kísérleti, tudományos jellege és jelentősége van. Az eredmények azonban figyelemre méltóak: friss sperma felhasználásával általában 70-80 %-os, mélyhűtött ondó alkalmazásával pedig mintegy 50 %-os fogamzáseredményt értek el.
Az eljárás egyébként egészen újszerű lehetőséget nyújtana a kutyatenyésztésben például olyankor, amikor egy-egy kiváló tulajdonságot örökítő, de messzi földrészen élő kantól szeretnénk nyerni utódokat, vagy fordítva: hazai értékes tenyészanyagot kívánnak külföldi országokba eljutatni anélkül, hogy kiváló kanokat kellene utaztatni vagy eladni.
A mesterséges termékenyítés előnyös lehet olyan értelemben is, hogy megakadályozható általa a fertőző betegségek fedezés útján történő terjesztése: a legértékesebb tenyészkanok sokkal szélesebb körben fejthetnék ki javító hatásukat: rövid idő alatt lehetővé válna egy-egy fajta homogenizálása, a jó tulajdonságok genetikai rögzítése.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem