A végtagok

Teljes szövegű keresés

A végtagok
A kutya mellső lábát a váll (lapocka, vállizület), felkar, az alkar, a lábtő, a lábközép és a mancs alkotja. Alapvető szerepe mozgás közben a test fenntartása, földre lépéskor pedig a rázkódtatás csökkentése.
Szabályos mellső végtagállás
A lapockát izomzata, hosszúsága és iránya alapján vizsgálják. A hosszú lapocka elősegíti a váll szabad és kiadós mozgását, emiatt a lépés hosszát is megszabja. A lapocka irányát a középvonal határozza meg. Akkor jó a lapocka dőlésszöge, ha a vízszinteshez való viszonya 45-50°, ez természetesen a különböző fajták és egyedek esetében más és más.
A karcsont mindig hosszabb, mint a lapocka, az általuk bezárt szög 9-100° (A derékszöghöz közel álló szöget tekintik a legjobbnak).
A mancs állása: 1 - szabályos, 2-3 - laza mancs
A könyököt a kar és az alkarcsont ízesülése alkotja. A szabályos könyök egyenesen hátrafelé áll, és nem fekszik szorosan a mellkashoz, az elálló könyök viszont a kiállításon súlyos hibának számít. Ilyen esetekben a végtagok rendszerint befelé fordulnak, és akadályozzák a szabályos mozgást. Ez a hiba gyakran jár együtt az úgynevezett hordószerű mellkassal. A mellkashoz közel álló könyök kifelé forduló végtagokkal párosul, ami akadályozza a lábak szabályos (egy síkban való) mozgását. Az ilyen kutyák mellkasa rendszerint lapos.
A kutya végtagjai mozgás közben
1. Szabályos 2. Franciás 3. Talajon szűk állás
Az alkar a könyöktől a lábtövön át a lábközépig terjed. Kizárólag a párhuzamosan elhelyezkedő alkarok teszik lehetővé a szabályos végtagállást, illetőleg a szabályos mozgást. Az alkar iránya tehát függőleges, mert ha csak minimálisan is eltér ettől, akkor a test súlya nem a csontokra, hanem az izmokra és a szalagokra nehezedik.
Hátulsó végtagállások
1. Szabályos, 2. Hordóállás, 3. Tehénállás, 4. Talajon szűk, 5. Talajon tág állás
A lábközép mindig egy síkban van az alkarral. A lábközép erőssége határozza meg a végtag erősségét. Iránya a kutya fajtája szerint alakul. Függőleges lábközép jellemző a dobermannra, az airedale terrierre, a foxterrierre, tehát azokra a fajtákra, amelyeknek a teste négyzetes alakú. A hátrahajlott lábközép a hosszú testű kutyákra jellemző, amilyen a német juhászkutya is.
Az elülső végtagok akkor szabályos állásúak, ha szemből nézve párhuzamosak és egyenesek. Az elülső végtagok szabálytalan, nem kívánatos alakulásai következők:
Talajon szűk állás: a végtagok közel állnak; ilyenkor a lapockák majdnem függőleges helyzetűek. Ez a végtagállás szűk mellkassal jár együtt.
Talajon tág állás: a végtagok párhuzamosak ugyan, de túl távol vannak egymástól, a lapockák megdőlt helyzetűek. Ez a végtagállás hordószerű mellkassal jár együtt.
X végtagállás: az alkar tengelye befelé, a lábközép pedig kifelé tart.
Az O lábállás: az X-nek az ellentéte, s rendszerint angolkór következménye.
Francia végtagállás: ha a mancsok kifelé fordulnak. Ez a talajon szűk állás gyakori velejárója.
Oldalról nézve szabályos a mellső végtagok állása, ha a lapocka forgási pontjától a talajra eső képzelt függőleges vonal a láb középtengelyében halad és a mancs mögött éri a talajt.
Szabálytalan végtagállások: az előre-, és a hátraállított lábállás.
Előreállított lábálláskor: a mellső végtagok a könyöktől felfelé előrehaladva támasztják alá a törzset. Ez a végtagállás gyakran jár együtt puha, laza mancsokkal.
Laza csuklókról akkor beszélünk, ha a lábak a csuklótól előrefelé tartanak; ennek súlyosabb formája a medvetalp, amikor a kutya szinte a lábközépre támaszkodik.
A szabálytalan mellső végtagállások befolyásolják a kutya mozgását, a lábak ízületei ugyanis ilyenkor nem egy síkban működnek, a lökések erejét tehát nem a végtagcsontok ízületei, hanem az izmok és az inak fogják fel.
A hátulsó végtagok szerepe, hogy erős lökéseket indítsanak el, amely lehetővé teszi a kutya mozgását, járását. Emiatt a végtagcsontok vastagabbak és masszívabbak, mint az elülső végtagokban, több az ízületi hajlat, mint a mellsőkön és sokkal fejlettebbek az izmok is.
A hátulsó végtagot a comb, a térd, a lábszár, a csánk, a lábtő, a lábközép és az ujjak, illetőleg a mancs alkotja. A comb izmos és hosszú. A térd a mellső végtag könyökével egy vonalban helyezkedik el. A lábszár alapja a sípcsont és a szárkapocs. A lábszár hossza megegyezik az alkaréval. A gyors mozgású kutyának hosszú, a lassú mozgású, robusztus testű kutyáknak rövid a lábszára. A csánkízület 45°-os szöget zár be. A csánk alakját a hátulsó lábközép és a lábszár iránya, a sarokcsont nagysága, szélessége és iránya határozza meg. Jó, ha a csánk szikár és élesen kirajzolódik. A hátulsó lábközép hosszú, erős, majdnem függőleges, mozgás közben szilárd támaszték.
Szabályos a hátulsó végtagállás akkor, ha hátulról nézve a végtagok párhuzamosak, egyenesek, kissé szélesebben helyezkednek el, mint az elülsők. Ha az ülőgumóról lefelé - képzeletben - merőlegest vonunk, akkor az a csánk közepén halad és felezi a lábközépet.
Amennyiben a hátulsó végtagok ettől a függőlegestől szélesebben állnak, akkor azt talajon tág állásnak, ha szűkebben, akkor talajon szűk állásnak nevezzük.
A talajon tág állás elsősorban nehéz testű, robosztus kutyákra jellemző. Ezek az állatok gyors mozgásra nem alkalmasak (bernáthegyi, újfundlandi stb.)
Talajon szűk állás a gyenge farizomzatú kutyákon fordul elő. Tehénállásnál a combok befelé haladnak, s a csánkok összetartanak.
A dongaállás az előbbinek az ellentéte.
Oldalról nézve akkor szabályos a végtagállás, ha az ülőgumóról kiinduló képzelt függőleges vonal a csánkot érintve, a mancs mögött éri a talajt (mint a mellső végtag esetében).
Szabálytalan végtagállások oldalról nézve: a has alá állított, a hátraállított és a kardállás.
A has alá állított lábálláskor az ülőgumóról kiinduló függőleges vonal elé esik a csánk.
A hátraállított végtagállás az előbbivel ellentétes: a csánk a képzelt függőleges vonal mögé esik, és rendszerint "kardállással" jár együtt (a csánk alatti rész egyenes folytatása a csánknak!).
Kardállás esetén a csánkizület roggyant, a kutya hátulsó része szinte leül.
Szabályos hátulsó végtagálláskor a lövéseket veszteség nélkül veszi át a gerincoszlop; ilyenkor a támaszték egyenletes, a járás szabályos.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages