282. Debrecen, 1849 február 20. Kossuth levele Görgeyhez a kitüntetést érdemlő katonák felterjesztéséről és a tábori elszámolások…

Teljes szövegű keresés

282.
Debrecen, 1849 február 20.
Kossuth levele Görgeyhez a kitüntetést érdemlő katonák felterjesztéséről és a tábori elszámolások beküldéséről.
A honvédelmi bizottmány elnökétől Görgey Tábornok úrnak
Debreczen, febr. 20-kán, 1849. Miskolczon.
Az ország kormányzatával országgyűlésileg megbizott honvédelmi bizottmány kedves kötelességének kell, hogy ismerje a nemzet vitéz hadsegeinek hőstetteit s hű fáradalmait azon elismeréssel méltányolni, melly az ország szent és igaz ügyének hű védjeit Isten és világ előtt megilleti.
Hogy azonban ezt a kormány úgy a hadsereg osztályok irányában általában, mint magokat kitüntetett egyes érdemesbek iránt kötelessége szerint teljesíthesse, a véghezvitt hadi tettek iránt a vezérek által világosságban kell tartania, s egyesek érdemeire a vezérek ajánlatai által figyelmeztetnie.
A kormánynak lehetetlen nem fájlalnia, hogy amióta tábornok úr a kezeire bizott hadsereg osztállyal a fővárosból január elején haditanácsilag megállapított terv következtében kivonult, a kormány nem volt azon helyzetben, hogy a hálának s elismerésnek kötelességét a Tábornok úr vezérlete alatti sereg iránt teljesíthette volna, és pedig azért nem, mivel Tábornok urtól a vezérlete alatt véghezvitt haditettekről egyetlen egy hivatalos jelentést, de még csak előléptetési ajánlatot sem vőn.
Ezt a kormány annál inkább fájlalja, mivel amint hírből, de mindekkorig csak hírből tudja, Tábornok úrnak ez idei táborozásában számos olly csatázások s fontos momentumok jöttek közbe, mellyeket a nemzeti hála elismerése nélkül hagyni a kormánynak hálátlanság színe nélkül nem lehet, minők például a bányavárosokból Kassáig eszközlött remek visszavonulás, az iglói csata, a branyiszkói ütközet, és több mások, mellyekről a kormánynak még csak hírből is alig van tudomása.
Mindazért tehát, hogy az érdemnek megadassék, ami az érdemé, mind azért is, mert az országgyűlés méltán megkívánja, hogy a honvédelmi bizottmány, mellyet az ország kormányzatával felelősség mellett megbizott, a hadseregeket illető kérdésekre kielégítő feleletet adjon, de végre azért is, mert a kormány felelős lévén a kormányzat minden ágazatairól, nehéz tisztének teljesíthetése végett nem csak joga, de kötelessége is mindenről, mi az ország alkotmányos kormányzatához tartozik, folytonos hivatalos tudomással birni:
Ezennel hivatalosan felszólítom Tábornok urat, hogy hadseregének január és február hónapokban véghezvitt, s akár összesen, akár személyemkint a haza s hazai kormány hálás elismerését igénylő hadiműködésekről s vitéz tettekről a hadügyministerium útján hivatalos jelentést tegyen, s ahhoz egyszersmind egyesek előléptetése s kitüntetése iránti javaslatait azon alapon hozzá rekeszteni sziveskedjék, mellyet tábornok úr saját előterjesztése nyomán a honvédelmi bizottmány mult november hónapban szabályul kitűzött, s melly azon szerint minden hadosztályoknak egyenlő szabályul kiadatott.
A mi továbbá a nemzet hadseregeinek élelmezését s ruházati s egyébb szükségekkeli ellátását illeti, e tekintetben szint úgy tábornok úr saját javaslata nyomán intendantura s ruhakezelő tisztség lőn felállítva.* A kormánynak kötelessége a hadseregek szükségleteiről gondoskodni, de ép azért ezen, szükségleteket s azoknak fedezésére szolgáló készleteket tudnia s ismernie kell. De tartozik még a kormány az osztály vagyonáról és pénzeiről számot is adni, mire az országgyűlés által e napokban határozatilag fel is szólíttatott.* Ennek következtében van szerencsém Tábornok úrat hivatalosan megkeresni, szíveskedjék
A tábori intendantura felállítására l. Kossuth leveleit dec. 11-éről Görgeyhez és Csányihoz, előző kötet 434. és 435. sz., 706. s köv. l.
V. ö. Halász Boldizsár febr. 8-i javaslatával, Közlöny, febr. 10. sz.
1. A vezérlete alatti intendanturának meghagyni, hogy hivatala megkezdéséről január holnap végéig számadásait haladéktalanul, jövendőben pedig hónapról hónapra rendesen küldje be.
2. Küldje be egyszersmind minden holnap végével a jövő holnapra szóló közelítőleges költsévetést, mi szerint a sereg tiszti díjai és zsoldja a központi hadi pénztár által, az élelmezési, szállásolási, szállítási s egyéb rendkívüli kiadások pedig a pénzügyministerium útján rendesen fedeztethessenek, s a sereg semmiben szükséget ne szenvedjen. Eddig ezt az intendantura nem tevé, s e napokban is, csak szóbeli bizontalan üzenetet kaptam az iránt, hogy az intendanturának pénzre van szüksége, a nélkül, hogy csak annyi is mondatott volna, mennyi pénzre van szükség, s a kivánandó öszeg körülbelül mennyi időre szolgáland fedezetül.
Az ország költségei havonkint milliókra rúgnak, kész tartalék pénztárakat tartani nincsen tehetségünkben s így sokszor káros felakadások erednek azon okból, mert előleges költségvetések nem adatván be, soha sem tudjuk, hogy a jövő héten mennyi pénzről kellend gondoskodnunk.
Megjegyzem azonban, mikint az intendantura kezelése alatt lévő pénztár kiadásain kívül minden seregnél vannak olly kiadások, mellyek amint nélkülözhetlenek, szintúgy confidentialisok is, és számadás alá nem tartozhattak, millyenek például a kém költségek, s más hasonlók. Ezek iránt arra kérem Tábornok urat, legyen szíves engem tájékozni, hogy körülbelül havonkint mennyit küldjek ezeknek fedezésére saját kezeihez, melly seregparancsnoki kézipénztár iránt részletes számadás természetesen nem igényeltetik, s mindannyiszor ki fog pótoltatni, valahányszor Tábornok úr azt kivánni fogja.
3. Sziveskedjék Tábornok úr az intendanturának s ruhakezelési tisztségnek azt is meghagyni, hogy a ruha s más készletek jegyzékét, mint szintúgy a hiányok kimutatását is küldje be, miszerént a hadsereg kimutatandó létszámához képpest ezeknek fedezéséről gondoskodhassam.
4. Az intendantura részéről előfordult a mult hetekben, a pénzügyministeriumnál egy kereskedőnek nyolczadfélezer pftra menő követelése a sereg számára requirált czukor és kávéért, melly egyszerű árjegyzék mellett itt az illető kereskedő által kifizettetni kivántatott, s az ország hitele tekintetéből ki is fizettetett; ámbár az idendantura az iránt ide a ministeriumhoz mai napig sem tőn jelentést, s a roppant mennyiségü kávé és czukor requisitio valósága iránt az intendantura jelentésének hiányában kétség foroghatott fenn. Sziveskedjék tehát Tábornok úr az intendanturát oda utasítani, hogy ezen jelentés hiányát pótolja ki, jövendőre pedig, ha valami árjegyzéket kifizetés végett ide utasít, arról a pénzügyministeriumot hivatalosan értesítse.*
Danielis főintendáns márc. 27-én hosszú jelentésben számolt be Görgeynek a rendelettel kapcsolatban végrehajtott és tervezett intézkedésekről. (A hadbíróság részére készült német fordítását l. O. Lt. Kossuth-Archiv 491. fasc.)
Végre még ismét a jelentések hiánya miatt nem tudom, hír szerint jól vagyok-e értesítve, hogy Tábornok úr a bányavárosokbuli remek visszavonulása közben szives volt figyelmét az ottani status javak: mint arany és ezüst rudak, vert arany s ezüst, pénzverő gépek, szurony s fegyvergyári készletek s műszerek stb. megmentésére is kiterjeszteni. Melly fontos szolgálatáért Tábornok úrnak a nemzet nevében szives köszönetemet nyilvánítom.*
Görgeynek ilyen szándékairól először Csányitól értesült Kossuth. (Görgey Csányihoz jan. 5-én Vácról írt levelét l. Csányi-iratok 1278. rakt. sz. alatt.)
Mivel azonban ezen javak még ide meg nem érkeztek, az arany és ezüst érczre és pénzre pedig sürgetős szükségünk van, mivel ez teszi az 1 és 2 forintos bankjegyek kibocsátásának alapját, s arany és ezüst készlet nélkül ezen annyira szükséges apróbb bankjegyek kibocsátásában felakadunk, a pénzverő gépekre pedig szintúgy halaszthatlan szükségünk van:
Annál fogva kérem Tábornok urat, hogy a bányavárosokból megmentetett arany és ezüst készleteket, gépeket, s minden nemű közállományi vagyont sürgetőleg ide Debreczenbe a pénzügyministeriumhoz elszállíttatni sziveskedjék.
Ezen elszállításnak kell történni, s pedig mihamarább, a szurony- és fegyvergyári műszerekkel és készletekkel is, mellyekre már már nélkülözhetlen szükség van a status nagyváradi fegyvergyárában, mellyet a derék Lahner tábornok úr a csudával határos gyorsasággal nagyszerű működésbe helyezett, s melly mellé azon készletek kimondhatlanul szükségesek.
Épen most hallom, hogy azon szurony vagy fegyvergyár a Szepességen felállíttatott volna. Ezt nem akarom hinni, mert a felvett concentrativus hadi működési szándéknak a Bácskát, Bánátot is feláldozván a szepességi vidék őrzése s általában vidék őrzés végett az ország seregeit el nem darabolhatjuk, s így a Szepességnek ellenséges csapatok beszáguldozása ellen nem lehetvén fedeztetnie, a fegyver és szuronygyári készletek, az országnak aranynál, ezüstnél becsesebb eme kincsei ott az ellenség kezébe kerülhetnének. Kérem annak okáért ezeknek is haladéktalan ideszállíttatását elrendelni.*
Kossuth a levél másolatát – az iktatókönyvben levő bejegyzés szerint – megküldte tudomás végett Luzsénszky és Ragályi kormánybiztosoknak is.
Szives tisztelettel
Debreczen, febr. 20. 1849.
a honvédelmi bizottmány elnöke
Kossuth s. k. fogalmazványa. O. Lt. OHB 1849: 2328.
Közli Steier L. i. m. 84. s. köv. l.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem