A 48-as események 50-ik évfordulója.

Teljes szövegű keresés

A 48-as események 50-ik évfordulója.
A 48-as események 50-ik évfordulóját hazafias lelkesedéssel üli meg a vármegye közönsége. A márczius hó 15-én megtartott közgyűlésen Hámos László főispán indítványára és vezetése alatt a vármegye közönsége sorra látogatja a különféle hitfelekezeti templomokban tartott hálaadó istentiszteleteket. Ezután ismét a gyűlésterembe vonulnak, hol Bornemisza László alispán ékes, lendületes, a hazafiságtól lángoló, meleg szavakban mondja el ünnepi szónoklatát. Terjedelmes beszédében a 48-as eszmék keletkezését vázolja, azok átalakító hatását, a nemzet magatartását és végül az Ő felsége iránt való lelkesedésről és ragaszkodásról emlékezik meg. A remek beszédet a közgyűlés jegyzőkönyvileg megörökíteni rendelte, hogy azt az utókor is hazafias lelkesedéssel olvashassa. Utána Szentiványi Árpád, őseinek hazafiságban méltó utóda, emel szót és a díszközgyűlés összehívásáért a főispánnak és az alispánnak köszönetet mond, a mihez a közönség lelkesedéssel hozzájárul.
Az április 11-re összehívott rendkívüli közgyűlést Hámos László főispán magas színvonalon álló hazafias beszéddel nyitja meg. Visszatekintve a multra, fejtegeti a mai nap jelentőségét, a midőn az 1848-iki törvényhozás által alkotott s a szabadság és az újabb alkotmányunk alapját alkotó törvények királyi szentesítésének 50-ik évfordulóján a mai nap nemzeti ünneppé emeltetett. A nagy hatást keltett beszéd után Fáy Gyula indítványára a közgyűlés e napot nemzeti ünneppé deklarálja s ezt és a beszédet jegyzőkönyvében megörökíteni rendeli.
Ez év június 16. és 17-én Sumjácz nagyközség majdnem teljesen porrá égett. 155 lakóház melléképületeivel, a görög kath. templom és iskola, a községháza és a jegyzői lak földig égtek. 1415 lélek maradt hajlék, vagyon, ruházat és élelem nélkül. 300,000 koronára becsülték a kárt, míg ezzel szemben csak 60,000 korona biztosítási összeg állott. A vármegye azonnal 1000 koronát utalványozott az inségalapból és könyöradomány-gyűjtést rendelt el, míg a főispán 2000 korona segélyt eszközölt ki a kormánytól, a mit a helyszínén kiosztatott.
A legnagyobb elismeréssel kell itt megemlékezni Coburg Fülöp herczegről, ki nagy áldozatokkal segítette a község újjáépítését és a herczegi tisztikarról, de különösen Schréter Gyula vasgyári igazgatóról, Mihalik Dezső főügyészről, Podhraczky Endre erdőigazgatóról, Hering Samu erdőmesterről, kik önfeláldozó tevékenységükkel nemcsak a vész színhelyén segítettek, de azután is igyekeztek a hajléktalan lakosságot gyámolítani. Ezek mellett elismerés illeti még Zapotoczky Endre görög kath. plébánost és Kuna Aurél járási főszolgabirót tevékeny közreműködésükért.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem