Uj szervezkedés.

Teljes szövegű keresés

Uj szervezkedés.
Ezek után újra megkezdődött a szervezkedés nagy munkája. Szabadka utolsó földesurának, Török Bálintnak családja kihalván, ezt a helyet is a kir. udv. kincstár vagy kamara foglalta le, mint általában az egész Bácskát és az alakítandó határőrvidék részére a katonai kormánynak engedte át. A Bácskának tiszamelléki helységeiből alakúlt tiszai határőrvidékhez tartozott Szabadka és Zombor is, mint katonai sáncz. Szabadkán már a XV. század óta fennálló kis erőd volt a város magva; közelében telepedett meg a köznép, míg bent a várban a kapitányok laktak. E tisztséget többnyire a Szuszics család tagjai töltötték be.
A törökösen kúlá-nak nevezett régi vár egy kis szobájában lakott állítólag 1686 óta egy ferenczrendi barát is s itt volt egy földszinti nagyobb szoba kápolnává átalakítva. A vár szilárd anyagból épűlt háromemeletes épület volt, éjszaki és déli sarkán egy-egy toronynyal. 1730-ban az egészet templommá alakították át, az éjszaki tornyot lebontották, a délit pedig magasabbra emelték s ebből lett a mai templom tornya. A várat két nagy árok vagy sáncz vette körűl. A belső közvetlenűl a vár körűl kanyarodott, a külső sáncz a Rogina bara (mostani vasúti indóház környéke) s a szerb templom mellett húzódott el s folytonosan katonák őrködtek mellette.
E korszakban egy három cm átmérőjű köralakú pecsétet használt a város. Ebben egy balra ágaskodó nagy oroszlán bal lábában egyenes kardot tart, jobb lábával egy S. betűvel jelölt pajzsra támaszkodik, fejét pedig hátrafordítja. A körírat: „Sigil. Comun. Milit. In Sabatka”.
A Rákóczi-féle mozgalmakban jó hasznát vette a dinasztia a szerb határőröknek. Rákóczi hadai többször megjelentek e vidéken a császárral tartó szerbek megbüntetésére. 1704-ben Rákóczi maga vezette le seregét a Bácskába. Jöttének hírére Szabadka védtelen lakossága is megréműlve, Kovács József szerzetessel Péterváradra menekűlt s több hónapig volt távol a várostól.
184S Szabadka sorsa még így is elég tűrhető volt. A szabadkai miliczia különben nemcsak a török háborúkban vett részt, hanem a monarkia külföldi háborúiban is; így az 1740–41. évi sziléziai hadjáratba Szabadkától két lovas és gyalogszázad vonúlt ki.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages