Népnevelés. Közoktatás.

Teljes szövegű keresés

Népnevelés. Közoktatás.
Szabadka város hatósága a népnevelés fontosságát már régóta belátta s a kisdedóvó-intézettől kezdve egész a tanítónőképzésig gondoskodott róla.
Már 1843-ban volt itt egy magánóvoda, a város pedig 1859-ben állította fel első két óvodáját. Számuk azóta kilenczre szaporodott s mintaszerű épületekben helyezték el őket.
Elemi iskolákról már a XVIII. század közepe óta van említés s azóta rendszeres fejlődés útján ma már 11 belvárosi és 31 szállási (pusztai) népiskola áll 107 tanítóval a népnevelés szolgálatában. A pusztai iskolákat, a melyeknek a száma legújabban tízzel gyarapodott, 1908-ban az állam vette át. E községi népiskolákon kívűl az apáczák négy osztályú leány-, a zsidó és a gör. kel. hitfelekezetek négy-négy osztályú leány- és fiú-iskolát tartanak fenn, a tanítónőképző intézetben pedig 1871 óta szintén van egy négy osztályú gyakorló leányiskola.
Az elemi oktatás fejlődésének következménye volt a polgári iskolák felállítása, melynek kérdésével Szabadka sem késett soká s már 1875-ben polgári leány- s 1892-ben négy osztályú polgári fiúiskola nyílt meg. Néhány év múlva ez intézeteket is modern épületekben helyezik el. 1905-ben az előkelőbb családok leányai számára, a magasabb műveltség elsajátítására „felsőbb leányiskola” nyílt meg, mint magániskola, egy éves tanfolyammal, a miből a mostani állami felső leányiskola fejlődött.
Az állami tanítónőképzőt 1873-ban nyitották meg a Kossuth-utcza régi háromemeletes épületében, de ez szűknek s alkalmatlannak bzonyúlván, 1898-ban a város 310,000 korona költséggel bennlakásra is berendezett kétemeletes palotát épített számára.
Több mint egy század előtt, 1782-ben vetette meg már alapját Szabadka a városi magyar főgimnáziumnak, melyet 1859-ben Czorda Bódog indítványára, nyolcz osztályúvá egészített ki. Első épülete a városház melletti kis raktár volt s ennek helyén 1818-ban épűlt fel a mai régi gimnázium. 1898-ban költözött át a 350,000 korona költséggel felépített új kétemeletes palotájába. Tanári kara jelenleg 20 tagból áll, Szeged után az egész alvidéknek legnépesebb középiskolája, melynek rendes nyolcz osztályán fölűl még négy párhúzamos osztálya is van teljesen állami mintára szervezett berendezéssel, a város saját pénztárából állami vezetés alatt fenntartva. Évi fenntartása kb. 85,000 korona.
Szakiskolák szempontjából a város még igen szegényes helyzetben van. Alsófokú iparos és kereskedelmi tanoncziskoláján és nőipari magániskoláján kívűl egyedűl az állami földmíves-iskola jelentékenyebb alkotás, mely Schmausz Endre főispán és Mamuzsics Lázár polgármester idejében, 1898-ban nyílt meg Palicson. A város 1905-ben 73.200 koronát költött reá. Két év előtt nyílt meg a város támogatásával a középkereskedelmi fiú-iskola, a melynek leányok részére is van egyéves tanfolyama.
Művészi oktatást egyedűl a városi zeneiskola nyújt, melynek alapját 1873-ban vetette meg a város. Jelenleg egy igazgatója és három tanárja van. A város kb. 8400 koronát fordít évenkint ez intézetére.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages