Irodalomtörténészek

Full text search

372Irodalomtörténészek
Az emigráns katolicizmus jellemző műfaja az irodalomtörténetírás. E műfaj művelői – Fáj Attila és Szabó Ferenc kivételével – annak a hagyománynak folytatói, melyet a két világháború között Sík Sándor teremtett meg a hazai irodalomtörténetben. Az irodalomtörténeti igényű összefoglalásokat részint praktikus igények hívták életre: az egyházi irányítással működő középiskolákban szükség volt magyar irodalom könyvekre. Részben e hiány pótlására adta ki Tóth Veremund (1922–) A magyar irodalom története (Buenos Aires 1960) című munkáját. A szerző bencés szerzetes, cikkei és tanulmányai a Dél-amerikai Magyarságban és a Katolikus Szemlében jelennek meg. Irodalomtörténetében az ősköltészettől kezdve a huszadik századig adja rendszeres képét a magyar irodalom fejlődésének. A mű a dél-amerikai Kossuth Kiadó tankönyvsorozatának 6. kötete, ez a szám is jelzi, hogy a messzi Buenos Airesben elsősorban épp Tóth Veremund buzgóságából színvonalas magyar oktatás folyik.
Somogyi B. Gerőnek (1922–) is az irodalomtörténetírás a legfontosabb műfaja. Ő 1948 óta él emigrációban. Párizsban az Ahogy Lehet szerkesztő bizottságának volt a tagja, s Párizsi esték címmel rendszeresen írta a lap színházi és filmrovatának cikkeit. Tanulmányait elsősorban a kanadai katolikus lapokban jelentette meg. Legfontosabb könyvében (Az utolsó nemzedék, Köln 1958) a francia irodalomról írt tanulmányait gyűjtötte egybe. Elbeszéléskötete is megjelent (Zsóka, München 1957), és jó néhány műfordításkötet szerzője, melyek közül kínai antológiái a legérdekesebbek, de fordít spanyolból, franciából és bretonból is.
Világszerte figyelmet keltő egyháztörténeti kutatásokkal tette ismertté nevét Gábriel Asztrik (1907–). Munkásságának középpontjában a középkori magyar-francia kapcsolatok kutatása áll. 1948 óta él az Amerikai Egyesült Államokban. Itt jelent meg a magyar szentek életét összefoglaló munkája (Virágos Pannonia, Cleveland 1954), majd angol és francia nyelvű tanulmányokat, könyveket közölt a középkori párizsi egyetemeken tanuló magyar diákokról.
Fáj Attila (1920–) egy-egy téma vándorlását, a világirodalomban különféle alakváltozataiban megjelenő variációit vizsgálja legtöbb tanulmányában. Módszerére az összehasonlító szemlélet jellemző a leginkább, különösen érdekesek olasz tárgyú esszéi és tanulmányai, melyekben azonban mindig fölhasználja a hazai italianisztika legfontosabb eredményeit, mint ahogy tanulmányaiban is gyakran szerepel bizonyító anyagként magyar irodalmi szemelvény. Legismertebb munkája A Jónás-téma a világirodalomban (Róma 1977) című könyv, melyben az Ószövetségben olvasható történet különféle irodalmi és képzőművészeti feldolgozásait követi nyomon. Elemzéseit hitelessé teszi a komplex művészeti vizsgálódás készsége. Művének egyik legizgalmasabb részletében Babits 373Mihály Jónás könyvének, az eredetihez való viszonyát, attól való eltéréseit elemzi.
Nehéz Ferenc (1912–) Dunamocson született, s előbb Komáromban, majd a felszabadulás után Budapesten dolgozott újságíróként. Szerkesztője volt a katolikus Szív Újságnak. 1949-ben hagyta el Magyarországot, s Salzburgban dolgozott a Magyar Katolikus Akciónál. 1951-ben települt át az Egyesült Államokba. Los Angelesben él, az itteni magyar szórvány történetét dolgozta fel Kis Magyarország (Los Angeles é. n.) című szociográfiai munkájában. Elbeszéléseiben (legnépszerűbb A mosolygó Madonna) és költészetében is az érzelmes hang uralkodik, erősen kötődik a Gárdonyi Géza és Móra Ferenc nevével jelölhető hagyományhoz. Könyveit angol nyelven is kiadták. (Small Home by the Great Danube című regényének is a nosztalgia az alapérzése.) Írásai leggyakrabban a Katolikus Magyarok Vasárnapjában jelennek meg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me