Tolnai Ottó (1940–)

Full text search

123Tolnai Ottó (1940–)
A Symposion-kör legtermékenyebb és legsokoldalúbb alkotó egyénisége. Első költői eszményeinek egyike Rilke volt, s az érzés és a kép önelvűségét vallotta, szembefordult a hasznosság minden vonatkozásával, és az öncélúságnak egy sajátos és célzatossággal teli formáját akarta kialakítani, hogy a köznapi világ szemében haszontalannak látszó jelenségeire (és felfogása szerint ilyenek a versek érzései és hangulatai, hétköznapi tárgyai) esküdhessék. Hermetizmusa azonban csak rövid ideig tartó volt, mert már 1963-ban a szürrealista iskolától kapott versvilágának kimunkált változatait mutatta fel. Ebben az időben a szabad asszociációkat elbíró, az egyenes beszédet felszívó, impresszionizmust és képtobzódást egyaránt biztosító monológformát kedveli, amelyben a szubtilis költőiség és érzelmesség a nyers valóság, sőt a rút megjelenési módozataival találkozik. Az esetlegességek jellegzetes diadalait jelentették ezek a versek, hiszen a költemény születésének spontaneitását hangsúlyozva a valóság különféle elemeit már ekkor pusztán alkalmakként fogta fel, hogy így építhesse fel a vers külön világát, eljátszhasson a kínálkozó lehetőségekkel (Mozart biliárdasztalára).
Az őszinteség és a leírás hagyományos módozatait hiába keressük költészetében. Költeménye nem "közöl", hanem hatásokat akar kiváltani, a költő az érzékenységet teljesen az olvasóra gyakorolt hatás szolgálatába állítja, míg önmagát egészen háttérbe szorítva a tárgyiasság törekvéseit helyezi a figyelem előterébe. Nem véletlen, hogy Tolnai Ottó is a szabad költői kreáció híve, kinek módszere a szabad alakítás lehetőségéből születik meg, s a felfedezés csorbítatlan örömét hívja elő. Hagyományos kifejezéssel szürrealisztikusnak minősíthető versvilág keletkezett így, csordultig telve a hétköznapok már költőileg devalválódott, s nála új ragyogást kapott csodáival, nemkülönben pedig érzelmességgel is, annak bizonyságaként, hogy költőisége mélyén ennek hatásai is érvényesültek.
Költészete azonban az ironikus távolságtartásban lelt előre vivő lehetőségére, s ennek megerősödése fokozatosan háttérbe szorította neoszürrealizmusát. Nagyobb lélegzetű, parttalannak tűnő verseit, melyeket ő "versben való nyújtózkodásainak" tart, lassanként a dadaisztikus dal és a poéma műfaja váltja fel. "Dalainak" legjellemzőbb példái Gerilla-dalok című, ötven versből álló ciklusában olvashatók, míg a poéma sajátosan alakított formáját a Domonkos Istvánnal közösen írt Mao-Poe című műve példázza, s e két versrendszer között állnak az olyan, elsősorban lírainak felfogható hosszabb költeményei, mint a Don Quijote, a Kodály, a Balaton és a Guevara címűek, amelyek amazok analitikus technikájával ellentétben, szintézisre törekvő szándékaiból születtek, és szürrealista-dadaista ódákként értelmezhetők. A vers "láthatóbb" szintjén végzett 124kutatásainak eredménye a "képinek" az elhatalmasodása költészetében. Verskollázsai azonban nemcsak asszociációs készségét jelzik, hanem szatirikus hajlamairól is hírt adnak. Újabb verseiben eljutott költészete kritikai felmérésének igényéhez is. A Nullás liszt című költeményében például nemzedékének költői szándékairól vall őszinte, egyben megidéző módon:
emlékszel akár ifjúkorunkban
elölről tudtuk kezdeni
mint kevesen a világon
mi csak folytatható
a költészetet
kétfelől fúrtuk a levegőt
s mint Szindbád a csontból a velőt
kiütöttük a nemlétezőt…
 
Versek című kötetének ötvenegy számozott verse pedig költészetének mintegy a summája: felvonultatja motívumait, témáit, megoldási módjait, miközben újrateremti egykori költői önmagát.
Prózájából kisregényeit, hippi-novelláit, útirajzait kell kiemelnünk, valamint Rovarház (1969) című radikálisan kísérleti regényét, nemkülönben pedig a Gogol halála (1972) című prózakötetét, amelynek darabjai a prózaverset és a lírai feljegyzéseket összekötő köztes műfaji területeken helyezhetők el.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me