SOÓS ZOLTÁN (1935)

Full text search

SOÓS ZOLTÁN (1935)
Soós Zoltán (1935) idilli, falusi pillanatképekkel kezdte költői pályáját; a nagyváros és a munkássors élményvilága azonban hamarosan egyeduralkodóvá vált költészetében. Első kötete (Napébresztő, 1963) máris ráirányította a közfigyelmet, mely egyfelől széles közönségsikerben, másfelől – indokolt – kritikus észrevételekben nyilvánult meg.
Agitatív, indulatos költészetével azt hirdette, hogy "a mi vérünk ez a hatalom", vagy amint prózában vallotta: "a szocializmus gazdasági, társadalmi kereteinek megteremtésével nem fejeződik be a küzdelem, nem vehetjük át a polgári életforma avitt kacatjait, hanem új, szocialista életformát kell teremtenünk." Helyénvaló a célkitűzés – a szocialista életforma megteremtése –, a "küzdelem" módozatai és irányvonalai már kevésbé, s legkevésbé sikerült a program költészetbe való emelése – a "lírai groteszk", ahogyan maga nevezte verseit – műfajának meghódítása.
Munkásöntudata, szocializmus-igenlése a szocializmust és a néphatalmat veszélyeztetni vélt elemek dühödt kritikájával, ostorozásával párosul: mindenekelőtt a Váci utcai maszekok, az élősködők, harácsolók a költő céltáblái. Kétségtelen érdeme, s versei sikerének egyik forrása is lehetett, hogy az elsők között – a hatvanas évek legelején – figyelt fel a szocializmusban kialakuló egzisztenciális-anyagi különbségekre, az életforma alakulásának disszonáns vonásaira. Nézőpontja, perspektívája azonban elhibázott; s szubjektív indulatoktól motivált. Mint Tóth Dezső írja válogatott műveiről szóló kritikájában: "… ez a polgár-kritika a burzsoá-proletár ellentét időszerűtlen meghosszabbításán, a »törpe tőke« és az egzisztenciális létében fenyegetett »proletár« közvetlen szembesítésén alapszik."
További köteteiben (Aggódnak érted, 1965; Gorombakovácsok, 1966; Sólyatéri tél, 1972) Soós Zoltán lényegében megreked az itt vázolt egysíkú, differenciálatlan világképnél és társadalomrajznál, noha hangsúlyai elmozdulnak, tematikája változik. A Gorombakovácsok nagyobb szabású kísérlet a munkásosztály erejének, a munka szépségének megéneklésére – a személyes sors és élményvilág prizmáján keresztül. Az önéletrajzi ihletettségű részek hiteles közvetlensége gyakran retorikába, bombasztikus nagyotmondásba fullad; az elvontabb, elemző gondolatiság híján.
A költő egyik kedvenc témája a pesti alvilág: "huligánok", vagányok, utcalányok gyűlölettel ábrázolt, elborzasztó cselekedetei. Kétségtelen érdeme, hogy ezekben a versekben – melyek csupán jelenségszinten, felszínesen rögzítenek egyes életmozzanatokat – kísérletet tesz az argó nyelvi elemeinek, kifejezéskincsének költészetbe emelésére; helyenként igen hatásos, frappáns módon.
Hogy költészetének alapvető jellemzője az aktualitásokhoz való kötődés, az alkalomszerűség, azt a Sólyatéri tél verseinek témája (az árvízi tudósítás, URH-s őrjárat az éjszakai városban stb.) mellett a Játék a fegyverekkel szonettciklusa példázza legerőteljesebben; mely – nyilván szórakoztató célból – a katonaélet jeleneteit és az egyes fegyvernemek mibenlétét "dolgozza fel" versben, erősen 925erotikus kicsengéssel, gyakran túllépve a jó ízlés – igen tágra szabott – korlátain is. Ugyanerről a tőről fakad a költő szórakoztató verses regénye, a Játékos versezet Pityeri harckocsizó hihetetlen, ám többnyire hősies kalandjairól.
Soós Zoltán kirándulást tett a színpad területére is: Dénes Margittal együtt "musical comedy"-t írt, Orchidea bár címmel, melyet az Irodalmi Színpad adott elő 1965-ben.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me