GYÓGYÍTÁS ÉS NÉPI GYÓGYÍTÁS MA

Full text search

GYÓGYÍTÁS ÉS NÉPI GYÓGYÍTÁS MA
Mint ahogy Melius Herbariumának címoldalán ott látható egy füvesasszony, a közelmúltban még szintén ott ültek a piacokon a gyógynövényeket árulgató öregasszonyok. Valamit átmentettek ők a múltból, valami olyat, amelynek értékére csak most, napjainkban figyelünk fel újra. Hiszen két évszázad múltán éppen újabban ébredt rá az emberiség a hagyományok, köztük a babonának bélyegzett népi gyógyító tudás jelentőségére. Többek között az orvostudomány is rádöbbent arra, hogy milyen gyógyerő rejlik a természetes anyagokban, szemben a szintetikus gyógyszerek hosszú távon mérgező hatásával. Nyilvánvalóvá vált, hogy az orvostudománynak van mit tanulnia a nép által felhalmozott tudásból. Ezért nem véletlen, hogy a világ különböző tájain – s különösen a harmadik világban – érdeklődéssel fordulnak a népi gyógyításhoz, hogy felhasználhassák a helyben található nyersanyagokat. Elsősorban természetesen a gyógynövények kémiai hatóanyagait vizsgálják, s ezekről a kutatásokról megállapíthatjuk, hogy egyáltalán nem esnek kívül az etnomedicina illetékességi körén, hiszen a hagyományok felismert értékeit közvetítik a felhasználó és rászoruló közösség számára. Ezek a kutatások bebizonyították, hogy a kémiailag szintetizált hatóanyagok sokszor kevésbé eredményesek, mint a természetes növényi kivonatok.
Azonkívül elgondolkoztató tény napjainkban – hogy a népi gyógyítás „irracionális” oldaláról is vegyünk példát – az, hogy mennyire elevenen él a népi gyógyítás még a kórházak tövében, az orvosoktól jól ellátott nagyvárosokban is, nem szólva a kisebb 724településekről. Ez a jelenség csak egyfelől magyarázható a hiedelmek rendszerének szívós továbbélésével, a régi tudattartalmak mechanikus újratermelődésével. Másfelől viszont a népi gyógyítók – „csodadoktorok”, de az egyszerű hétköznapi gyógyító technikák – is sokkal emberibbek, emberközelibbek, a beteget a középpontba állítók, mint az elgépiesedett hivatalos orvoslás. A beteg hisz a gyógyítóban és hisz a hiedelemrendszer diktálta vagy javasolt gyógymódban, s ez a hit hatékonyan működteti a sokszor éppen csak a placebo-effektust használó „gyógyítást”. Ez azért érthető, mert a hagyományos hiedelemrendszeren belül a beteg és a gyógyító viszonyában teljesen humánus összhang uralkodott – éppen a hiedelmek azonossága folytán –, ami a mai modern orvostudományban a lehető legtávolabb került egymástól.
A népi kultúra s annak egy részlete, tehát, mint modell szemlélhető – ebben az esetben mint a helyes (együtt)működés modellje. Bálint Sándor egyik utolsó írásában találóan fogalmazta meg, hogy a hagyományos népi felfogás szerint az ember pszichofizikai egység, a lélek és a test kölcsönös hatásban áll egymással. Ezzel a felfogással magyarázható a népi orvoslás kétféle módjának kialakulása: az egyik a pszichikai ráhatás, a másik pedig az orvossággal való gyógyítás. Tegyük hozzá, hogy ebben a szemlélet lényege, a teljességben, az egészségben való látás a fontos. Az, hogy a kultúra hagyományos és csak nagyon lassan változó világlátásán (világképén és hiedelemrendszerén, ha úgy tetszik) átszűrt, átfogó szemlélettel lehet igazán hatékonyan gyógyítani. S egy ilyen szemléletben jelentősége van minden jelképes cselekedetnek, szónak, szóképnek és kifejező nyelvi fordulatnak, vagy a beteg – sokszor idős – emberrel szembeni viselkedés formáinak is. A beteg testi-lelki egyensúlyának és a közösség rendjébe való beilleszkedésének a helyreállítása a cél.
A gyógyítás célja társadalmi, ezért mindig a közösség érdekében fejti ki erejét, s az egyirányba mutató erőkifejtésre éppen korunkban rendkívül szükség van. A népi gyógyítás hagyományainak megismerése ebben a munkában jelentős segítséget nyújthat.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me