RONTÁS

Full text search

684RONTÁS
A rontás részint a ténylegesen gyakorolt ártó célú mágia legáltalánosabb neve (más néven tétemény, csinálmány, megcsinálás, vesztés, bántás), részint a természetfeletti képességű egyéneknek, elsősorban a boszorkánynak tulajdonított rosszindulatú tevékenység.
A rontás lehetőségébe vetett hit elevenen élt az egész magyar nyelvterületen a boszorkányperekből megismerhető múltban és még a 20. században is. Az adatok legnagyobb része a rontás megelőzésére, illetve orvoslására, tehát elsősorban a rontásba vetett hitre, sokkal kevésbé a ténylegesen gyakorolt rontó cselekményekre vonatkozik.
A rontást nem mindig kötötték konkrét (valóságos vagy elképzelt) lényekhez. Volt egy általános rontás-fogalom, amely az idők folyamán valószínűleg egyre nagyobb teret kapott: ennek megfelelően nem boszorkánytól, hanem csak általában a rontástól vagy a rosszaktól féltek: ez lehet a boszorkány vagy más rontó lények meg nem nevezésének, eufemisztikus körülírásának következménye is.
A rontás eredményének tulajdonított bajok leggyakrabban emberi és állati betegségek (leginkább hirtelen fellépő betegségek vagy tünetek), ezenkívül bármilyen termesztett növény rossz terméshozama, a tej és tejhozam csökkenése, különböző házimunkák: kenyérsütés, köpülés, fonaltisztítás sikertelensége, szerelmesek elhidegülése. Mindemellett a rontó mágia bizonyos módszereit mindenki ismerte: ezek tényleges véghezvitelét nem tartották „természetfölöttinek”, hanem a mindennapi gyakorlat részének. A közismert, adott esetben mindenki által gyakorolt rontó módszerek fő területe a szerelmi rontás volt, és a rontás másra hárítása, amely tulajdonképpen gyógyító célú rontás.
A ténylegesen gyakorolt – vagy egyáltalán véghezvihető – módszerek a következők voltak: Rontó célú szöveg, ráolvasás, átok. A megrontandó személy valamilyen tartozékának (haj, köröm, lábnyom, árnyék, ruhadarabok) megszerzése, ennek őrzése, elrejtése, elásása, eldobása; ennek elpusztításával, ütésével, szúrásával, eltépésével a tulajdonos bántalmazása. Tárgy bántalmazásával egy távollévő személy bántalmazása. Rontó hatásúnak vélt tárgyak („rontás”) elhelyezése: a megrontandó személy, állat, növény közelébe; emberek küszöbe alá, ágyába, ruhájába, növény esetén szántóföldre, gyümölcsfa törzsébe, állatnak istállóküszöb alá, jászolba. A sajátosan rontásra használt tárgyak nagy számából, gyakoriságuknál fogva, kiemelkedik a gatyamadzag, haj, köröm, széklet, vizelet, koporsószög, Szent György-napi zöld béka csontja, pénzérme, bab, kása. Sajátosan rontó célra: betegség átvitelére a rontó bábuk készültek.
Bizonyos időszakok, időpontok a hiedelmek szerint a rontásra különösen alkalmasak, ezek – csakúgy, mint a rontás „helyei” – egyeznek a mágia gyakorlásának szokásos időpontjaival és helyeivel.
A rontó mágia sajátos megnyilvánulási formája a ráböjtölés. Szórványos adatok szerint az egész magyar nyelvterületen ismert és gyakorolt módszer volt. Meghatározott napokon, meghatározott ideig böjtöltek a kitűzött cél (valakinek a betegsége, halála) érdekében, például kilenc pénteken, három szombaton, hét hétig, hét évig. Mint Dömötör Tekla kimutatta (1981: 155), inkább Kelet-Európa mágikus gyakorlatában volt szerepe, bár angol, ír adatokat is idéz a magyar gyakorlat párhuzamaként.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me