TUDÓS PÁSZTOR

Full text search

TUDÓS PÁSZTOR
Hiedelemalakja sok szempontból a gyógyítóéval rokon: a valóban „tudós”, az állatok természetéhez, állatgyógyászathoz kiválóan értő pásztor tudása a hiedelmek szerint természetfeletti eredetű. A tudományszerzés gyógyítóval kapcsolatban említett módszereit és a tudomány halál előtt kézfogással való átadását egyaránt tulajdonították neki. Ismert hiedelem, hogy halála előtt pásztorbotjával adja át abban rejlő tudományát, és hogy a tudós pásztor az ördöggel cimborál. A tudós pásztornak, különösen az Alföld nagy állattartó térségein még elevenen élt hiedelmei közül a legelterjedtebbek a következők voltak: A nyájat mágikus módszerekkel „tartja össze”, például a nyáj körülfüstölésével, botja földbe szúrásával. Az így „megkötött” nyáj távollétében is együtt marad. A tudós pásztorok egymás nyájára veszett kutyát: küldött kutyát, küldött farkast uszítanak, saját nyájuk védelme céljából. Más nyáját szét tudják zavarni, meg tudják rontani. Egy Karancskesziben (Nógrád m.) feljegyzett rontó módszer: A juhakol küszöbe alá csontot ástak, ha egy juhászra haragudtak. A juh megrühesedett vagy megsántult.
A nyáj szétzavarásáról szóló zagyvarékasi (Szolnok m.) élménytörténet részlete: „Másszor meg, szinte pásztor volt az apám… azt mondja, vigyázz kislányom, hogy ki ne induljon a marha. Lesek én, ülök a gunyhó ajtajába, hát egyszercsak felnyúlik egy nagy magas feketeség, a marha mind szétszalad…” (Pócs É. gy.).
Némely adat szerint a tudós pásztornak az időjárás felett is volt hatalma. Egy Bátyán (Pest m.) feljegyzett hiedelemmonda arról szól, hogy ráolvasással küldi el a rossz időt, és ha az eső közeledtekor lefeküdt aludni, a vihar kikerülte: mindenütt esett az eső, de őkörülötte száraz maradt a talaj (Fehér Z. 1975).
A tehenek általában boszorkányhoz kapcsolt „megrontását”, a tej „elvételét” is gyakran tulajdonították a tehenekkel foglalkozó pásztoroknak. Így a „harmatszedés” hiedelemmondájának főszereplője több variáns szerint a tudós pásztor, aki subájával, szűrével gyűjti saját tehene vagy saját faluja teheneinek gyarapítására a harmatot a szomszéd csorda legelőjéről. Egyéb mágikus tejszerző módszerei: megfeji a kútágast, „hétlyukú patkóra fej”. Szomszédos nyájakhoz, falvakhoz tartozó pásztorok versengésére, sőt táltosként való viaskodására utaló hiedelemmondák is ismertek. Például az egyik pásztor hétlyukú, a másik – erre feleletül – kilenclyukú patkóra fej, a másik nyáj tejhasznának károsítása céljából (Zagyvarékas, Pest m.). Egy Forgolányban (Bereg m.) feljegyzett, pásztorok versengéséről szóló monda részlete: „Vót itt egy juhász… Elővett egy vasfazekat, hogy azt telifeji. Zürgette a vasszeget és a tej úgy ment bele a fazikba, mintha a juhot fejte volna. Mikor meglátta a másik juhász, hogy a juhok bégetnek és szaladgálnak, azt is látta, hogy a másik feji a vaspálcát. Odakiáltja neki: Elég lesz már komám! De a juhász nem törődött vele, tele akarta fejni a fazekat… Akkor fogta a kárvallott juhász a subáját; kifordította, leterítette és hozzáfogta a kampóval ütni. De evvel a juhászt ütötte, nem a bundát. A zürgetős juhász kínjába még a tejet is kirúgta a fazikbul. Pedig azt gondolta, hogy kifeji a tejet, mert a másiknak nincsen tudománya, oszt ü járt pórul” (Ferenczi 1980–1981: 352).
Megrontott tehenek gyógyító szakembereként is számon tartották sok helyen a pásztort. 607Ez nemcsak hiedelemalakjának tulajdonított tevékenység volt, hanem mint az állatgyógyítás specialistája, foglalkozott „rontás” eredményének tartott bajok kezelésével is. A valóságos pásztor tehát részben a gyógyítóéhoz hasonló társadalmi szerepet tölthetett be; a hiedelmek „tudós pásztora” pedig ambivalens természetfeletti hatalmával jót is, rosszat is okozó személy, akinek van egy, a saját közösséget (a saját közösség rábízott nyáját) a szomszéd közösség nyájának rovására gyarapító, óvó hiedelemszerepe is. E vonásai révén rokonság fűzi a táltos hiedelemalakjához is. A farkassá változni tudás képességét – a közelmúltban szórványosan ismert hiedelmek szerint – gyakran tulajdonították pásztornak; ez a tulajdonsága a farkasember hiedelemalakjával rokonítja. (A tudós pásztorról az említetteken kívül: Barna 1979: 60–64; Bihari 1980: 83–86; Dömötör T. 1981: 120–124.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages