VENDEL, OKTÓBER 20.

Full text search

423VENDEL, OKTÓBER 20.
Szent Vendel ünnepe, aki a jószágtartó gazdák, pásztorok, különösképpen a juhászok védőszentje volt az újkorban. Vendel tisztelete Magyarországon a 18. században terjedt el. Népszerűsítésében nagy szerepe volt a keletre irányuló német migrációnak és kolonizációnak. Elterjesztését nagymértékben szorgalmazta Padányi Biró Márton veszprémi püspök (1696–1763).
Vendel tisztelete különösen a Dunántúlon, azon belül Veszprém, Tolna, Baranya megyékben, valamint a Jászságban és a csanádi püspökség területén volt a legélénkebb. E tájakon emelték a legtöbb Szent Vendel-kápolnát és Szent Vendel-szobrot. Jellemző, hogy a dunántúli szobrok legtöbbször Rajna-vidéki parasztöltözetben ábrázolják a szentet. A Jászság és a Kiskunság Vendel-szobrai ezzel szemben magyar juhászként jelenítik meg. Készítőik ingben, gatyában, dolmányban, cifraszűrben, tarisznyával, zsírozott hajjal, széles karimájú kalapban ábrázolták.
A Vendel-kápolnákat és Vendel-szobrokat Szent Vendel ünnepén körmenetekkel tisztelték meg. E körmenetekkel kérték a szent közbenjárását állataik védelmére. Különösen baranyai német falvakban volt szokás az állatok Vendel-napi megáldása. Az állatállományt ilyenkor a Vendel-kápolnához vagy Vendel-szoborhoz (ritkábban más kultuszhelyhez) hajtották, ahol a pap misét vagy litániát mondott, majd megáldotta a jószágot.
Páliföldszentkereszt búcsújáróhelyre a környékbeli falvak vegyes nemzetiségű népe nagy zeneszóval három októberi vasárnapon zarándokolt el, mégpedig azokon a vasárnapokon, amelyek Vendel napja köré estek. A kegyhelyen jószágaikért könyörögtek. Ezeket a szakrális alkalmakat vendelbúcsúnak vagy vendelvasárnapoknak nevezték.
A 20. század elején Csorna népe Vendel napján misét mondatott a jószágért. Két esküdt állott az oltár előtt égő gyertyával.
A Mezőföld juhászai a hétnek azt a napját szentelték Vendel tiszteletére, amelyre abban az évben Vendel-nap esett.
Vendel napja ünnepe volt a jószágnak is: nem fogták be, nem dolgoztatták.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me