BALÁZS, FEBRUÁR 3.

Full text search

BALÁZS, FEBRUÁR 3.
A Balázs-áldás kiszolgáltatásának napja. A szokást hívják balázsolásnak, torkoskodásnak, toroknyomásnak, gudurázásnak egyaránt. Szent Balázst régi időktől fogva úgy tisztelte a nép, mint a torokbajok csodálatos orvosát. Ezért Balázs napján a templomban a pap kiszolgáltatta a Balázs-áldást. Kereszt alakba állított két szentelt gyertyát tartott az áldásért elé járuló hívek, különösen a gyerekek torka köré. Népi fejlemény az az Apátfalván feljegyzett szokás, hogy akiket a templomban megbalázsolt a pap, megsimogatták az otthon maradottak nyakát. Ezáltal mintegy továbbadták az áldást és a torokfájás elleni védettséget.
Magyarországi fejlemény volt a Balázs-napi almaszentelés. A Balázs napján szentelt almával, amelyet Mezőkövesden balázsalmának neveztek, szintén a torokfájást gyógyították.
Meglehetősen elhalványult az emléke az egykori Balázs-napi borszentelésnek, pedig a középkorban a balázsbor is népies szentelmény volt. A Balázs-napi borszentelés szokása csak a Sárvár környéki Vámosmiskéről ismert.
Szent Balázst a nép az állatok patrónusának is tartotta és úgy vélte, hogy parancsolni tud az ég madarainak. Ezzel függ össze az a szokás, hogy Balázs napján metszett négy szál szőlővesszővel járják körül a gazdák szőlejüket. Úgy vélik, hogy ezzel Balázs megvédi termésüket a madaraktól.
A Balázs-járás néven ismert adománygyűjtő szokás középkori diákhagyomány elnépiesedett továbbélése. Első magyar nyelvű feljegyzése a 18. századból származik. Balázs napján iskolás gyerekek „ugrándozás” közepette beköszöntek a házakba, ott adománykérő 402célzatú verseket mondtak, és ételeket, pénzt gyűjtöttek a tanító számára. A 18–19. században a Balázs-járás bevétele, az ostyahordáséval és a Gergely-járáséval egyetemben, hozzátartozott a tanító alkalmi jövedelmeihez, amelyet sok helyen díjlevélben is biztosítottak neki.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages