Tanítvány

Full text search

Tanítvány H. talmíd, g. mathétész. Az ÓSZ-ben tulajdonképpen hiányzik mind a terminológia, mind pedig a fogalom. Néhány helyen gondolhatunk ugyan mester és tanítvány viszonyára, ezek azonban nem felelnek meg a hagyományos mester-tanítvány kapcsolatnak (pl. Mózes és Józsué). Az ÓSZ-i prófétáknak nem tanítványaik, hanem kísérőik voltak, akik szolgaként tevékenykedtek uruk mellett. Legfeljebb a prófétai kötelékekbe szervezett prófétatanítványok esetében gondolhatunk hasonló kapcsolatra, hiszen ezeknek a csoportoknak fejük, vezetőjük volt (1Sám 10,10kk; 19,20; 2Kir 2,3: »uram«; 2Kir 2,12; 6,21; 13,14: »atyám«). Ebben az összefüggésben érthetjük az Ám 7,14 kijelentését: »nem vagyok... prófétatanítvány«, azaz a próféta nem tagja semmilyen prófétai köteléknek, hanem saját keze munkájával keresi meg kenyerét.
A rabbinikus szóhasználatban a tanítvány a Tórával és a zsidóság vallásos hagyományaival foglalkozó tanuló, aki a megfelelő fokozat elérése, ill. ordinációja után vallásos tekintély lett. Nincsen tanítvány mester nélkül. Csak a tanító köré csoportosuló tanulók közösségébe való belépés és a tanító tekintélyének elfogadása teszi a tanítványt tanítvánnyá. A tanulás úgy történik, hogy a tanító beszél, a tanítvány pedig hallgat és elsajátítja a hallottakat (vö. Ézs 50,4).
A mathétész kifejezés az ÚSZ-ben csak az ev-okban és az ApCsel-ben fordul elő. Elsősorban Jézus tanítványait jelenti. A Jézussal való közösséget az ev-ok minden esetben nyomatékosan kiemelik. Jézus tanítványainak alapvető jellemvonása, hogy Jézus hívta el őket a maga követésére (Mt 4,19; Mk 1,17; 2,14). A kezdeményezés tehát mindig tőle indul ki. Ez a kapcsolat személyes, bensőséges jellegű. Ez azonban nem a rabbi és tanítványa közötti bensőséges kapcsolat, mivel Jézus tanítványai számára nem rabbi, hanem Isten Fia. Ezt a személyes kapcsolatot a Jézus keresztre feszítése és feltámadása közötti tanítványi magatartás csak megerősíti. Szomorúságuk alapja a személyével kapcsolatos események. Ezért feltámadása után újra létrehozza ezt a tanítványi közösséget (Mt 28,17; Lk 24,36kk; Jn 20,24kk). Ettől kezdődően a tanítvány feladata, hogy Uráról, mint tanítvány bizonyságot tegyen. Az első keresztyén generáció számára ugyanis a tanítványok Jézus földi életének szemtanúi. A húsvét utáni tanítványi kör e vezérlő szempont alapján egészítette ki a tanítványok számát (ApCsel 1,21kk). Csak az ApCsel használja abszolút módon a mathétész kifejezést Jézus tanítványaira vonatkoztatva (vö. pl. 6,1; 21,16).
Keresztelő János tanítványai azáltal váltak jelentőssé, hogy Jézus első tanítványai az ő tanítványi köréből kerültek ki (vö. Jn 1,35kk). Arról is tudunk, hogy e tanítványok a mester halála után is zárt közösséget alkottak (vö. 1Kor 1,12; 3,6; ApCsel 18,24; 19,7). Az ApCsel 9,25-ben a Pál tanítványairól hallunk, a Mk 12,8 par és a Mt 22,16 pedig a farizeusok tanítványait említi. A Jn 9,28-ban a Jézussal vitatkozók magukat Mózes tanítványainak vallják.
Az ApCsel 9,36 az egyetlen ÚSZ-i hely, ahol a mathétria kifejezés Tábitával kapcsolatban előfordul »nőtanítvány« értelmében. A kifejezés alapján gondolhatnánk Jézus egyik nőtanítványára is, helyesebb azonban a »hívő keresztyén nőtestvér« értelmezés. (Ld. még TANUL; TANÍTÁS; TANÍTÓ)
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me